برگزاری پنجمین جشنواره سمنو آشتیان

برگزاری پنجمین جشنواره سمنو آشتیان

فرناز رهبران رنجبر
| دوشنبه, ۱۰ اردیبهشت ۹۷ ساعت ۱۶:۲۰

جشنواره مردمی سمنو شهرستان آشتیان برای پنجمین دوره برگزار خواهد شد.

سیدمحمد حسینی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، امروز ۱۰ اردیبهشت، گفت:

سمنو ارمغان بهار یا شیرینی سفره هفت‌سین است که البته در بعضی مناطق، یکی از خوراک‌های عمده نذری است و برای سفره‌های نذری تهیه می‌شود.

وی ادامه داد:

جشنواره مردمی سمنو شهرستان آشتیان در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه ۹۷، برای پنجمین دوره برگزار خواهد شد و در آن ده‌ها دیگ سمنو توسط اقشار مختلف پخته می‌شود و با این رسم، اهالی آشتیان بهار را جشن می‌گیرند و شیرینی بهار را به همشهریان خود عرضه می‌کنند.

حسینی افزود:

آرد گندم، شیره جوانه گندم و آب مواد تشکیل دهنده اصلی سمنو هستند. روش پخت آن به گونه‌ای است که کمی گندم را به جوانه می‌رسانند و پس از جوانه زدن گندم‌ها، آن‌ها را می‌کوبند و شیره جوانه را استخراج می‌کنند. سپس این شیره بسیار شیرین را با آب مخلوط کرده و به جوش می‌آورند. بعد از این مراحل، آرد بو داده گندم را اضافه می‌کنند و آنقدر روی حرارت هم می‌زنند تا به غلظت دلخواه برسد. این شیرینی اکثرا به عنوان پس غذایی شیرین یا میان وعده مصرف می‌شود و تاریخی کهن در تمام ایران دارد.

او بیان کرد:

اداره‌کل میراث فرهنگی استان مرکزی از عموم مردم دعوت می‌کند تا در این جشنواره حضور پیدا کنند تا با مشارکت هر چه بیشتر عموم اقشار بتوانیم گامی کوچک در جهت ایجاد و تقویت روحیه شادی و امید در جامعه برداریم.

برچسب‌ها جشنواره

دیدگاه  

    تبلیغات