انتقاد یک فعال گردشگری از وضعیت نامناسب میراث جهانی پاسارگاد

سیامک احدی
سه شنبه، ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۰
انتقاد یک فعال گردشگری از وضعیت نامناسب میراث جهانی پاسارگاد

یک فعال گردشگری در منطقه پاسارگاد از سوء مدیریت در این میراث جهانی انتقاد کرد و آسفالت زیستگاه خرس‌های قهوه‌ای و پلنگ ایرانی و نصب تیرهای برق در حریم آرامگاه کوروش را از اقدامات فله‌ایِ مخالف با خواستگاه گردشگری خواند.

«امیر میری» یک فعال گردشگری در منطقه پاسارگاد گفت:

چندی پیش زیستگاه خرس‌های قهوه‌ای و پلنگ ایرانی در پاسارگارد را آسفالت و جاده‌ای که برای هزاران سال است و خرسی نام داشت را به جاده سوباتان (منطقه‌ای که آب پس از جاری شدن فرو می‌رود و سپس در پایین دست دوباره جاری می‌شود) تبدیل کردند. این عمل برای کم کردن حساسیت فعالان محیط زیستی است.

وضعیت آرامگاه کوروش

او سپس به نصب تیرهای چراغ برق پشت آرامگاه کوروش اشاره کرد و افزود:

یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان پاسارگاد، «گردشگری کیهانی» و «اختر گردشگری» است که متاسفانه نصب تیر چراغ برق در فاصله ۱۰۰ متری آرامگاه کوروش به بهانه عمران و آبادی روستای «ابوالوردی» به جز آلودگی نوری، منظر آرامگاه را نیز تخریب می کند.

این فعال بوم‌گردی در پاسارگاد (نخستین شهر گردشگری نجومی ایران) بیان کرد:

به نظر می‌رسد مدیریت شهرستان پاسارگاد کمر همت به نابودی ظرفیت‌های گردشگری این منطقه بسته است.

میری سپس گفت:

اگر در شهرستانی قصد ساخت یک چشمه سرویس بهداشتی را داشته باشیم، باید استاندارهای جهانی را رعایت کنیم، فله‌ای کارهای نادرست و مخالف با خواستگاه گردشگر انجام می‌شود. ای کاش مدیران یاد می‌گرفتند دست کم برای تکمیل رزومه خود، کاری انجام ندهند چون این هم برای خود کاری است.

وضعیت آرامگاه کوروش

نصب تیرهای برق در «عرصه» اثر جهانی پاسارگاد بنا به اظهارات فعالان میراث فرهنگی و به استناد تصاویری که انتشار داده‌اند، از اوایل بهمن ماه آغاز شده است، محوطه‌ای که آرامگاه کوروش، کاخ دروازه، پل، کاخ بار عام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبودجیه، استحکامات دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری و تنگه بلاغی را در خود جای داده است.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا

    دیدگاه