کدام خطوط هوایی بیشترین سازگاری را با محیط زیست دارند؟

صدیقه شجاعی
شنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۵
کدام خطوط هوایی بیشترین سازگاری را با محیط زیست دارند؟

سازمان آلمانی اتمسفر، لیستی از خطوط هوایی که بیشترین سازگاری را با محیط زیست دارند منتشر کرده است.

همه ما می‌دانیم که پرواز هواپیماها برای محیط زیست خوب نیست، با این حال برخی خطوط هوایی بهتر از بقیه موفق شده‌اند تا تولید کربن خود را به حداقل ممکن برسانند. اما کدام خطوط هوایی کارآمدترین دی‌اکسید کربن را دارند؟ گروه محیط زیستی اتمسفر (Environmental group atomsfair) می‌گوید شاخص خطوط هوایی ۲۰۱۸، پاسخ این سوال را مشخص کرده است.

خطوط هوایی سازگار با محیط زیست

این سازمان آلمانی، انتشار کربن خطوط هوایی در هر کیلومتر و به ازای هر مسافر را رتبه‌بندی کرده و برای این منظور، نوع هواپیما، ظرفیت صندلی و بار و فضایی که هواپیما اشغال می‌کند، نوع موتور و وینگلت (شهپر) را بررسی کرده‌ است. بالاترین رتبه به خطوط هوایی اختصاص دارد که بیشترین مسافر را در هواپیمای خود جا می‌دهند و همینطور خطوطی که از هواپیماهای مدرن با سوخت کمتر به‌خصوص بوئینگ 787-9، ایرباس A350-900 و A320neo استفاده می‌کنند.

در صدر این لیست، خطوط هوایی تی‌یوآی‌ هواپیمایی بریتیش با رتبه راندمان ۷۹٫۳ قرار دارد. شرکت اتمسفر اعلام کرده است که داشتن حداکثر ظرفیت صندلی‌ کمک زیادی به خطوط هوایی تی‌یوآی‌ برای صدرنشینی کرده است. در جایگاه دوم، خطوط هوایی شیلی-برزیلی لاتام قرار دارد که به خاطر استفاده از هواپیماهای مدرن شناخته می‌شود. خطوط چاینا وست، جایگاه سوم را به خود اختصاص داده است که یک شرکت هواپیمایی منطقه‌ای چینی است که تنها در مسیرهای کوتاه و متوسط فعالیت می‌کند، اما صندلی‌های متراکم و ظرفیت بالایی دارد.

خطوط هوایی سازگار با محیط زیست

شرکت اتمسفر می‌گوید که هدف از انتشار این گزارش (جمع‌آوری داده‌های مورد استفاده‌ی مجموعه‌هایی نظیر سازمان بین‌المللی هوایی کشوری و انجمن بین‌المللی حمل‌و‌نقل هوایی)، این است که راندمان آب‌و‌هوایی را به‌ عامل رقابت بین خطوط هوایی تبدیل کند.

نیکلاس اسونینگسن،‌ مدیر سازمان جهانی آب و هوا در کنوانسیون تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد، این تلاش را ستوده است و می‌گوید:

فکر می‌کنم انتشار این گزارش،‌ ایده‌ی خوبی است زیرا باعث ایجاد آگاهی بین خطوط هوایی می‌شود.

از نظر او، اگر خطوط هوایی سعی دارند اثر کربن خود را کاهش دهند، باید به دو عامل مهم توجه کنند. اولین نکته، توجه به تکنولوژی‌ها (تجهیزاتی که در زمین و هوا استفاده می‌کنند) است و برای مورد دوم باید ببینند که هواپیماهای خود را چطور مدیریت می‌کنند (که به الگوی پرواز و ظرفیت صندلی‌ها اشاره دارد).

شرکت اتمسفر، هواپیماهای ارزان قیمت را در رتبه‌بندی خود قرار نداده است زیرا این خطوط هوایی اغلب از یارانه استفاده می‌کنند و به همین دلیل می‌توانند بلیت خود را با قیمتی ارزان‌تر در اختیار مسافران بگذارند و در نتیجه تمایل بیشتری برای سوار کردن مسافر بیشتر دارند. نیکلاس اسونینگسن معتقد است:

خطوط هوایی ارزان قیمت هیچ مشکلی برای افزایش بیش از حد مسافران ندارند و در نتیجه هر مسافر به کاهش تاثیرات مضر آب‌و‌هوایی هواپیماها کمک می‌کند. این خطوط هوایی تمایلی به داشتن گزینه‌های کلاس تجاری ندارند و به همین دلیل می‌توانند از فضای خود بهتر و اقتصادی‌تر استفاده کنند.

خطوط هوایی که جزو ۱۰ خطوط برتر گزارش اتمسفر هستند، عمدتا شامل هواپیماهای کوچک‌تر می‌شوند. بسیاری از غول‌های بزرگ هوایی جزو بدترین‌ها بوده‌اند.

خطوط هوایی سازگار با محیط زیست

خطوط هوایی سنگاپور که اخیرا توسط  AirlineRatings.com، به‌عنوان بهترین خطوط هوایی سال ۲۰۱۹ رتبه‌بندی شده‌ است و طولانی‌ترین پرواز مسافری دنیا را دارد،‌ جایگاه ۶۷ گزارش اتمسفر را به خود اختصاص داده است. ویرجین آتلانتیک در رتبه ۸۳ و خطوط هوایی امارات در رتبه ۱۰۸ هستند. ویرجین آتلانتیک به این گزارش اعتراض کرده است و می‌گوید:

این گزارش براساس داده‌های واقعی نیست و با توجه به نوع هواپیما، در مورد راندمان خطوط هوایی صحبت کرده‌اند. ما متعهد به کاهش انتشار کربن هستیم و روی یک برنامه‌ی بازسازی وسیع سرمایه‌گذاری کرده‌ایم تا کل ناوگان خود را در یک دوره‌ی ۱۰ ساله جایگزین کنیم.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که از هر ۱۰ خطوط هوایی، فقط یک مورد موفق به ثابت نگه‌داشتن گازهای گلخانه‌ای و در عین حال رشد اقتصادی می‌شود. خطوط هوایی تایلند و خطوط هوایی آمریکایی جزو گروه‌هایی بوده‌اند که گازهای گلخانه‌ای خود را ثابت نگه داشته‌اند.

خطوط هوایی سازگار با محیط زیست

نیکلاس اسونینگسن به مسافران توصیه می‌کند پیش از پرواز درباره‌ی تاثیرات زیست محیطی هواپیماها فکر کنند. او می‌گوید:

امروزه به شکل خنده‌داری برای مسیرهای کوتاه، از هواپیما استفاده می‌کنیم. گزینه‌های خوبی نظیر قطار برای سفرهای کوتاه وجود دارد و مسافران می‌توانند آن‌ها را نیز در نظر بگیرند. شاید مسافران چاره‌ای جز پرواز نداشته باشند، شاید مجبور به استفاده از خطوط هوایی باشند، اما می‌توانند همیشه آن را جبران کنند. یکسری از خطوط هوایی خاص در حال ارائه این روش جبرانی هستند. کنوانسیون تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد، یک فروشگاه آنلاین برای جبران دارد و مسافران می‌تواند تاثیر آب‌و‌هوایی سفر خود را محاسبه و کاهش انتشار تایید شده را فورا خریداری کنند. مسافران باید خود را آموزش دهند و تاحد ممکن از تاثیر منفی سفرشان آگاهی داشته باشند.

۱۰ خطوط هوایی که بیشترین سازگاری را با محیط زیست دارند عبارتند از:

۱. تی‌یو‌آی ایرویز، ۷۹٫۳

۲. خطوط هوایی لاتام، ۷۸٫۸

۳. چاینا وست ایر، ‌۷۷٫۸

۴. تی‌یو‌آی‌فلای، ۷۷٫۶

۵. ترانساویا فرانس، ۷۶٫۳

۶. سان‌اکسپرس، ۷۴٫۹

۷. توماس کوک ایرلاینز، ۷۴٫۷

۸. ایر اروپا اکسپرس، ۷۳٫۴

۹. کوندور فلوگدینست، ۷۱٫۸

۱۰. جونیائو ایرلاینز، ۷۰٫۹

مطالب مرتبط:

    منبع cnn

    دیدگاه