بازدید رایگان از موزه تنوع زیستی پردیسان به مدت ۳ روز

زلیخا رحمانیان
دوشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۵
بازدید رایگان از موزه تنوع زیستی پردیسان به مدت ۳ روز

به مناسبت روز جهانی موزه، بازدید از موزه تاریخ طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، ۲۷ تا ۲۹ اردیبهشت ماه به مدت سه روز رایگان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، روز جهانی موزه که توسط شورای بین‌المللی موزه‌ها نام‌گذاری شده، هر ساله در روز ۱۸ ماه مه (۲۸ اردیبهشت) برگزار می‌شود. در این روز در تمامی کشورهای عضو، برنامه‌های آموزشی و تفریحی متنوعی توسط مسئولین امر برگزار می‌شود. در سال گذشته ۳۶ هزار موزه از ۱۵۷ کشور در گرامیداشت روز جهانی موزه شرکت داشتند.

مدیر کل دفتر موزه‌های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست گفت:

به مناسبت روز جهانی موزه، بازدید از موزه بوستان جنگلی پردیسان، ۲۷ تا ۲۹ اردیبهشت ماه به مدت سه روز رایگان است.

طاهره افتخاری با اشاره به اینکه، شعار این روز جهانی رویکردهای جدید، مخاطبین جدید نام‌گذاری شده است، افزود:

موزه مکان گردآوری، نگهداری، مطالعه، بررسی و به نمایش گذاشتن نعمت‌های فرهنگی یا طبیعی به منظور آموزش، پژوهش و ارزش دادن به این مجموعه‌ها و لذت بردن از آن‌ها است.

وی تصریح کرد:

موزه‌های تاریخ طبیعی از جمله مکان‌های فرهنگی، اجتماعی، آموزشی و تحقیقاتی به منظور آشنایی جامعه و ارتقاء آگاهی‌های عمومی در مورد جانوران، گیاهان، فسیل‌ها و همچنین زیستگاه‌های طبیعی آن‌ها است؛ این مکان‌ها در واقع عامل انتقال و توسعه دانش و فرهنگ در زمینه آشنایی و حفظ محیط زیست هستند.

به گفته افتخاری، موزه‌ها از طریق نمایشگاه‌ها و برنامه‌های آموزشی به تفسیر و شرح جایگاه و اجزای طبیعت می‌پردازند.

بخش‌های علمی و بایگانی موزه‌های تاریخ طبیعی دارای مجموعه‌های متنوعی از گیاهان، جانوران، فسیل‌ها، سنگ‌ها و کانی‌ها هستند که می‌توانند مواد و اطلاعات لازم را برای تحقیق زیست شناسان و دانشجویان علوم طبیعی و محیط زیست فراهم آورند.

به گفته افتخاری، موزه تاریخ طبیعی یک خزانه ملی به منظور مطالعه و شناخت تنوع زیستی کشور ایران و سایر کشورها است.

مدیر کل دفتر موزه‌های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد:

بخش نمایشگاهی موزه، به‌عنوان بخشی از دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی در سازمان حفاظت محیط زیست، تحت عنوان «موزه تنوع زیستی» به منظور نمایش جلوه‌هایی از تنوع زیستی کشور ایجاد شده است، همچنین در بیشتر ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌ها نیز، «نمایشگاه‌های تاریخ طبیعی» به منظور نمایش جلوه‌های طبیعی استان و آموزش اقشار مختلف مردم احداث شده است.

وی درباره موزه تنوع زیستی پردیسان گفت:

همواره سعی بر آن بوده که با نمایش نمونه‌های تاکسیدرمی، تابلوهای نقاشی و صحنه آرایی مناسب، با الهام از زیستگاه‌های طبیعی جانوران و رویشگاه‌های موجود در کشور، تصویری از حیات وحش و محیط زیست طبیعی به مخاطبین ارائه شود.

وی گفت:

همچنین با نمایش نمونه‌هایی از سایر قاره‌ها، به‌عنوان نمادی از حیات وحش کره زمین و به نمایش گذاشتن گونه‌های منقرض شده، نقش موزه‌های تاریخ طبیعی به‌عنوان محل‌های حفاظت آثار طبیعی و بقایای ژنتیکی گونه‌های بومی و ارزشمند تنوع زیستی بیشتر آشکار می‌شود.

وی افزود:

اخیراً بخش کوچکی با عنوان گیاه‌شناسی مردمی، با نمایش کاربردهای متنوع غذایی، دارویی، زینتی و... به موزه تنوع زیستی اضافه شده است و امیدواریم در آینده نزدیک با فراهم شدن اعتبارات لازم، برنامه‌های جدید این دفتر عملی شده و ضمن رفع خلأهای موجود، از فناوری‌های نوین برای نمایش اطلاعات و ماهیت تنوع زیستی کشور، بیشتر بهره گرفته شود و با استفاده از رویکردهای نوین در زمینه نورپردازی، صوت، تصویر و فیلم، مردم ایران را با تاریخ طبیعی دیرینه و تاریخ حال این سرزمین، آشناتر و در زمینه حفاظت از تنوع زیستی ارزشمند کشورمان همراه‌تر کنیم.

منبع ایرنا
برچسب‌ها موزه محیط زیست

دیدگاه  

    تبلیغات