باغ های هزارتوی جادویی جهان را بشناسید

باغ های هزارتوی جادویی جهان را بشناسید

شیرین فرزان‌کیا
| چهار شنبه, ۲۸ آذر ۹۷ ساعت ۱۹:۱۵

امروزه باغ‌های هزارتو به یکی از سرگرمی‌های جذاب و ایده‌آل برای گردشگران از سراسر جهان تبدیل شده است. اما جذاب‌ترین باغ‌های هزارتو را کجا می‌توان یافت؟

امروزه باغ‌های هزارتو، که راه‌پر‌پیچ‌و‌خم و باغ‌پر‌پیچ‌و‌خم نیز نامیده می‌شود، به‌عنوان یک سرگرمی ایده‌آل برای خانواده‌ها، همه ساله گردشگران و بازدیدکنندگان زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می‌کنند. باغ‌های هزارتوی فراوانی وجود دارد که ما در این مقاله به ده نمونه از آن‌ها اشاره خواهیم کرد. این مقاله را نویسنده وب‌سایت Travel Destination  نوشته است.

شما نمی‌توانید باغ هزارتو را از داخل اتاق آن‌بولین در قلعه هیور ببینید. فضای کوچکی که در گوشه شمال‌غربی ساختمان قرار دارد و همسر دوم هنری‌هشتم، دوران کودکی خود را در آنجا سپری کرده است. این باغ که از مسیرهایی با دیواره‌های گیاهی ساخته شده است، اوقات شادی را برای بازدیدکنندگان امروزی در خانه سلطنتی او فراهم می‌کند. این معمای باشکوه، تا سمت دیگر سازه عسلی رنگ و تا نزدیکی درگاه اصلی و پل محرک ادامه دارد.

اینجا مکان مناسبی برای سرگرمی است. چراکه اگر یک باغ انگلیسی را محل ایده‌آلی برای یک روز پاییزی در نظر بگیریم، در این صورت وجود یک باغ هزارتو در آن، مانند بیسکوییت کاراملی کنار چای بعد‌از‌ظهر، اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. همان‌طور که جرمی هانت، اخیرا این امر را با سرگرم کردن وزرای خارجی اروپا، هنگام عقب‌نشینی کشور چوین، به اثبات رساند. باغ هزارتو یک سرگرمی ساده است؛ هیجان دیوانه‌کننده رسیدن به انتهای آن، دنبال کردن ردپاها و دیدار دوباره یا چندباره کسانی که مانند شما به دنبال یافتن مسیر هستند و پی بردن به اشتباه بودن مسیرتان. هیور، به طرز شگفت‌انگیزی باعث ایجاد شادمانی می‌شود، باغ هزارتوی آن نه‌تنها در کنار یکی از زیباترین قلعه‌های انگلستان، بلکه در پهلوی دریاچه‌ای که منطقه روستایی کنت، در اثر تابش نور خورشید در ماه اکتبر روی آن به تصویر کشیده می‌شود، قرار دارد.

و من در حالی که روی مسیر خاکی، از بین دیوارهایی که با بوته‌های سرسبز ساخته شده‌اند قدم می‌زنم، ناگهان فکر خودم را از این سرگرمی بیرون کشیده و به این می‌اندیشم که هم‌اکنون یکی از شخصیت‌های عاشقانه محکوم بریتانیا، در حال تماشای این باغ هزارتو است. او نه‌تنها من، بلکه انعکاسی از تصویر نوجوانی و جوانی خود را نیز تماشا می‌کند که به‌طور هیجان‌زده‌ای تحت تعقیب وحشیانه پادشاهی است که می‌خواهد او را مالک تمامی دارایی و سرزمین خود کند.

10 باغ هزارتوی جادویی جهان

این چیز عجیبی نیست. ما در پانصدمین سالگرد یک بازی احساسی که در آن پادشاه انگلستان، مشتاقانه به دنبال معشوقه‌اش بود، قرار داریم؛ طوری که برای ازدواج و رسیدن به او حاضر به قطع ارتباط کشورش با پاپ شد و این امر خشم کشورهایی مانند اسپانیا و فرانسه را برانگیخت. تقریبا پانصد سال قبل، در سال ۱۵۱۸، آن بولین، در سوی دیگر کانال، در خانه ملکه فرانسه به‌عنوان خدمتکار افتخاری پناه داده شده بود؛ هنری به‌دلیل ازدواجش با کاترین آراگن و نداشتن فرزند پسر، به‌دنبال وارث پسر بود. سرانجام یکی از ندیمه‌های مخصوص ملکه، توجه هنری را به خود جلب کرده و رقابتی احساسی آغاز می‌شود. پادشاه که در هیور مهمان بود، به خواستگاری دختری باهوش در کنت رفت، اما آن دختر که قبلا رفتار ناپسند پادشاه با خواهرش ماری را دیده بود، درخواست پادشاه را رد کرد. او هفت سال متوالی در برابر ازدواج با پادشاه مقاومت کرد تا اینکه سرانجام با این کار موافقت کرد. او هنگامی که در ژانویه سال ۱۵۳۳ ازدواج کردد، باردار بود (برای الیزابت اول).

با اینکه هنری در اواخر دهه ۱۵۲۰ در هیور سکونت داشت (هنوز هم قفل برنزی سنگینی را که همراهانش با خود حمل می‌کردند و از آن برای بستن در اتاق او برای جلوگیری از حمله قاتلان استفاده می‌کردند، در این قلعه قرار دارد)، اما مارپیج ساخته شده در باغ قلعه، مربوط به قرن بیستم است. باغ‌های هزارتو برای مردم قرن ۱۶‌ام ناآشنا نبودند، آن‌ها در دوران فراعنه مصر و یونان باستان نیز وجود داشتند و به‌طور قطع از مشخصه‌های حکومت هنری نیستند، اما نسخه هیوری آن تا قبل از رسیدن ثروت و مالکیت قدرتمند تاجر آمریکایی، ویلیام والدورف آستور، ایجاد نشده بود. باغ هزارتو بخشی از شادمانی دوران زیبا است؛ و من درحالی که از مسیرهای بن‌بست عبور می‌کردم، می‌توانستم شادمانی و لذت مهمانان در روزهای آفتابی دهه قبل از جنگ‌جهانی‌اول و نیز سایه‌بان‌های پلاستیکی بین بوته‌ها را تصور کنم. همچنان غرق در تصورات خود بودم که ناگهان متوجه شدم به مرکز باغ هزارتو رسیده‌ام، جایی که در آن یک ستون زینتی همراه با زنگوله‌ای روی آن برای اعلام موفقیت، وجود داشت. من آن را به خوبی تکان دادم.

10 باغ هزارتوی جادویی جهان

هیور تنها مکانی نیست که دارای باغ هزارتو است؛ اما به‌ندرت مکانی مانند هیور را می‌توان یافت که دو باغ‌هزارتو داشته باشد. دومین هزارتوی آن روی آب ساخته شده که در آن دایره‌های متحدالمرکزی با استفاده از تکه سنگ‌های چیده شده در داخل تالابی ساخته شده است. هدف اصلی رسیدن به خانه مربعی شکل ساخته شده در مرکز، خیس نشدن است. این کار آسان به نظر می‌رسد، ولی بسیار فریبنده است؛ زیرا فقط یک مسیر درست وجود دارد و در انتهای مسیر اشتباه، سنگ‌های تقلبی قرار داده شده‌اند که در اثر فشار پا کج شده و آبنمایی که در زیر آن پنهان شده است، فرد ماجراجو را با پاشیدن آب خیس می‌کند. بار دیگر آن بولین مقابل چشمانم ظاهر می‌شود. در سال ۱۵۳۶ فقط به دلیل علاقه هنری کشته می‌شود، اتهام زنا و خیانت، او را بالای چوب دار می‌کشاند؛ هر حرکت احتمالی او را گناهکار جلوه می‌دهد. این افکار مانند کابوس هستند. کابوسی در یک بعد‌از‌ظهر پاییزی. من بالاخره به مرکز هزارتو رسیدم؛ به‌دلیل مسیرهای اشتباهی که رفته بودم، ژولیده و خیس شده بودم. برای خوردن کیک و قهوه به قلعه بازگشتم و در راه، بار دیگر از کنار هزارتوی یو که صدای خنده‌ها در آن طنین‌انداز شده بود، عبور کردم.

۱۰ باغ‌هزارتوی شگفت‌انگیز

کاخ همپتون‌کورت

هر چند هنری هشتم در سال‌های بین ۱۵۲۹ تا ۱۵۴۷ در کاخ‌همپتون‌کورت، زندگی می‌کرد، اما مانند باغ‌هزارتو در هیور، در این باغ نیز هرگز قدم نزده است. اما پادشاه دیگری این کار را کرد و این باغ بین سال‌های ۱۶۸۹ تا ۱۶۹۵، تحت مالکیت ویلیام سوم، بازسازی شد. این باغ یکی از باغ‌های بسیار جالبی است که وسعت آن به ۶۰ هکتار می‌رسد و به‌دلیل پیچیدگی‌اش بسیار مورد توجه بوده است.

کاخ همپتون‌کورت

قلعه لیدز

قلعه‌لیدز نیز نقشی مشابه هیور دارد و تکه‌های بزرگی از تاریخ را به‌یکدیگر پیوند می‌دهد. باغ‌هزارتوی این بنای قدیمی انگلیسی که در سال ۱۰۸۶ ساخته شده، از ۲ هزار و ۴۰۰ درخت سرخدار ساخته شده است و زمانی که از بالا به آن نگاه کنید، شبیه تاج پادشاه به نظر می‌رسد. در مرکز باغ هزارتو، غار زیرزمینی ترسناکی وجود دارد که با حیوانات افسانه‌ای ساخته شده با صدف، تزیین شده است.

قلعه‌لیدز

لانگ لیت

پارک باشکوه خانه سافاری، واقع در شهرستان ویلتشر، داستان‌های زیادی برای گفتن دارد. گفته می‌شود که این باغ با ۱۶ هزار درخت سرخدار، بزرگ‌ترین باغ هزارتو در بریتانیا است و می‌تواند شما را ۹۰ دقیقه سرگردان کند؛ البته این بازه زمانی، می‌تواند متناسب با مهارت شما در حل معما متغیر باشد. بازدید شما می‌تواند همزمان با جشنواره نور در این پارک باشد؛ جایی که انفجاری از بالن‌های چینی زمین را روشن می‌کند.

لانگ‌لیت

پارک جنگلی قلعه ولان

پارک جنگلی قلعه ولان واقع در روستایی در نزدیکی روستای کسل ویلان، در شهرستان داون، شامل پرچین پرپیچ‌و‌خمی است که نشان‌دهنده راهی به سوی آینده‌ای مسالمت‌آمیز برای ایرلند‌ شمالی است. این منطقه در سال ۲۰۰۰، اندکی پس از اجرای مراسم جمعه نیک، توسط اجتماعات محلی، ساخته شد. وسعت آن، ۲٫۷ هکتار است و در مرکز آن، «زنگ صلح» قرار دارد.

پارک جنگلی قلعه ولان

کنج ممنوعه

هوای پر رمز و راز این تونل‌های شبکه‌ای و محافل پنهان، که «پارک توپکیل» (Tupgill Park) را روشن می‌کند، در نزدیکی Agglethorpe، در دره یورک‌شر واقع شده است. کنج ممنوعه به‌عنوان مکانی خصوصی ساخته شده بود، اما از زمانی که بازدید برای عموم آزاد شد، صدای خنده کودکانی که در ساختمان زیرزمینی، گذرگاه‌های مخفی و اهرام کدر و نیمه‌شفاف مسابقه می‌دهند، در آن طنین‌انداز شده است. در این مکان برنامه‌هایی در هفته هالووین نیز برگزار می‌شود.

کنج‌ممنوعه

خانه تراکور

خانه تراکور، در طرح‌های متنوع و با قدمتی بیش از ۹۰۰ سال، یکی از بناهای باشکوه در مرز اسکاتلند، در نزدیکی پیبلز، است. باغ هزارتوی آن جدیدتر است و در سال ۱۹۸۱، با استفاده از هزار‌و‌پانصد سرو لیلاند ایجاد شد. این مکان جای محبوبی برای شکار تخم مرغ (با ۶ هزار تکه شکلات مخفی شده در آن)، در عید پاک محسوب می‌شود.

خانه تراکور

قلعه آلنویک

قلعه‌آلنویک  (یکی دیگر از آثار برجای‌مانده مهیج دوران نورمن) رویکردی متفاوت برای ایده باغ هزارتو بود. طرح ابتدایی آن، که برای نخستین بار توسط Lancelot Capability Brown داده شده بود، باغی مدرن بود که در سال ۲۰۰۱ افتتاح شد. این باغ فضاهای زیادی را برای برانگیختن حس کنجکاوی دارد مانند: باغ سمی که شامل گیاهان سمی است و نیز باغ هزارتوی ساخته شده از گیاهان بامبو.

قلعه آلنویک

کاخ شون‌برون، اتریش

پای باغ‌های هزارتو به وین و نیز در سال گذشته به محل اقامت سابق پادشاهی اتریش - مجارستان نیز رسید. این باغ‌های بسیار زیبای مجلل و استادانه، مسلما خاص‌ترین عنصر کاخ شون‌برونون هستند و باغ هزارتوی آن که برای اولین بار در سال ۱۷۲۰ ساخته شده و در سال ۱۹۹۹ بازسازی شد نیز در داخل آن‌ها قرار دارد. این باغ چیزی بیش از یک مکعب ساخته شده از تکه‌های گیاه سرخدار است. برخی از قسمت‌های داخلی شامل معماهای ریاضی و تیرک‌هایی برای بالا رفتن از آن است.

کاخ شون‌برون

مزارع دال، آمریکا

استدلال‌های بسیاری بر سر این موضوع که بزرگ‌ترین باغ‌های هزارتوی جهان از چه چیزی ساخته می‌شوند، وجود دارد. معمولا ادعا می‌شود دو باغ هزارتوی رویایی یانچنگ، در نزدیکی شانگهای، و باغ هزارتوی آناناس، در (Dole Plantation)، در جزیره اوآهوی هاوایی، بزرگ‌ترین باغ‌های هزارتوی جهان هستند. حدود ۱۴ هزار گیاه مختلف، این باغ‌های چالش‌برانگیز ۳ هکتاری را تشکیل می‌دهند.

مزارع‌دال

پارک پرپیچ‌و‌خم، یونان

چه چیزی می‌تواند از نظر اسطوره‌شناسی، جالب‌تر از باغ هزارتوی کرت که مینوتاوروس، در دوران پادشاهی مینوس در آن نگهداری می‌شد، باشد. ریشه این اسطوره به جزیره بزرگ یونان، در بقایای سایت باستان‌شناسی گورتین، بر می‌گردد. اما شما امروزه در آن غولی با سر گاو و بدن انسان نمی‌بینید و تنها چیزی که مشاهده می‌کنید، یک باغ هزارتو در نزدیکی هراکلیون است.

پارک پرپیچ‌و‌خم یونان

 

 

برچسب‌ها باغ پارک سرگرمی

دیدگاه  

    تبلیغات