واگذاری ۲۳ بنای تاریخی استان سمنان به بخش خصوصی

سیامک احدی
شنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۵
واگذاری ۲۳ بنای تاریخی استان سمنان به بخش خصوصی

۲۳ تاریخی استان سمنان در فهرست واگذاری به بخش خصوصی قرار گرفت و به این ترتیب بیشترین تعداد بنای قابل واگذاری و بهره‌برداری توسط بخش خصوصی در کشور را به خود اختصاص داده است.

«هانی رستگاران» نماینده و ناظر صندوق احیا در استان سمنان گفت:

تاکنون ۶ بنای تاریخی در استان سمنان از طریق ظرفیت قانونی صندوق احیا به بخش خصوصی واگذار شده است.

رستگاران افزود:

این تعداد شامل کاروانسرای شاه عباسی ده نمک واقع در شهرستان آرادان، کاروانسرای شاه عباسی دامغان واقع در شهرستان دامغان، کاروانسرای شاه عباسی میاندشت واقع در شهرستان میامی، خانه رجبی (بادگیر خانه کلانتر) ، خانه طاهری و خانه محمدیه (تدین) واقع در شهرستان سمنان است.

وی بیان کرد که مرمت خانه تاریخی طاهریان سمنان تا نیمه اول سال آینده نهایی می‌شود، این خانه تاریخی توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی در حال مرمت و ساماندهی است.

رستگاران با اشاره به اینکه خانه طاهریان پس از پایان مرمت و احیا، با وجود ١٠ اتاق، تبدیل به مرکز اقامتی می‌شود، افزود:

خانه طاهریان از یادگاران دوره قاجاریه است و در سمنان، محله اسفنجان، نزدیک خیابان ابوذر واقع شده است. این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۳۱۰۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نماینده و ناظر صندوق احیاء در استان سمنان با اشاره به بازدید از خانه تاریخی کلانتر سمنان نیز گفت:

پرونده مرمت و احیا مجموعه خانه رجبی (بادگیر خانه کلانتر) بسته شد و این پروژه را می‌توان به عنوان یک طرح موفق در حوزه احیا بناهای تاریخی معرفی کرد که در حال حاضر در حال بهره برداری است و مورد استقبال هم‌استانی‌ها، گردشگران و دوستداران مواریث فرهنگی قرار گرفته است.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا

    دیدگاه