راهنمای تحصیل در انگلستان

راهنمای تحصیل در انگلستان

سعیده خلیلی‌صفا
| دوشنبه, ۱۴ خرداد ۹۷ ساعت ۲۰:۰۰

تحصیل در انگلستان به دلیل دانشگاه‌های معتبر در سطح جهان و نیز تنوع رشته‌ها یکی از گزینه‌‌های محبوب دانشجویان خارجی است.

انگلستان پس از آمریکا دومین مقصد محبوب دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور محسوب می‌شود. در حال حاضر، ۱۰۹ دانشگاه در کل بریتانیا وجود دارد که ۹۱ مورد از آن‌ها در انگلستان واقع شده‌ و تعدادی از آن‌‌ها در فهرست معتبرترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. مدارک دانشگاه‌های بریتانیا در تمام نقاط دنیا معتبر و ارزشمند هستند و طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شوند. 

چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی

راهنمای تحصیل در انگلستان

تحصیلات پیش دانشگاهی

در انگلستان تحصیلات ابتدایی (primary) از سن پنج سالگی شروع و به مدت شش سال ادامه دارد. در سن ده سالگی دوره متوسطه (high school) شروع می‌شود. بعد از اتمام دوره پنج ساله متوسطه کسانی که تمایل به تحصیل در سطوح عالیه را دارند، باید یک دوره دو ساله به نام A-level را گذرانده و امتحانات آن را با موفقیت به پایان برسانند. بر اساس نمرات حاصل از این امتحانات می‌توان رشته مورد علاقه خود را در دانشگاه انتخاب کرده و پس از اعلام پذیرش دانشگاه، در آن رشته به تحصیل ادامه داد.

راهنمای تحصیل در انگلستان

تحصیلات دانشگاهی

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد دانش آموزان برای ادامه تحصیل در انگلیس قبل از ورود به دانشگاه به مدت سیزده سال در مقاطع ابتدائی و متوسطه تحصیل کرده و سپس به دانشگاه وارد می‌شوند. تحصیلات دانشگاهی در انگلستان با دوره کارشناسی آغاز می‌شود که در بیشتر رشته‌ها طول این دوره سه سال و در بعضی موارد چهار سال است. تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد به دو صورت Course و Research امکان‌پذیر است و معمولا دو سال طول می‌کشد.

دوره دکتری در کشور انگلستان غالبا تنها بر اساس تحقیق صورت می‌پذیرد. در این دوره دانشجو باید بر اساس تحصیلات قبلی و علائق خود و آمادگی و پذیرش استاد راهنما موضوعی را انتخاب کرده، مجهولی را کشف و تحقیق نوینی را ارائه دهد. این دوره به طور متوسط سه سال به طول می انجامد.

راهنمای تحصیل در انگلستان

دوره‌های تحصيلی

۱. دوره‌های‌ هنری‌ و حرفه‌ای‌ منتهی‌ به مدرک HNC,HND, College Diploma یا Higher Diploma از دوره‌هايی‌ هستند كه‌ پس‌ از دو يا سه‌ سال‌ تحصيل‌ به‌ دليل‌ شرط‌ ورود آسان‌تر يا A-Level با نمره‌ تقريبی‌ E و D طی‌ می‌شود.

۲. مدرک Bachelor با سه‌ سال‌ تحصيل‌ يا چهار سال‌ تحصيل‌ با كار توأم‌ (Sandwich Course) است. البته‌ داوطلبان‌ بدون‌ دارا بودن‌ نمره‌ A-Level می‌توانند در برخی‌ از دانشگاه‌ها دوره‌ Bachelor را به‌ شرط‌ پشت‌ سر نهادن‌ يک سال‌ ابتدايی‌ (Foundation Year) آغاز كنند كه‌ در مجموع‌ اين‌ دوره‌ چهار سال‌ تحصيلی‌ است. مدرك‌ دوره‌ Bachelor به‌ دو نوع‌ Honours وOrdinary تقسيم‌ می‌شود و مدرك‌ Honours خود به‌ چهار نوع‌ Second 1 (and 2) ,First و Third تقسيم‌ می‌شود.

بديهی است‌ كه‌ مدرک Honours - First بالاترين، وOrdinary پايين‌ترين‌ سطح‌ را دارد. دوره‌های‌ Bachelor چهار سال‌ تحصيلي و Sandwich Course، علاوه‌ بر سه‌ سال‌ تحصيل، كار نظارت‌ شده‌ در كارخانه‌ را به‌ همراه‌ دارد كه‌ معمولا به‌ صورت‌ دو شش‌ ماه‌ يا يك‌ سال‌ كارورزی‌ بين‌ سال‌های‌ تحصيل‌ است. اين‌ دوره‌ جنبه‌ عملی‌ يا كاربردی‌ و حرفه‌ای‌ دارد و امكان‌ اشتغال‌ بيشتری‌ را فراهم‌ می‌آورد.

۳. مدرک (Post Gradute Diploma (PGD كه‌ اخذ آن‌ بعد از گذراندن‌ دوره‌های‌ HD,HNC,HND در دانشگاه‌های‌ كشور انگلستان‌ ميسر است. اين‌ دوره‌ می‌تواند اولين‌ مرحله‌ از سير تحصيلی‌ دوره‌ Master نيز باشد.

۴. مدرک Master برای ورود به‌ اين‌ دوره‌ امتحانی‌ صورت‌ نمی‌گيرد، بلكه‌ با توجه‌ به‌ نمرات‌ دوره‌ Bachelor، مصاحبه‌ و نظر معرف‌ها، دانشجو پذيرفته‌ می‌شود. اين‌ دوره‌ به‌ دو صورت‌ ارايه‌ می‌شود:

 • درس‌ و پژوهش‌ (By Course): در این حالت دانشجو پس‌ از شش‌ ماه‌ حضور در كلاس‌ و موفقيت‌ در امتحانات، پژوهش‌ كوتاه‌ مدتی را انتخاب‌ می‌كند كه‌ پس‌ از دفاع‌ موفقيت‌آميز از آن، به‌ دريافت‌ مدرک Master نائل‌ می‌شود. اخيراً‌ نظا م‌Modular نيز معرفی‌ شده‌ است. در اين‌ نظام‌ (Modular) دانشجو حق‌ انتخاب‌ نوع‌ كلاس‌های‌ درسی‌ را دارد و با انتخاب‌ حدود 5-6 Modul كه‌ هر كدام‌ در حد سه‌ واحد است، تحصيل‌ آغاز می‌شود و سپس‌ انجام‌ پژوهشی‌ مد نظر قرار می‌گيرد. اين‌ دوره‌ معمولاً‌ يک سال‌ طول‌ می‌كشد و شروع‌ آن‌ از اكتبر هر سال‌ است.
 • با پژوهش‌ (By Research): در حالت‌ By Research كلاس‌ درسی در كار نيست‌ و تنها كار پژوهشی ارائه‌ می‌شود و طول‌ آن‌ معمولاً‌ دو سال‌ است. اين‌ دوره‌ می‌تواند همچون‌ دوره‌ دكترا در اكتبر، ژانويه‌ و آوريل‌ آغاز شود.

۵.  مدرک (Master of Engineering (MEng شامل چهار يا پنج سال تحصيل پس از دوره متوسطه است. اين دوره با تاكيد بر كار گروهی به منظور ارتقای توانمندی‌های صنعتی دانشجويان ارائه می‌شود. در اين دوره دانشجو بايد در سال‌های اول و دوم تحصيل معدل مناسب كسب کند تا بتواند دوره MEng را ادامه دهد. در غير اين صورت دوره را سه ساله به پايان برده و مدرك BEng دريافت می‌کند.

تفاوت اصلی دوره‌های چهار و پنج ساله به شرح زير است:

 •  تعداد واحدهای گذرانده شده: به اين صورت كه در دوره پنج ساله بيشتر و عميق تر گذرانده می‌شود.
 • نوع پروژه انجام شده: در دوره چهار ساله پايان نامه ارائه نمی‌شود و فقط يك Disertation كه مشابه گزارش كار آزمايشگاهی است توسط دانشجو ارائه می‌شود، ولی در دوره پنج ساله دانشجويان حدود يك سال در صنعت بر روی يک پروژه به عنوان پروزه فارغ التحصيلی كار می‌كنند كه در نهايت منجر به ارائه يک پايان‌نامه می‌شود.

۶. مدرک M.Phil اين‌ دوره‌ اولين‌ مرحله‌ دوره‌ دكترا (Ph.D) است، اما به‌ صورت‌ مستقل‌ نيز بعد از دوره‌های Bachelor ياMaster در بعضي از دانشگاه‌ها و رشته‌ها ارائه‌ می‌شود.

۷. مدرک Ph.D این دوره‌ منحصراً با پژوهش‌ است‌ و در اين‌ پژوهش‌ بايد مجهولی كشف، يا موضوع‌ جديدی در يكي از رشته‌های علوم‌ ارائه‌ شود. مدت‌ متوسط‌ اين‌ دوره‌ سه‌ سال‌ است‌ و در بعضی موارد برای بالا بردن‌ توان‌ نظری دانشجو چند درس‌ يا سمينار نيز ارائه‌ می‌شود.

در نظام‌ تحصيلی انگلستان‌ اخذ مدرک Ph.D. مستقيما پس‌ از دوره‌ Bachelor نيز ممكن‌ است، كه‌ در اين‌ صورت‌ باید دانشجو از وضعيت‌ علمی كاملاً مطلوبی برخوردار باشد.

راهنمای تحصیل در انگلستان

‌نحوه‌ ارزشيابی مدارک تحصيلی

۱. مدارک BTEC HigherHD, HNC, HND و كليه‌ مدارك‌ با دو يا سه سال‌ تحصيل‌ كه‌ منجر به‌ اخذ مدرک Bachelor نمی‌شود بعد از ديپلم‌ دبيرستان، «كاردانی» ارزشيابی می‌شود.

۲. مدارک ذكر شده‌ در بند يك‌ به‌ همراه Diploma یک سال‌ تحصيل‌ يا (Postgraduate Diploma (PGD در مجموع، «كارشناسی» ارزشيابی می‌شود.

۳. مدرک PGD بعد از كارشناسی فقط‌ صحت‌ صدور صادر می‌شود.

۴. مدارک MEng  چهار ساله تمام وقت با ارائه ديپلم دوازده ساله دبيرستان يا مدارک پيش دانشگاهی ايران يا معادل آن «كارشناسی» ارزشيابی می‌شود.

۵. مدارک MEng  پنج ساله تمام وقت با ارائه ديپلم دوازده ساله دبيرستان يا مدارک پيش دانشگاهی ايران يا معادل آن «كارشناسی ارشد» ارزشيابی می‌شود.

۶. مدارک Master By Course با شرط‌ داشتن‌ كارشناسی، «كارشناسی ارشد» ارزشيابی می‌شود.

۷. مدارک Master By Research با شرط‌ داشتن‌ كارشناسی، «كارشناسيی ارشد» ارزشيابی می‌شود.

۸. مدارک M.Phil در صورت انجام يک سال تحصيل (پژوهش) بعد از دوره کارشناسی ارشد يا دو سال تحصيل (پژوهش) بعد از دوره کارشناسی و ارائه پايان‌نامه به ماخذ کارشناسی ارشد قابل بررسی و ارزشيابی است.

۹. مدرك‌ Architecture Diploma با دو سال‌ تحصيل‌ بعد ازB.A. يا معادل‌ آن‌ در معماری، “كارشناسی ارشد” ارزشيابی می‌شود.

۱۰. مدارک Ph.D با شرط‌ داشتن‌ مدرك‌ كارشناسی ارشد، «دكترا» ارزشيابی می‌شود.

راهنمای تحصیل در انگلستان

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

زبان تدریس در موسسات آموزشی و دانشگاه‌های انگلستان، زبان انگلیسی است. نکته قابل توجه اینکه هر ساله حدود ۶۰۰,۰۰۰ نفر دانشجوی بین‌المللی به منظور ارتقاء و تکمیل مهارت‌های زبان انگلیسی خود به انگلیس سفر می‌کنند.

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

هزینه‌های تحصیلی در انگلستان برای ادامه تحصیل در انگلستان برای دانشجویان خارجی از ۲۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ پوند در سال بسته به موسسه آموزشی یا دانشگاه، سطح، دوره تحصیلی و نوع رشته متفاوت است.

میانگین هزینه زندگی در سال برای یک دانشجو

هزینه‌های زندگی در انگلستان وابسته به روش زندگی افراد، بودجه آن‌ها و عادت‌های هزینه‌کرد آن‌ها است؛ ولی در حالت کلی، هزینه زندگی دانشجویی در این کشور ماهانه بین ۶۳۵ تا ۱۲۸۰ پوند است.

راهنمای تحصیل در انگلستان

محدودیت سنی برای تحصیل

در دانشگاه‌های انگلستان محدودیت سنی برای ادامه تحصیل و اخذ بورسیه وجود ندارد.

برترین دانشگاه‌های انگلستان

نام دانشگاهرنکنیگ جهانی در وب‌سایت topuniversities
University of Cambridge۵
University of Oxford۶
(UCL (University College London۷
Imperial College London۸
King's College London۲۳
The University of Edinburgh۲۳
The University of Manchester۳۴
(London School of Economics and Political Science (LSE۳۵
University of Bristol۴۴
The University of Warwick۵۷
University of Glasgow۶۵
Durham University۷۸
The University of Sheffield۸۲
University of Nottingham۸۴
University of Birmingham۸۴
University of St. Andrews۹۲
University of Leeds۱۰۱
University of Southampton۱۰۲
Queen Mary University of London۱۲۷
Lancaster University۱۳۵
University of York۱۳۵

بورسیه دانشگاه‌های انگلستان

بورسیه تحصیلی در انگلستان بعضاً در مقطع کارشناسی ارشد و بطور وسیعی در مقطع دکتری ارائه در انگلستان می‌شود. تعداد بورسیه‌هایی که ارائه می‌شوند همیشه کمتر از تعداد متقاضیان است؛ به همین دلیل امکان دریافت بورسیه بسیار رقابتی است. بورسیه ممکن است توسط استاد شخص در قالب دستیار تدریس (Teacher Assistant) یا دستیار پژوهشی (Research Assistant) ارائه شود که این نوع بورسیه می‌تواند بخشی یا تمامی شهریه دانشگاه را پوشش دهد.

نوع دیگر بورسیه پرداخت بخشی یا تمامی شهریه دانشجو توسط دانشکده یا دانشگاه محل تحصیل فرد است. بعضی دانشگاه‌ها تعداد محدودی بورسیه ارائه می‌کنند که تمامی هزینه تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش می‌دهد. نوع دیگر بورسیه‌ها توسط دولت‌ها و نهادهای مرتبط آن‌ها ارائه می‌شود.

راهنمای تحصیل در انگلستان

تعطیلات پایان سال تحصیلی

شروع سال تحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اول اکتبر (دهم مهرماه) است. هر سال تحصیلی شامل سه ترم پاییزه، زمستانه و بهاره است.

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در انگلستان

دانشجویان خارجی با پرداخت هزینه‌ای ناچیز از بیمه درمانی در انگلستان برای طول مدت تحصیل برخوردار خواهند شد.

آب و هوای انگلستان

انگلستان دارای آب و هوایی نسبتا معتدل است که در زمستان از صفر درجه پایین‌تر و در تابستان از ۳۲ درجه بالاتر نمی‌رود. سردترین ماه سال ژانویه و فوریه و گرم‌ترین ماه سال ماه ژوئیه است.

راهنمای تحصیل در انگلستان

ویزا و کار دانشجویی در انگلستان


عنوان ویزای دانشجویی انگلستان مطابق وب‌سایت مهاجرت انگلستان، Tier 4 (General) student visa است. برای اخذ این ویزا دانشجو باید دارای شانزده سال سن یا بالاتر و پذیرش از از موسسه مورد تایید باشد و توانایی مکالمه و خواندن و نوشتن به زبان انگلیسی بر اساس رشته مورد نظر را داشته باشد و بتواند شهریه و هزینه زندگی خود در انگلستان را تامین کند. حداقل زمانی که می‌توان برای دریافت ویزا درخواست داد، سه ماه قبل از شروع دوره تحصیلی است. به طور معمول در مدت سه هفته به درخواست‌های ویزا پاسخ داده می‌شود.

دانشجو جهت دریافت ویزای دانشجویی باید از موسسات آموزشی مورد تایید جهت ویزای دانشجویی، یک پذیرش غیر مشروط داشته باشد و بتواند هزینه‌های زندگی و شهریه خود را تامین کند. موسسه آموزشی که پذیرش تحصیلی را به دانشجو ارائه می‌کند، یک شماره مرجع به نام Confirmation of Acceptance for Studies) CAS) را برای فرد ارسال می‌کند که در زمان پر کردن فرم ویزا این کد باید وارد شود.

اخذ ویزا برای والدین یا همسر دانشجو

برای اعضای خانواده (وابستگان) دانشجو می‌توان همزمان با ویزای دانشجو درخواست ویزای همراه داد. اعضای خانواده عبارتند از همسر و فرزندان زیر هجده سال دانشجو. دانشجو باید توانایی پوشش هزینه‌های اعضای خانواده خود را در زمان اقامت در انگلستان نشان دهد. برای هر همراه باید مقدار مشخصی بودجه علاوه بر بودجه شخصی دانشجو موجود باشد. مقدار بودجه‌ای که مورد نیاز است، بستگی به طول دوره تحصیل دارد.

شرایط کار دانشجویی

دانشجو با دریافت ویزای دانشجویی می‌تواند همزمان با تحصیل به میزان بیست ساعت در هفته کار کند. دانشجو با ویزای دانشجویی نمی‌تواند از بودجه عمومی استفاده کند یا به عنوان ورزشکار حرفه‌ای یا مربی ورزشی مشغول به کار شود یا در موسسات آموزشی که بودجه آن‌ها توسط نهادهای عمومی تامین می‌شود، تحصیل کند.

 

دیدگاه  

  جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

  تورهای برگزیده

  تورهای برگزیده

  تبلیغات