آزادسازی نرخ در هتل های ایران وجود ندارد

فرناز رهبران رنجبر
سه شنبه، ۲۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۵
آزادسازی نرخ در هتل های ایران وجود ندارد

واحد پولی برای محاسبه نرخ خدمات هتل‌ها همچنان «ریال» است و موضوع تعیین «نرخ ارزی» برای مسافران خارجی منتفی شده است.

قوانین نرخ‌گذاری هتل‌ها در ایران نسبت به گذشته هیچ تغییری نکرده است و تعرفه‌ها همچنان بر مبنای «ریال» خواهد بود.

ولی تیموری معاون گردشگری با بیان این‌که برداشت‌های نادرستی از آزادسازی نرخ هتل‌ها صورت گرفته است، گفت:

نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری براساس فرایندی است که در آیین‌نامه ایجاد، اصطلاح،  تکمیل، درجه‌بندی و نرخ‌گذاری خدمات تاسیسات گردشگری مصوب سال ۱۳۹۴ هیات دولت تعیین شده است. بر همین اساس ابتدای مهرماه هر سال و براساس شاخص تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی، سقف افزایش احتمالی تعرفه‌ها به واحدهای گردشگری ابلاغ می‌شود.

بنابراین هتل‌ها می‌توانند با استناد به شاخص رسمی برابری ریال با ارز خارجی، تعرفه‌ی تعیین شده را به ارز مورد نظر خود تبدیل و تعویض کنند. یعنی اگر هتل مسافر خارجی داشته باشد، قیمت ریالی خود را به نرخ ارز رسمی کشور که در بانک مرکزی حدود ۴۲۰۰ تومان تعیین شده است، تبدیل می‌کند و قرار نیست قیمت ارزی نامتعارف و متفاوت از نرخ ریالی به خارجی‌ها بدهد.

وی افزود:

با توجه به این قانون، قیمت هتل‌ها هر سال با توافق تشکل مربوطه و اداره کل استان تصویب و ابلاغ می‌شود.

او درباره مبنای محسابات تعرفه هتل‌ها به ارز که با توجه به کمترین نرخ پایه بانک مرکزی (۴۲۰۰ تومان) در نظر گرفته شده است، توضیح داد:

در آیین‌نامه مصوب سال ۹۴ مبنای محاسبات، «شاخص رسمی» برابری ریال با ارز خارجی تعیین شده است. آن زمان سه پایه نرخ (دولتی، نیما و آزاد) وجود نداشت پس با استناد به همان آیین‌نامه مبنای محاسبات، نرخ پایه‌ای که بانک مرکزی اعلام کرده، است. این قانون از گذشته وجود داشته و تداوم آن در شرایط حاضر برای حمایت از هتلداران در مقابل افزایش بی‌رویه هزینه‌های آب، برق و مالیات بوده است.

جمشید حمزه‌زاده رییس هیات مدیره جامعه هتلداران ایران نیز با تایید سخنان معاون گردشگری گفت:

چیزی با عنوان آزادسازی نرخ در هتل‌های ایران وجود ندارد. البته این پیشنهاد از سوی جامعه هتلداران به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری داده شده که در شرایط کنونی بهترین حالت آزادسازی نرخ است، اما هنوز در این رابطه اقدامی نشده است و قرار شده طبق روال سابق، نرخ‌ها به‌صورت استانی مشترکا بین اداره میراث فرهنگی و گردشگری و تشکل استانی تنظیم و ابلاغ شود.

به گفته او در توافقی که با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انجام شد، نرخ ارزی در هتل‌ها وجود ندارد و مبنای محاسبه پول ملی است. برای خارجی‌هایی که انفرادی به ایران سفر می‌کنند نیز همان تعرفه مصوب به نرخ رسمی ارز (بانک مرکزی) تبدیل می‌شود. قوانین شرح داده شده درباره شاخص محاسبات تعرفه هتل‌ها و نرخ‌گذاری این تاسیسات گردشگری از قدیم وجود داشته و چیزی تغییر نکرده است.

منبع ایسنا

دیدگاه