بازار تاریخی سمنان تا ۱۰ سال آینده فرو می ریزد!

سیامک احدی
یکشنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۵
بازار تاریخی سمنان تا ۱۰ سال آینده فرو می ریزد!

بازار تاریخی و ثبت‌شده سمنان به دلیل مشکل آبگرفتگی کانال‌های آبی که از زیر این بازار می‌گذرد، در معرض خطر ریزش قرار گرفته است.

به علت وجود مجموعه آب‌پخش‌کن ۷۰۰ ساله‌ای که در سمنان وجود دارد و یکی از راه‌های اصلی آن از زیر بازار تاریخی سمنان می‌گذرد، این بازار قدیمی و ثبت‌شده در خطر ریزش قرار گرفته است. این مجموعه آب‌پخش‌کن دارای ۶ استخر آب بوده که کل شهر را درگیر خودش کرده است و با یک مهندسی آب قدیمی‌ هنوز هم آب را به باغ‌ها و آب‌انبارها می‌رساند. 

شاید بازاری مثل بازار سمنان نباشد که نهر آب از زیر مغازه‌های آن می‌گذرد، اما این اتفاق چندین سال پیش افتاده و این آب پخش‌کن را منحصر به فرد و حضورش در زیر بازار سمنان نیز این بازار تاریخی را ارزشمند کرده است.

اما مدتی است که این نهر دچار مشکل شده، فاضلاب در کانال آب مانده و بازار سمنان را تهدید می‌کند. چون در بسیاری از نقاط بازار و دیواره‌ها، آب کانال و نهر نشت کرده و خودش را به صورت نم یا ریختگی دیوار نشان داده است، اما کسی توجهی به آن نمی‌کند.

اداره میراث فرهنگی شهر سمنان به اداره آب و فاضلاب در این باره نامه زده و گفته که باید فاضلاب کانال تخلیه شود وگرنه تا ده سال دیگر شاید نصفی از بازار تاریخی سمنان فرو بریزد. نمونه‌ای از این فاجعه را هم می‌توان در ترک‌خوردگی سقف بازار مشاهده کرد. با این حال هنوز جواب درستی دریافت نشده است.

بازار سمنان

مغازه‌داران بازار تاریخی سمنان هم بی‌تفاوت هستند و هنوز فاجعه را درک نکرده‌اند. یکی از اشکالات بازار سمنان این است که هیئت امنا ندارد تا هم این موضوع را رسیدگی کنند و هم اداره میراث‌فرهنگی سمنان بداند باید با چه کسی وارد مذاکره شود. اکنون حیات بازار سمنان در دست بازاری‌های آن است که یا با تشکیل هیئت امنا به این موضوع رسیدگی کنند یا از میراث فرهنگی و اداره فاضلاب بخواهند فکری به حال این بازار تاریخی کنند.

بازارسمنان و بازار شیخ علاءالدوله مربوط به دوره قاجار است و در سمنان، خیابان امام، خیابان شهدا واقع شده و درحدود ۱۶۰۰ متر یک مایل طول دارد. این اثر در تاریخ ۱۱ تیر ۱۳۷۵ با شماره ثبت ۱۷۴۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بازار سمنان که به سبک معماری کهن ایرانی با سقف‌های خشتی و آجری، متناسب با وضعیت آب و هوای خاص منطقه کویری ساخته شده تا امروز بزرگ‌ترین مرکز خرید و فروش کالاهای تجارتی است. در گذشته، بازار عمومی شهر متشکل از راسته بازار و بازار شیخ علاءالدوله (بازار مرده‌ها) بوده است.

منبع مهرنیوز
برچسب‌ها بازار

دیدگاه