چرا صف های بازرسی فرودگاه ها بسیار طولانی هستند؟

چرا صف های بازرسی فرودگاه ها بسیار طولانی هستند؟

فرید دالایی
| جمعه, ۱۰ خرداد ۹۸ ساعت ۱۹:۰۰

صف‌های طولانی در فرودگاه‌ها یکی از عواملی است که صبر فراوان بسیاری از مسافران را می‌طلبد. اما آیا به دلیل وجود این صف‌های طولانی فکر کرده‌اید؟

اگر به تازگی به فرودگاه مراجعه کرده باشید متوجه شده‌اید که صف‌ها اندکی طولانی‌تر شده‌اند. حق با شما است، واقعا طولانی‌تر شده‌اند. در برخی فرودگاه‌ها ایستادن در صف بازرسی بیش از یک ساعت به طول می‌انجامد.

به عبارت دیگر، صف‌های طولانی بازرسی در فرودگاه‌ها، یکی از پرسش‌ برانگیزترین و مورد انتقادترین مسائل در سفرهای هوایی است. از طرفی، بازرسی دقیق مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده در تامین امنیت فرودگاه‌ها و سفرهای هوایی محسوب می‌شود. 

بنابراین، این مرحله جزیی اجتناب‌ناپذیر در کلیه سفرهای هوایی است که در فروگاه‌های اقصی نقاط جهان بسته به شرایط و قوانین امنیتی حاکم توسط پلیس فرودگاه و نیروهای امنیتی اجرا می‌شود. حال سوال پیش آمده این است که علت طولانی‌شدن این فرآیند و انتظار مسافران در صف‌های بازرسی چیست؟

چرا صف‌های بازرسی فرودگاه طولانی هستند؟

صف های طولانی فرودگاه

  • اول اینکه در پنج سال اخیر تعداد افرادی که هوایی سفر می‌کنند افزایش یافته است. اداره امنیت حمل‌ونقل اعلام کرد که از سال ۲۰۱۱ تا به حال تعداد مسافران هوایی ۱۲ درصد افزایش یافته است. اما طی همین زمان، به دلیل کاهش حقوق، ۱۲ درصد از تعداد کارکنان این اداره کاسته شده است. بنابراین نه تنها صف‌ها طولانی‌تر شده‌اند بلکه تعداد این صف‌ها نیز کاهش یافته است.
  • از زمانی که هزینه جدید برای checked baggage (تحویل چمدان به هواپیمایی برای تحویل در مقصد. به این ترتیب اسباب و لوازم مسافران حین پرواز همراهشان نیست) تغییر کرده است باعث شده تا مسافران چمدان‌هایشان را همراه خود داشته باشند که این امر موجب شده تا طولانی شدن صف‌ها بدتر شود. از آنجا که این چمدان‌های همراه (مسافران) باید در بخش امنیت بررسی شوند ماموران امنیت مجبور هستند چمدان های بیشتری را نسبت به گذشته بازرسی کنند.
  • اما قسمت خوب  یا بد ماجرا اینکه بررسی‌های اخیر دولت فدرال موفق شده است تا به کمک اداره امنیت حمل‌و‌نقل بمب‌ها و سلاح‌های بسیاری را کشف کند. تابستان گذشته اعلام شد که ماموران اداره امنیت حمل‌ونقل به طور شکه‌کننده‌ای از ۹۵ درصد بازرسی‌ها غافل مانده‌اند (کار خود را به خوبی انجام نداده‌اند) که همین باعث آتش‌سوزی در بخش اصلی آژانس شده است. در نتیجه‌ همین اتفاق، اداره امنیت حمل‌ونقل روند امنیتی سختی را اعمال کرده است و به این معنی است که نه تنها مسافران زیاد و ماموران امنیتی کمی وجود دارند بلکه همین تعداد ماموران اندک باید کار بیشتری نیز انجام دهند.

سگ های بمب یاب

خوشبختانه این مسائل در حال بهبود هستند. جن جانسون (Jen Johnson) رئیس وزارت امنیت وطن بیان کرده است که اداره امنیت حمل‌ونقل برای تسریع کار از سگ‌های بمب‌یاب استفاده می‌کند که در کشف مواد و وسایل غیرقانونی بسیار موثرتر هستند و در عین حال به سرعت بخشیدن و کمک به روند کار ماموران امنیتی کمک می‌کنند. مجلس نیز بودجه بیشتری در اختیار اداره امنیت قرار داده است و سعی کرده تا خطوط هوایی را از هزینه‌های گزاف حمل چمدان‌ها (checked baggage) منصرف کند.

اگر به‌دنبال خرید بلیط هواپیما هستید، می‌توانید از طریق موتور جستجوی پرواز کجارو، بلیط ارزان هواپیما به مقصد مورد نظر خود را یافته و از فروشنده‌های معتبر خریداری کنید.

منبع matadornetwork

دیدگاه  

    تبلیغات