تقویم کاری ایام نوروزی موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی

سیامک احدی
دوشنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۰
تقویم کاری ایام نوروزی موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی

تقویم کاری موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی در ایام نوروز ۹۷ اعلام شد.

«محمدرضا کارگر» مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت:

طبق روال هر سال بخشنامه و تقویم کاری ایام نوروزی موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی در سطح کشور از تاریخ ۲۵ اسفند ۹۶ تا ۱۴ فروردین ۹۷ به موزه‌های تحت پوشش این سازمان ابلاغ شد.

کارگر افزود:

بر اساس این تقویم کاری در روز سه‌شنبه ۲۹ اسفند ۹۶، موزه‌ها و اماکن وابسته تا ساعت ۱۵ فعال هستند و در صورتی که موزه‌ها یا مجموعه‌های فرهنگی تاریخی امکان اجرای برنامه‌های فرهنگی متناسب با تحویل سال را دارا باشند، افزایش ساعت کاری مجموعه‌ها بر اساس صلاحدید و نظر مدیران کل استان‌ها، مدیران موزه‌ها و کاخ موزه‌های تهران بلامانع است.

مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی بیان کرد:

روز چهارشنبه ۱ فروردین ۹۷ و همچنین در روز ۱۳ فروردین تمام موزه‌ها و اماکن وابسته فعال هستند و ساعت کار موزه‌ها و اماکن وابسته در ایام نوروز از ساعت ۹ تا ۱۹ است. بر اساس صلاح‌دید مدیران‌کل استان‌ها، مدیران موزه‌ها و کاخ موزه‌های تهران ساعت کاری کاخ موزه‌ها، موزه‌ها و اماکن فرهنگی‌تاریخی که ظرفیت بازدید بیشتری دارند نیز قابل افزایش است.

او با اعلام اینکه قیمت بلیت موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی تحت پوشش در ایام نوروز تغییر نخواهد کرد گفت:

همه موزه‌ها و اماکن فرهنگی‌تاریخی موظف‌اند تابلو قیمت بلیت را در محل مناسب و در معرض دید بازدیدکنندگان نصب کنند.

کارگر تاکید کرد که مدیران مجموعه‌های دارای باغ تاریخی و محوطه‌های سبز باید ترتیبی اتخاذ کنند تا از برگزاری مراسم سنتی سیزدهم فررودین در محوطه موزه‌ها جلوگیری شود.

وی افزود که از تمام موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خواسته شد که برای توزیع بروشور و کاتالوگ و CD (حداقل دو زبانه) و نمایش فیلم کوتاهی از موزه و آثار تاریخی استان در سال موزه (حدود ۱۵ دقیقه) اقدامات لازم را انجام دهند. همچنین از تمام موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی خواسته شد که زیرنویس و تابلوهای دوزبانه برای معرفی اشیا و اماکن و بناهای تاریخی فرهنگی در موزه‌ها نصب شود.

مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تأکید کرد:

همچنین به تمام موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی تحت پوشش سازمان میراث‌ فرهنگی اعلام شد که در صورت امکان جشن‌های نوروزی در محوطه و مکان‌های مناسب در موزه‌ها و امکان فرهنگی تاریخی با موضوع موزه مانند چیدن سفره هفت‌سین و... و مسابقات فرهنگی و هنری ازجمله مسابقه نقاشی، طراحی و عکاسی، خاطره‌نویسی در زمینه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در موزه‌های سطح استان برگزار شود.

او اعلام کرد:

از تمام موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی تحت پوشش سازمان متبوع خواسته شد که باجه‌های بلیت‌فروشی در نقاط مختلف شهرهای‌ پربازدیدکننده به‌منظور تسهیل و تسریع در تهیه بلیت ازسوی بازدیدکنندگان راه‌اندازی شود.

کارگر با بیان اینکه موزه‌ها باید از توان NGO ها برای راهنمایی و هدایت مسافران و گردشگران برای بازدید از موزه‌ها یا محوطه‌ها استفاده کنند، گفت:

همچنین باید ماکت و مدل برای کسانی که مایل هستند با اشیا و آثار عکس یادگاری داشته باشند، تهیه شود.

او تأکید کرد:

موزه‌ها و اماکن فرهنگی‌تاریخی موظف‌اند از پذیرش هرگونه تقاضای فیلمبرداری و عکس‌برداری از موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی، اشیا و آثار تاریخی در ایام نوروز به‌غیر از گروه‌های خبری و برنامه‌های مناسبتی صداوسیما مرتبط با نوروز آن هم پس از اخذ تأییدیه از مرکز روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خودداری کنند. تهیه برنامه‌های مناسبتی غیرمرتبط زنده در داخل موزه‌ها و اماکن فرهنگی‌تاریخی نیز ممنوع است. ضبط برنامه‌های مناسبتی مرتبط با نوروز از نمای بیرونی موزه‌ها و اماکن فرهنگی‌تاریخی به‌عنوان پس‌زمینه و عکسبرداری و فیلمبرداری مراجعان در قالب گردشگر برای ثبت خاطرات بلامانع است.

منبع مهرنیوز
برچسب‌ها موزه نوروز

دیدگاه