جشنواره روز دوقلوها در ایران و جهان

نیکی قره گوزلویان
چهار شنبه، ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۴
جشنواره روز دوقلوها در ایران و جهان

روز دوقلوها و چندقلوها در تاریخ ۲۲ اردیبهشت مصادف با ۱۲ مه در نقاط مختلف دنیا جشن گرفته می‌شود. ایران نیز از سال ۱۳۸۹ به جمع کشورانی که این روز را جشن می‌گیرند، پیوسته است.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۲۲ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۲ به‌روزرسانی شده است.

روز دوقلوها که تاریخچه‌ای ۵۰ ساله دارد، از شهری به نام تویینزبورگ (Twinsburg) در اوهایو آمریکا آغاز شد و سپس در طول زمان به دیگر شهرها و کشورها رسید.  این جشنواره بزرگ‌ترین گردهمایی دوقلوها در سراسر جهان محسوب می‌شود و سالانه هزاران شرکت کننده از سراسر آمریکا و سایر نقاط جهان را به توینزبرگ می‌کشاند.

طبق اعلام انجمن دوقلوها و چندقلوهای پارسی، برای پیشگیری از شیوع کرونا مراسم سالانه در سال ۱۴۰۰ نیز برگزار نمی‌شود.

ایران نیز از ۱۰ سال قبل به این جشنواره جهانی پیوسته و هر سال این جشن جالب در تهران و برخی از شهرها با گردهمایی دوقلوها یا چند قلوها برگزار می‌شود. برای نمونه، سال ۱۳۹۷ هشتمین جشن ملی دوقلوها توسط «انجمن دوقلوها و چندقلوهای پارسی» به‌طور هم‌زمان در تهران و اصفهان برگزار شد. سال ۱۳۹۸ نیز نهمین جشن ملی روز دوقلوها و چند قلوها با هدف کمک‌رسانی به سیل‌زدگان در محل حوزه هنری در خیابان سمیه تهران برگزار شد؛ اما متاسفانه سال گذشته و امسال به‌دلیل پیشگیری از انتشار ویروس کرونا، طبق اطلاعیه مندرج در وب‌سایت انجمن، کلیه مراسم مربوط به انجمن دوقلوها برگزار نشد.

نکته قابل‌توجه اینکه انجمن دوقلوها و چندقلوهای پارسی، انجمنی غیر دولتی بوده و در سال ۱۳۹۲ در وزارت کشور ثبت شده است.

جشن دوقلوها در ایران

عکس‌ از وب‌سایت آخرین خبر

به همین بهانه، تاریخچه و همچنین تعدادی از کشورهایی که جشنواره‌ای را به این روز اختصاص داده‌اند، بررسی کرده‌ایم.

تاریخچه

روز جهانی دو قلوها از یک جفت دوقلو در قرن نوزدهم، «موسس و ارون ویلکاکس» الهام گرفته شده است. آن‌ها برادران دو قلویی بودند که چیزی در حدود چهار هزار هکتار زمین را در منطقه‌ای در آمریکا در سال ۱۸۱۹ خریداری کردند و سپس پیشنهاد دادند تا ۶ هکتار از زمین را به به میدان شهر و ۲۰ دلار به مدرسه جدید اختصاص دهند؛ اما به شرط آن که نام آن مکان از «میلس ویل» به «تویینزبورگ» تغییر کند.

بیش از یک قرن و نیم بعد، در سال ۱۹۷۶، زمانی که شهر در حال برگزاری جشن‌های دویست ساله استقلال آمریکا بود، مردم شهر تصمیم گرفتند به یاد ویلکاکس‌ها یک مهمانی ترتیب دهند. تنها ۳۶ جفت دوقلو به این مهمانی آمدند، اما مردم تویینزبرگ متوجه جذابیت‌های این رخداد شده و آن را به جشنی سالانه تبدیل کردند. این جشن که در تویینزبرگ اوهایو برگزار می‌شود، به‌عنوان بزرگ‌ترین گردهمایی دوقلو‌ها در کتاب رکورد گینس ثبت شده است.

برگزاری روز دوقلوها در سراسر دنیا

هر ساله در روز دوقلوها در سراسر دنیا مراسم‌ها، جشن‌ها و گردهمایی‌هایی برگزار می‌شود.

دوقلوهای انگلستان، سه قلوها و دیگر رخداد‌های تابستان

تامبا، «انجمن دوقلو و سه قلوها» برنامه‌های محدودی را با همکاری تعدادی مکان تفریحی از جمله تفرجگاه دنیای ماجراجویی چسینگتون، تفرجگاه آلتون تاورز، قصر واریک، پارک بیگ شیپ و پارک اودز فارم در انگلستان برگزار می‌کند.

سافاری پارک بلیر درامند در اسکاتلند و پارک جنگلی گوسفورد در شمال ایرلند نیز از این جمله هستند. این برنامه‌ها به‌طور معمول از ژوئیه تا نوامبر هر سال برگزار می‌شود. دوقلوهای محلی و انجمن‌های مختلف در طول تابستان نیز برنامه‌هایی را اجرا می‌کنند.

فستیوال دوقلوها

عکس‌ از وب‌سایت Alex Slitz

جشنواره روز دوقلوهای اروپا _ ایتالیا

این جشن هرساله در آخرین هفته ژوئیه در ایتالیا برگزار می‌شود. در سه سال نخست برگزاری، این جشن در شهر ریمینی ایتالیا برگزار شد و هر ساله هزار جفت دوقلو و چند قلو در این برنامه شرکت می‌کنند. جشن در سال ۲۰۰۳ به حالت تعلیق درآمد، اما در سال ۲۰۰۴ با تغییر مکان برگزاری به پارک آبی کانوا، دوباره از سر گرفته شد.

جشنواره روز دوقلوهای فرانسه

این جشنواره که در سال ۱۹۹۴ شروع شد، بزرگ‌ترین گردهمایی دوقلوهای اروپا نام گرفت. همچنین، این جشن از شهردار شهر که خود خواهر دوقلو داشته الهام گرفته شده است و هر ساله با حدود ۱۰۰۰ جفت دوقلو در ۱۵ اوت برگزار می‌شود.

جشنواره دوقلوها در شهر سزین لهستان

این جشنواره داخلی که در سال ۱۹۹۷ آغاز شده، در اوت/سپتامبر هر سال در شهر سزین لهستان برگزار می‌شود. در این برنامه که توسط «مارک سوتارک» (پدر دوقلوهایی به نام آلیشا و ماریشا) طرح‌ریزی شده، حدود ۵۰۰ جفت دوقلو و چندقلو دور هم جمع می‌شوند. این برنامه شامل درست کردن کباب، آتش‌بازی، مسابقه استعداد دوقلوها، عکس گروهی و موقعیت‌های مطالعاتی است. همچنین فعالیت‌هایی برای کودکان نیز تهیه شده است.

جشنواره روز دوقلوها در تویینزبرگ، اوهایو، آمریکا

اگر شما رویای شرکت در بزرگ‌ترین گردهمایی دوقلوها در دنیا را دارید، پس به این جشنواره که آخر اوت هر سال در شهر تویینزبرگ اوهایو در آمریکا برگزار می‌شود، بروید. این جشنواره که در سال ۱۹۷۶ و تنها با ۳۶ جفت دوقلو آغاز شد، به بزرگ‌ترین گردهمایی دوقلوها با تعدادی نزدیک به ۳۰۰۰ جفت دوقلو در هر سال تبدیل شده است. یک آخر هفته پر از دوقلو که در آن دوقلوها، چندقلوها و خانواده‌هایشان از سراسر دنیا دور هم جمع می‌شوند.

انجمن دوقلوهای بین‌المللی

«انجمن دوقلوهای بین‌المللی»، گردهمایی دوقلوها در روز کارگر در شهری متفاوت در آمریکا است که هر ساله برگزار می‌شود. روز کارگر اولین دوشنبه سپتامبر هر سال است.

فستیوال دوقلوها

عکس‌ از وب‌سایت Alex Slitz

گردهمایی دوقلوهای هیوستون _ تگزاس _ آمریکا

این گردهمایی توسط یک جفت دوقلوی همسان به نام «کرگ و مارک سندرس» تشکیل شده است که با دوقلوهایی به نام دایان و دارلن ازدواج کردند و وب‌سایتی در زمینه دوقلوها دارند. این برنامه داخلی در سال ۲۰۰۲ آغاز شد.

روز دوقلوها و چندقلوهای کانی آیلند به‌همراه خانواده‌هایشان

این برنامه که از سال ۲۰۰۲ شروع شده است، در ماه ژوئیه هر ساله توسط «دبی و لیزا گنز» (دوقلوهای همسان) برگزار می‌شود.

مهمانی خیریه دوقلوها در نیویورک آمریکا

در این مهمانی نیز که توسط خانواده گنز  در نیویورک برگزار می‌شود، هر ساله حدود ۵۰۰ دوقلوی بزرگسال گرد هم می‌آیند. این مهمانی هر ساله در فوریه یا مارس برگزار می‌شود و درآمد حاصل از آن نیز به امور خیریه دوقلوها یا سرمایه آینده آن‌ها تعلق می‌گیرد.

کشتی تفریحی رسمی دوقلوها

اولین کشتی تفریحی دوقلوها با ۳۸ جفت دوقلو در تاریخ ۱۶ ژانویه ۲۰۰۵ از میامی به حرکت درآمد. این کشتی برنامه سفری ۷ روزه داشت.

آخر هفته خنده دار دوقلوها مونتریال کانادا

«جشنواره کمدی آخر هفته خنده دار کانادا» یک برنامه داخلی است که شامل رژه دوقلوها نیز می‌شود. مسابقه بیشترین میزان شباهت و برنامه‌های دیگر از جمله تفریحات این جشنواره هستند. در سال ۲۰۰۴ بیش از ۲۵۰ هزار نفر تماشاگر شاهد راه‌پیمایی بیش از ۲۵۰۰ چندقلو بودند. این برنامه اولین بار در سال ۱۹۹۸ با عنوان «بعدازظهر دوتایی‌ها» و به‌وسیله دوقلوها، «لوس و لوسیه روزن» به اجرا درآمد. پس از آن، این برنامه خیلی زود گسترش پیدا کرد و هم‌اکنون یکی از بزرگ‌ترین گردهمایی‌های داخلی دوقلوها در جهان است.

برنامه دوقلوهای نیاگارا _ ول لند _ آنتاریو _ کانادا

این برنامه توسط «کانی و کاندرا میلر» خواهرهای دوقلوی همسان تهیه شده است و به‌عنوان بخشی کوچک از نمایش‌های منطقه نیاگارا در ول لند به شمار می‌رود. این برنامه در سال ۲۰۰۳ آغاز شد و چیزی حدود ۵۰ جفت دوقلو برای بعدازظهری پر از تفریح و رقابت گرد هم آمدند.

فستیوال دوقلوها

عکس‌ از وب‌سایت Alex Slitz

جشنواره دوقلوهای مکزیکی

این برنامه که اولین بار در سال ۱۹۹۵ برگزار شد، بزرگ‌ترین فستیوال دوقلوهای لاتین آمریکایی بود.

گردهمایی دوقلوها در پورتوریکو

«انجمن چندقلوهای پورتوریکویی» اولین گردهمایی خود را در ژانویه ۲۰۰۱ آغاز کرد. صدها دوقلو و خانواده‌هایشان در این برنامه حضور به هم رساندند.

جشنواره دوقلوها کانبرا _ استرالیا

این برنامه توسط «انجمن چندقلوهای استرالیایی» و در آخر هفته‌ای که به‌عنوان هفته آگاهی‌رسانی درباره چند قلوها نام گرفته است، برگزار می‌شود. در این برنامه که هر دو سال یک بار در شهر متفاوتی در استرالیا برگزار می‌شود، تقریبا ۱۵۰۰ نفر شرکت می‌کنند.

جشنواره روز دوقلوها در سریلانکا

این برنامه در کولومبو و توسط «مرکز گسترش و فرهنگ دوقلوهای سریلانکا» برگزار می‌شود. این ارگان توسط دوقلوهای همسان سریلانکایی با نام «آپولی و چامالی گاماج» افتتاح شده است.

جشنواره دوقلوها در بیجینگ

این برنامه ابتدا در سال ۲۰۰۴ برگزار شد و بیش از ۵۰۰ دوقلو از سرتا سر دنیا در برنامه فرهنگی ۴ روزه آن شرکت کردند. تقریبا ۶۰۰ جفت دوقلو در دومین سال این برنامه حضور به هم رساندند.

جشنواره دوقلوها در مانیلا – فیلیپین

این برنامه اولین بار در فوریه سال ۲۰۰۴ در فیلیپین برگزار شد. «ناتالی پالانسا» مادربزرگ دو دختر دوقلو به برگزاری این جشنواره مبادرت ورزید. او همچنین انجمن محلی دوقلوها و چندقلوها را راه‌اندازی کرد تا به خانواده‌هایی با فرزندان چندقلو کمک کند. حدود ۲۵۰ جفت دوقلو و چندقلو در این برنامه شرکت می‌کنند.

اگر شما نیز خواهر یا برادر دوقلو دارید، از احساس و عواطف خود برای خوانندگان کجارو بگویید یا خاطره‌ای را از دنیای شیرین دوقلوها و چندقلوها، سختی‌ها و شیطنت‌های آن با ما به اشتراک بگذارید.

عکس‌ از ماریان و ویویان براون | عکاس: D.C.Atty

برچسب‌ها جشنواره

دیدگاه