بهترین زمان برای رسیدن به فرودگاه چه زمانی است؟

عاطفه کماسی
سه شنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۰
بهترین زمان برای رسیدن به فرودگاه چه زمانی است؟

آیا می‌دانید باید چند ساعت زودتر از زمان پرواز در فرودگاه حاضر شویم؟ تمام مراحل پیش از پرواز، در فرودگاه، چقدر طول می‌کشند؟

همه ما با این تصور بزرگ شده‌ایم که اگر تا دو ساعت قبل از پرواز به فرودگاه نرسیم، عین این است که بلیط هواپیما را پاره کرده و دور انداخته‌ایم، و خبری هم از تعطیلات نیست.

این قانون دو ساعت، قانونی ترسناکی است که عادت سفر بسیاری از افراد شده است. اما اگر دیرتر به فرودگاه برسیم، چه اتفاقی می‌افتد؟ در ادامه به ساعت‌های مختلف رسیدن به فرودگاه می‌پردازیم.

در بیشتر فرودگاه‌ها، درصورتی که صف حراست روان باشد و در گیت مشکلی پیش نیاید، عبور از یک مرحله تا مرحله بعدی فقط ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. حتی با احتساب زمان «درها تا ۳۰ دقیقه پیش از پرواز بسته می‌شوند» تنها یک ساعت لازم است تا پیش از پرواز در فرودگاه باشیم. اما همیشه هم به این سادگی‌ها نیست...

رسیدن به فرودگاه

فرودگاه‌ها چه توصیه‌هایی می‌کنند؟

فرودگاه گاتویک به مسافرانی که قصد سفر به اروپا را دارند توصیه می‌کند، سه ساعت پیش از پرواز در فرودگاه حاضر باشند. پرواز آن‌ها به فرانسه ۴۰ دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد، اما باید سه ساعت را در فرودگاه بگذرانید. البته بعید است که کسی به این توصیه‌ها گوش دهد. فرودگاه ساسکس هم از مسافران می‌خواهد تا سه ساعت پیش از پرواز به در فرودگاه حاضر باشند، که با وجود صف‌های طولانی این مسئله کاملا قابل درک است. فرودگاه هیترو آنقدر سختگیر نیست و توصیه می‌کند دو ساعت پیش از پرواز در فرودگاه حاضر باشید. فرودگاه منچستر دو ساعت، گلاسگو سه ساعت، و بیرمنگام چهار ساعت را زمان لازم برای حضور در فرودگاه، پیش از پرواز می‌دانند.

در فرودگاه‌های ایران زمان خاتمه پذیرش مسافر در پروازهای خارجی ۴۵ دقیقه و در پروازهای داخلی ۲۰ دقیقه قبل از پرواز است. بنابراین توصیه می‌شود در پروازهای خارجی حداقل سه ساعت و در پروازهای داخلی یک ساعت قبل از پرواز به فرودگاه مراجعه کنید.

به‌طور کلی، همه فرودگاه‌ها از قوانین دو ساعت پیروی می‌کنند.

زمان‌ مطلوب برای رسیدن به فرودگاه چه زمان‌ هستند؟

رسیدن به فرودگاه

چهار ساعت

با خیال راحت و آهسته به سمت فرودگاه بروید و از هر وسیله نقلیه‌ای که دوست داشتید، استفاده کنید. می‌توانید ۲۵ دقیقه را صرف انتخاب یک عطر خوب کنید. اما همچنان سه ساعت وقت اضافه دارید. به‌خصوص اینکه همه وسایل مورد نیاز را از مغازه تهیه کرده‌اید. پس بهتر است فعلا در خانه بمانید.

سه ساعت

اگر به لانژ یا اتاق استراحت فرودگاه دسترسی داشته باشید، پس این زمان زمان مناسبی است. اگر سه ساعت زودتر راه بیفتید حتی می‌توانید صبحانه، نهار یا شام نیز در فرودگاه میل کنید و سری هم به مجله مورد علاقه‌تان بزنید. اگر به اتاق استراحت دسترسی ندارید و همچنان اصرار دارید که سه ساعت زودتر در فرودگاه حاضر باشید حتما به یک کافه، رستوران یا هرجایی که بتوانید این مدت را در آن بگذرانید بروید تا شروع خوبی برای سفرتان رقم بزنید.

دو ساعت

اعتقاد داشتن به قانون دو ساعت به این معنی است که اگر تا دو ساعت قبل از پرواز به فرودگاه نرسید همه چیز را از دست می‌دهید. در ۹۹ درصد مواقع، دو ساعت، زمانی بسیار بیشتر از آن چیزی است که برای عبور از همه مراحل نیاز داریم. بنابراین، رئیس برنامه خود باشید و اهمیتی به قوانین دو ساعت ندهید.

۹۰ دقیقه

این آن چیزی است که دنبالش بودیم. طوری برنامه‌ریزی کنید که یک ۹۰ دقیقه پیش از پرواز در فرودگاه باشید. با این زمان حتی اندکی وقت برای صرف غذا و نوشیدنی نیز دارید.

یک ساعت

آیا دقت کرده‌اید که فاصله زمانی بین وقتی که شماره در گیت نشان داده می‌شود تا زمان سوار هواپیما می‌شوید کمتر شده است؟ به دلیل فشارهای مالی، بابت برنامه‌ریزی‌های سفت و سخت، که بر هواپیمایی‌ها وارد می‌شود، آن‌ها دیگر با دقت بسیار شماره گیت مسافران را بررسی نمی‌کنند؛ درعوض به آن‌ها هشدار می‌دهند که همه در حال سوار شدن به هواپیما هستند و شما جا مانده‌اید. به خاطر همین ترفند است که تا زمان سوار شدن به هواپیما همچنان استرس دارید.

۳۰ دقیقه

صبح فردای پرواز حتما در روزنامه‌ها خبر دستگیری شما را به‌خاطر دویدن به سمت آشیانه و علامت دادن به خلبان برای ایستادن، منتشر می‌کنند. به خاطر داشته باشید که حتی اگر هواپیما هنوز ایستاده باشد و گیت‌ها بسته شده باشند، شما پرواز را از دست داده‌اید.

از دست دادن پرواز

اگر پرواز را از دست بدهید، چه اتفاقی می‌افتد؟

بسیاری از ایرلاین‌ها دارای سیستم پرداخت اضطراری هستند. شما با پرداخت مبلغی می‌توانید با خرید بلیط برای پرواز بعدی به سفرتان ادامه دهید.

برای خرید بلیط هواپیما همیشه می‌توانید از طریق موتور جستجوی پرواز کجارو، بلیط ارزان هواپیما به مقصد مورد نظر خود را یافته و از فروشنده‌های معتبر خریداری کنید.

مطالب مرتبط:

    منبع telegraph

    دیدگاه