گسترش گردشگری عربستان با توسعه جزایر توریستی

طیبه فلاحتی
شنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۴۵
گسترش گردشگری عربستان با توسعه جزایر توریستی

کشور عربستان قصد جذب سالانه یک میلیون گردشگر خارجی را با احداث و توسعه ۲۲ جزیره توریستی واقع در دریای سرخ دارد.

بدون شک یکی از پایه‌های کلیدی و محوری رشد اقتصادی کشورهای پیشرفته و در حال توسعه صنعت گردشگری است و می‌تواند روی پیشرفت اجتماعی و فرهنگی جامعه، وضعیت اقتصادی، حفاظت از محیط‌زیست، گردش پولی در کشور و توسعه مناطق محروم و دورافتاده تاثیرات مثبتی را داشته باشد.

یکی از راهکارهای مهم رها شدن از وابستگی کامل به نفت و فروش مواد خام و اولیه، صنعت توریسم و جذب گردشگر است و حالا به نظر می‌رسد که این نگرش توسط عربستان سعودی مورد توجه خاصی قرار گرفته است، چراکه بر اساس آمارهای منتشر شده، با بیش از ۱۵۱ طرح و پروژه و اختصاص بالغ بر ۱۱ میلیارد ریال معادل ۲٫۹ میلیارد دلار عزم خود را برای توسعه زیرساخت‌های مذکور جزم کرده است.

در راستای گسترش گردشگری در کشور عربستان، شرکت توسعه دریای سرخ در این کشور از پروژه احداث و توسعه ۲۲ جزیره توریستی واقع در دریای سرخ خبر داد.

به نظر می‌رسد عربستان سعودی در سال‌های اخیر به فکر گردش بیشتر چرخ اقتصاد و احیای بخش تجارت افتاده است و بارها نیز اعلام کرده است که می‌خواهد اقتصاد خود را از وابستگی کامل به صادرات نفت و کسب درآمد از آن برهاند. در همین راستا این کشور نفت‌خیر واقع در منطقه خاورمیانه به فکر اتخاذ استراتژی و سیاست‌های جدیدی برای جذب سرمایه در بخش‌های دیگر تجاری، تولیدی و گردشگری است.

شرکت توسعه دریای سرخ در عربستان سعودی نیز اعلام کرده است که با توسعه ۲۲ جزیره واقع در دریای سرخ قصد دارد از ورود هزاران و میلیون‌ها گردشگر و توریست خارجی استقبال کرده و کمک بسزایی به گردش مالی و اقتصاد غیرنفتی در این کشور کند.

این شرکت همچنین در بیانیه خود اعلام کرده است که در این کشور پروژه مذکور بالغ بر ۷۰ هزار شغل ایجاد خواهد کرد و علاوه بر آثار مثبت آن در آینده تحت تاثیر ورود ثروت و سرمایه، در عربستان سعودی نرخ اشتغالزایی و تولید ناخالص ملی را مثبت کرده و به ۵۸٫۶ میلیارد دلار افزایش خواهد داد و این امر در تطابق کامل با چشم‌انداز ملی ۲۰۳۰ عربستان سعودی خواهد بود.

گفته می‌شود توسعه این ۲۲ جزیره توریستی در سواحل دریای سرخ عربستان می‌تواند سالانه بالغ بر یک میلیون توریست خارجی را وارد این کشور کند.

به گفته یکی از مقامات ارشد این شرکت، قرار است تا سال ۲۰۲۲ میلادی فاز نخست این پروژه که شامل ساخت یک فرودگاه اختصاصی بین‌المللی، هتل‌های لوکس برای اقامت گردشگران خارجی با ظرفیت بالغ بر سه هزار اتاق و امکانات تفریحی، ورزشی و رفاهی است، تکمیل شود.

صندوق ملی سرمایه‌گذاری در این کشور و در راستای گسترش صنعت گردشگری و ایجاد مشاغل پایداری مربوط به توریسم، تصمیم گرفته است که شرکت و نهادی را تاسیس کند تا تمامی مسائل مربوط به صنعت گردشگری را به‌صورت سامان‌دهی‌شده مدیریت کند.

منبع عکس کاور: عصر ایران

منبع ایسنا
برچسب‌ها جزیره توریسم

دیدگاه