نکاتی در مورد سفری راحت به همراه معلولین

امید جعفری
پنجشنبه، ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۰
نکاتی در مورد سفری راحت به همراه معلولین

مسافرت با افراد معلول برخلاف تصور عموم، راحت‌تر از آن است که تصور می‌کنید. با چند نکته ساده می‌توانید سفر راحتی در کنار عزیزان معلول خودتان داشته باشید.

سفر به همراه افراد معلول بر اساس نیازهایی که برای مراقبت و توجه دارند، معمولا از عهده هر کسی برنمی‌آید. ولی می‌توانیم با استفاده از راهنمایی‌های مشاورین سفر، معلولان عزیزمان را بر اساس ناتوانی‌هایی که دارند (ناتوانی جسمانی، شنوایی، بینایی یا سایر معلولیت‌ها) با خودمان همراه کنیم. در ادامه به چند نکته ساده از زبان یکی از مشاورین سفر به نام جین بلیس (Jayne Bliss) که سی سال است در این زمینه فعالیت دارد، اشاره خواهیم کرد. خانم بلیس می‌گوید: هیچ‌یک از مکان‌های مسافرتی مانند قبل دارای محدودیت برای افراد معلول و کم‌توان نیستند. همراه ما باشید.

سفر با معلولین

نکته اول: از شرکت هواپیمایی کمک بخواهید

زمانی که قصد دارید بلیت سفر خودتان را رزرو کنید، با شرکت هواپیما تماس حاصل نمایید و به آن‌ها از حضور فردی با معلولیت خاص به همراه خودتان اطلاع دهید. معمولا این شرکت‌ها فردی آموزش‌دیده برای کمک به شما برای راحتی سفر عزیزتان، در فرودگاه در نظر خواهند گرفت. این افراد، آشنا به کمک‌های لازم برای افراد ناتوان هستند، همچنین اگر همسفر شما ناتوانی حرکتی داشته باشد، برای شما ویلچر مهیا خواهند کرد. شما می‌توانید به شرکت هواپیمایی یادآوری کنید که در مقصد هم برای پیاده شدن نیاز به کمک دارید. بدین ترتیب شما و همسفرتان در مسیر سفر خودتان با هواپیما «امنیت سلامت» کاملی خواهید داشت.

سفر با معلولین

این ویژگی برای سفر، معمولا رایگان در نظر گرفته می‌شود؛ اما ممکن است شرکتی بر اساس نوع معلولیت مبلغی را برای همیار شما اختصاص دهد، از طرفی اگر معلول شما از یک وسیله خاص استفاده می‌کند، همانند کپسول هوا، سگ امدادی یا دیگر وسایل که حمل آن‌ها به داخل هواپیما دارای محدودیت است، می‌توانید با شرکت هواپیمایی ۴۸ ساعت قبل‌تر هماهنگ شوید تا آن‌ها برای شما مجوز ورود وسیله به هواپیما را تهیه کنند.

نکته دوم: هتل خود را درست انتخاب کنید

هتل مخصوص معلولین

اندازه درب ورودی اتاق هتل را بدانید

بیشتر هتل‌های دنیا در مورد معلولین تخفیف رزرو در نظر گرفته‌اند. شما قبل از سفر باید از اطلاعات اتاق خودتان و همچنین هتل آگاهی کامل داشته باشید. اطلاعاتی همانند اندازه درهای ورودی هتل، اتاق، اندازه حمام، سطح‌های شیب‌دار، آسانسور و موارد خاص دیگر. البته هتل‌های معتبر این ویژگی‌ها را تحت عنوان یک دستورالعمل در سایت خودشان قرار می‌دهند و از معلولین استقبال گرمی انجام می‌دهند. خانم بلیس اضافه کرد:

برخی از صندلی‌های چرخ‌دار بزرگ‌تر از حالت عادی هستند و این موارد باید قبل از رزرو هتل توسط شما چک شود. اگر همراه شما محدودیت حرکتی دارد که از حضور در محل سرو صبحانه، ناهار یا شام ناتوان است، به سرمهماندار هتل این موضوع را اطلاع دهید. آن‌ها وظیفه دارند یخچال اتاق شما را همانند میز غذای هتل، پر از مواد غذایی نمایند.

نکته سوم: یک کمک سفر باتجربه داشته باشید

داشتن یک فرد باتجربه در کنار شما و همسفرتان، بسیاری از مشکلات را آسان خواهد کرد. ازجمله کارهایی که در نکات قبل اشاره شد. این افراد بیشتر از شما به رزرو کردن بلیت هواپیما، هتل‌های مخصوص افراد ناتوان وارد هستند. آن‌ها معمولا از ویژگی اتاق هتل‌ها اطلاع دارند. همچنین فرد باتجربه همراه شما می‌تواند هتلی را برای شما انتخاب کند که دسترسی راحت‌تری به تمام نقاط دیدنی شهر مقصدتان داشته باشید. ازجمله نقاطی که باید در دسترس باشند، رستوران‌ها، تفرجگاه‌ها و اورژانس هستند. تجربیاتی در مورد سفر وجود دارد که در هیچ کتابی نوشته ‌نشده است، بهتر است قبل از سفر از بیمارستان یا شرکت‌های مسافرتی در مورد استخدام کارشناس باتجربه سفر اطلاع کسب کنید.

سفر

نکته چهارم: کتاب راهنما در دسترستان باشد

خانم بلیس گفت:

کتاب‌های راهنما در سفر می‌توانند به شما در پیدا کردن مکان‌های مناسب با ناتوانی همسفرتان کمک کنند. مزیت کتاب راهنما، در دسترس بودن همیشگی آن است. این راهنماها بدون هیچ زحمتی به شما در مورد رستوران‌ها با ویژگی‌های غذایی خاص مطلوب افراد ناتوان، اطلاعات مفیدی خواهند داد. هرچند این کتاب‌ها چکیده تجربیات راهنمایان سفر است، اما داشتن یکی از آن‌ها تحت هر شرایطی لازم و ضروری است. برخی از این کتاب‌ها بخشی در مورد کمک‌های اولیه، استفاده از وسایل چرخ‌دار، زبان اشاره برای ارتباط با ناشنوایان دارند که در شرایط خاصمی‌تواند بسیار کارآمد باشد.

برنامه سفر خود را با معلولیت هماهنگ کنید

در انتخاب تورهای مسافرتی خودتان دقت نمایید. اگر توری که انتخاب کرده‌اید، مقصدش نقاط دیدنی است، مطمئنا این محل برای عزیز نابینای شما مکان مناسبی نیست، با اگر تور شما در برنامه‌های گردشش، جشنواره موسیقی داشته باشد، افراد ناشنوا هیچ لذتی نخواهند برد. پس قبل از سفر از مکان‌های گردشی که در برنامه سفر تورها مشخص شده است، اطمینان حاصل کنید تا در میان سیل عظیمی از برنامه‌های به‌دردنخور اسیر نشوید.

نکته پنجم: تور مسافرتی مناسب انتخاب کنید

برخی از شرکت‌های مسافرتی تورهای مختص افراد ناتوان با تمامی امکانات در نظر می‌گیرند که به شما امکان می‌دهد، بدون هیچ زحمتی یک سفر عادی به همراه عزیز خودتان داشته باشید. آن‌ها تمامی مواردی را که ما در موردشان صحبت کردیم، یک‌به‌یک برایتان پیش‌بینی و مهیا خواهند کرد. همچنین این شرکت‌ها بر اساس نوع ناتوانی، برنامه گردشی خاص در نظر دارند، همانند اختصاص دادن صندلی‌های چرخ‌دار راحتی، استفاده از سمعک‌های خاص، راهنمایان مخصوص نابینایان.

تور مخصوص ناتوانان در موزه

نکته ششم: تور مخصوص موزه‌ها را فراموش نکنید

بسیاری از موزه‌ها در زمان‌های مختلفی از سال برنامه‌های مخصوصی جهت بازدید افراد نابینا و ناشنوا در نظر می‌گیرند. امکانات متفاوت و راهنمایان خاص در کنار این افراد از ویژگی‌های متمایز این برنامه است. این تورها معمولا رایگان هستند، اما شما باید قبل از عزیمت به محل، ثبت‌نام آن را انجام دهید.

منبع nytimes

دیدگاه  

    تبلیغات