برج آزادی پس از هشت سال شسته شد

سیامک احدی
سه شنبه، ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۰۵
برج آزادی پس از هشت سال شسته شد

برج آزادی که نماد شهر تهران است، در آستانه سال نو و پس از هشت سال شستشو شد.

«نعمت‌اله پایان» رئیس مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی گفت:

شست و شوی برج آزادی که همه سال‌ها در عید نوروز یکی از مقاصد گردشگران و تهران‌گردی‌های شهروندان تهرانی است از هفته گذشته به همت بنیاد فرهنگی هنری رودکی آغاز شده و در این هفته به اتمام می‌رسد.

وی با اشاره به جلسه‌ای که ابتدای بهمن ماه با نماینده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری داشتند، گفت:

در این جلسه در خصوص این شست و شو و همچنین مرمت‌های دیگری که در برج نیاز بود توافق لازم صورت گرفت.

وی افزود:

با توجه به اینکه نیاز به زدودن غبار از برج خصوصا در محور شرقی برج احساس می‌شد، شست و شوی برج، بر اساس تکنیک «راپل» آغاز شده است. پیش از این تجربه شست و شوی برج در طبقات داخلی را داشتیم و سعی کردیم از همین روش در شست و شوی محوطه بیرونی برج استفاده کنیم.

پایان با بیان اینکه شست و شوی برج آزادی در یک مرحله انجام خواهد شد، گفت:

برای این کار و جرم‌گیری نمای ظاهری برج آزادی از وسایل مکانیکی ویژه استفاده می‌شود که در تمام دنیا برای شست و شوی آثار باستانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وی افزود:

با استفاده از این دستگاه‌ها و تجهیزات شست و شوی برج بدون آسیب و مشکل رساندن به بدنه صورت می‌گیرد.

وی از تجهیز رستوران، آماده‌سازی کافی شاپ در خروجی شمالی و راه‌اندازی گالری برج به عنوان تغییرات جدیدی یاد کرد که در آستانه سال جدید در برج آزادی اعمال شده است.

وی در پایان، اجرای کنسرت، مراسم آئینی و مناسبتی، برنامه‌های ویژه بانوان و بانوان سرپرست خانوار، برپایی سفره هفت سین و نمایشگاه‌های هنری، عکاسخانه سنتی، برپایی غرفه‌های صنایع دستی و عرضه سوغات مناطق مختلف کشور را از دیگر برنامه‌هایی ذکر کرد که در نماد تهران برای ایام نوروز در نظر گرفته شده است.

برج آزادی پیش از این در سال ۱۳۸۸ و بعد از بیست سال شست و شو شده بود.

نماد تهران دی ماه امسال ۴۶ سالگی خود را تمام کرد؛ عملیات ساختمان مجموعه میدان و برج آزادی اوایل سال ۱۳۴۸ آغاز و در ۲۴ مهر ۱۳۵۰ به پایان و سرانجام این برج در تاریخ ۲۶ دی همان سال به بهره‌برداری رسید.

دیدگاه