نمایشگاه دائمی ایران در بوسنی با قدمتی ۲۲ ساله

زلیخا رحمانیان
پنجشنبه، ۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۰
نمایشگاه دائمی ایران در بوسنی با قدمتی ۲۲ ساله

نمایشگاه دائمی جمهوری اسلامی ایران در شهر سارایوو با قدمتی ۲۲ ساله بازگشایی شد.

به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نمایشگاه دائمی جمهوری اسلامی ایران در خیابان فرهادیه شهر سارایوو (پایتخت بوسنی‌وهرزگوین) که از ابتدای سال جاری در دست بازسازی بود، با حضور جمعی از مسئولین و علاقه‌مندان به فرهنگ ایران بازگشایی شد.

در این مراسم محمود حیدری، سفیر و علی‌اصغر عامری، رایزن فرهنگی ایران در بوسنی‌وهرزگوین، انور علیا بگویچ، رئیس انجمن دوستی بوسنی و ایران و رؤسای نهادهای ایرانی در سارایوو حضور داشتند.

علی‌اصغر عامری، رایزن فرهنگی کشورمان در سخنانی در این آیین گفت:

بسیار مسروریم که در ایام پربرکت ماه مبارک رمضان که مشحون از رحمت و برکت و مغفرت الهی است، نمایشگاه فرهنگی ایران در سارایوو که ۲۲ سال قبل و در آغازین روزهای پس از جنگ به همت رایزنی فرهنگی ایران در این مکان استثنایی برقرار شد، با حمایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با سلیقه طراحان ایرانی و به کار بستن شیوه‌ای مدرن و سنتی، بازسازی و با اتمام مرحله نخست آن بازگشایی می‌شود.

علاوه بر نمایشگاه دائمی، برپایی نمایشگاه‌های موقت از آثار هنرمندان ایرانی در زمینه‌های مختلف هنری، برپایی نشست‌های تخصصی درباره فرهنگ و ادب ایران و معرفی مشاهیر فرهنگی این کشور از گذشته تا امروز، برگزاری کلاس‌های آموزش زبان فارسی و همچنین نمایش فیلم‌های ایرانی از دیگر کارهای ویژه‌ مورد انتظار از این مرکز فرهنگی است.

سپس انور علیا بگویچ، رئیس انجمن دوستی بوسنی‌وهرزگوین و ایران ضمن قدردانی از رایزنی فرهنگی ایران در بازسازی نمایشگاه فرهادیه بیان کرد:

در طول سالیان گذشته از نزدیک شاهد فعالیت‌های این نمایشگاه بودم و بازسازی صورت گرفته نقش بزرگی در جذب مخاطبین بیشتر به این مکان را خواهد داشت.

وی افزود:

در دو دهه اخیر و سال‌های پس از جنگ نه تنها جامعه بوسنی به عنوان مخاطبین اصلی این مرکز فرهنگی؛ بلکه بسیاری از جوامع دیگر نیز تحولات و تغییرات زیادی داشته‌اند و اصولاً شیوه‌های معرفی فرهنگ و هنر کشورها و روش‌های تبادلات فرهنگی و ایجاد شناخت متقابل ملت‌ها از یکدیگر دچار تحول شده است.

به یقین بازسازی مرکز فرهنگی ایران به سبک حاضر که در ابتدای خیابان فرهادیه و در موقعیتی ممتاز در شهر سارایوو قرار دارد، در راستای تطبیق یافتن با این تحولات و پاسخگویی به سلایق نسل امروز است.

سپس محمود حیدری، سفیر کشورمان در بوسنی‌وهرزگوین نیز گفت:

این مکان پلی واقعی، محسوس و در دسترس برای شناخت گوشه‌هایی از فرهنگ و هنر و ادبیات ایران است. محلی برای آموزش و یادآوری و افزودن به دانسته‌هاست. مخاطبین و مراجعین این مرکز نه تنها با حافظ و سعدی و دیگر بزرگان و قله‌های سرفراز سپهر شعر و ادب ایران آشنا می‌شوند؛ بلکه فرصتی برای شناخت ایران معاصر و مفاخر امروز ایران از دریچه نشست‌های علمی و نمایش فیلم و ... می‌یابند.

جوانان و مخاطبین بوسنیایی علاوه بر مفاخر ادبی ایران با حضور در برنامه‌های این مرکز فرهنگی با مشاهیر بوسنیایی و آثار ایشان و بزرگانی همچون سودی بوسنوی و فوزی موستاری و بسیاری دیگر که از آن‌ها و آثارشان به عنوان بخشی مهم از میراث عظیم مشترک ایران و بوسنی یاد می‌شود نیز آشنایی بیشتری خواهند یافت.

در ادامه برنامه هشت تن از فراگیران زبان فارسی که بالاترین امتیاز را در آزمون دو دوره گذشته کسب کرده بودند جوایز خود را از دست سفیر کشورمان دریافت کردند. سپس گواهینامه آموزشی دیگر شرکت‌کنندگان در دو دوره نوآموز و مقدماتی به ایشان تقدیم شد.

در خلال برنامه‌ها گروه الهیه خوان «سارایوو ساز» برنامه‌های هنری جالبی را با ترکیب موسیقی سنتی ایران و بوسنی و اشعاری از مولانا، حافظ و عطار اجرا کرد.

برچسب‌ها نمایشگاه

دیدگاه