کاهش سفرهای خارجی سبب افزایش ایرانگردی نشد

زهرا  آذرنیوش
یکشنبه، ۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۰
کاهش سفرهای خارجی سبب افزایش ایرانگردی نشد

سفرهای داخلی و خارجی مردم به شکل قابل توجهی کم شده است و کاهش سفرهای خارجی تاثیری بر افزایش سفرهای داخلی مردم نداشته است.

 افزایش نرخ دلار و بی ثباتی آن در طول ماه‌های گذشته، به کاهش تعداد سفرهای خارجی انجامید. برخی بر این تصور بودند که با کاهش سفرهای خارجی، مردم و گردشگران به دنبال سفرهای داخلی خواهند رفت اما چنین نشد.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران گفت:

کاهش سفرهای خارجی در حجم سفرهای داخلی مردم تغییر وضعیت نداده است. سفر مردم از هر نوع، خارجی و داخلی به شکل قابل توجهی کم شده است.

حرمت‌الله رفیعی با بیان این‌که سفرهای خارجی به استناد حجم فروش تورها و بلیت هواپیما در آژانس‌های مسافرتی حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد کاهش داشته است، تصریح کرد: بی‌ثباتی نرخ ارز، برنامه‌ریزی سفر را تحت تاثیر قرار داده است. هر بسته سفر از زمان برنامه‌ریزی تا عرضه در بازار دست‌کم دو ماه زمان می‌برد، اما در این فاصله ارز آنقدر بالا و پایین می‌شود که نمی‌توان نرخ با ثباتی را تعیین کرد. از طرفی وقتی نرخ ارز پایین می‌آید انتظار می‌رود قیمت خدمات هم کم‌تر شود اما این اتفاق نمی‌افتد. همین چند وقت پیش با وجود آن‌که دلار به کانال ۱۰ هزار تومان وارد شد اما قیمت بلیت هواپیما بدون تغییر باقی ماند.

او به وضعیت سفرهای خارجی در مناسبت خاص کریسمس و سال نو میلادی نگاهی داشت و افزود: اگرچه همزمان تعطیلات مناسبتی در داخل کشور ندارد اما هر سال جمعیتی به این بهانه به خارج از کشور سفر می‌کردند که بیشتر هم به سمت اروپا بود که تعداد این سفرها هم کم شده است. به هر حال شرایط اقتصادی مردم دشوار شده، تا وقتی غذا، پوشاک و مسکن مساله‌ی مردم است، نمی‌توان انتظار داشت سفر را در اولویت اول قرار دهند.

این فعال گردشگری به کاهش سفرهای داخلی اشاره کرد و تفکر حاکم درباره پوشش سفرهای داخلی با ریزش سفرهای خارجی را رد کرد و افزود: اوایل که سفرهای خارجی گران و کم شد، برخی گمان می‌کردند تعداد سفرهای داخلی بیشتر می‌شود، ولی مگر ما در داخل کار متفاوتی انجام دادیم تا آن گروهی که سفر خارجی می‌رفتند را جذب کنیم. آمار اتاق‌های خالی هتل‌ها و صندلی‌های خالی پروازها گویای واقعیت سفرهای داخلی است.

رفیعی گفت:

همه آن‌هایی که دیگر نمی‌توانند سفر خارجی بروند، به ایرانگردی روی نیاورده‌اند، چون آن‌هایی که خارج می‌رفتند از آن‌هایی که ایرانگردی می‌کنند، متفاوت‌اند.

رفیعی با استناد به فروش بلیت پروازها و تورهای داخلی نیز بیان کرد: گرانی‌ها تعداد سفرهای آن‌هایی که ایرانگردی هم می‌کردند کم کرده است. هرچند ریزش در این بخش به اندازه سفرهای خارجی نبوده است، ولی اینطور هم نبوده که هم‌دیگر را پوشش داده باشند یعنی جا مانده‌های سفرهای خارجی به ایرانگردی روی آورده باشند.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی درباره تهیه بسته سفر ارزان‌قیمت برای سامان‌دهی این وضعیت، اظهار کرد: شنیده بودم سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار است چنین بسته‌ای را ارائه دهد، ولی هنوز خبری نشده است. معتقدم اگر برخی انحصارها و وابستگی‌ها از شرکت‌های هواپیمایی و هتل‌ها برداشته شود، آژانس‌های گردشگری می‌توانند توافقی سه جانبه داشته باشند تا با استفاده از ظرفیت خالی هتل‌ها و پروازها، سفر ارزان طراحی و عرضه کنند.

رفیعی در پایان اضافه کرد: این هفته جلسه‌ای را با شرکت‌های هواپیمایی خواهیم داشت و امیدوارم در این‌باره توافقی حاصل شود تا با مشارکت آن‌ها و هتلدارها بتوان بسته سفر با قیمتی مناسب آماده کرد.

 

منبع isna

دیدگاه