ترسناک ترین ترن های هوایی دنیا کدامند؟

سودا سلیمی
شنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۰
ترسناک ترین ترن های هوایی دنیا کدامند؟

همیشه یکی از جذاب‌ترین وسیله‌های پارک‌ها، برای اشخاص علاقمند به هیجان، ترن هوایی‌ها هستند که امروزه انواع متنوعی از آنها وجود دارد.

   

اگر خیال می‌کنید که ترن‌های هوایی بیشتر از این هیجان‌انگیزتر و خطرناک‌تر نخواهند شد، بهتر است بدانید که سخت در اشتباه هستید. به تازگی تعداد زیادی ترن‌های هوایی جدید ساخته شده‌اند، از ترن‌های هوایی که روی یک ریل و با سرعت حرکت می‌کنند گرفته تا ترن‌های هوایی که دو ریل دارند و علاوه بر سرعت زیاد شما را حول محوری می‌چرخانند. در ادامه تعدادی از ترسناک‌ترین ترن‌های هوایی از زبان خبرنگاری به نام مکادو مرفی (Mekado Murphy) بررسی خواهند شد.

۱. ترن هوایی واند وومن گلدن لاسکو (Wonder Woman Golden Lasso)، سن آنتونیو

ترن هوایی واند وومن گلدن لاسکو

زمانی که به این ترن هوایی نزدیک می‌شود، قطعا تحت تاثیر ظاهر ترسناک و غول‌آسای آن قرار خواهید گرفت. این ترن هوایی ریلی زرد رنگ دارد که در ارتفاع‌های بسیار بالا و در همه‌ی جهت‌هایی که بتوانید فکرش را کنید چرخیده است. این ترن توسط شرکت راکی ماونتن (Rocky Mountain Construction) ساخته شده است. این ترن روی یک ریل I شکل ساخته شده است. این بدین معنی است که بر خلاف اکثر  ترن‌های هوایی که روی دو ریل حرکت می‌کنند، این ترن روی یک ریل حرکت کرده ولی از دو طرف به این ریل می‌چسبد.

محفظه‌ای که مسافران در آن سوار می‌شوند بسیار باریک بوده و تک نفره هستند و با کمربند ایمنی شخص به صورت محکمی در وسط محفظه قرار می‌گیرد. این ترن در هر بار حرکت، ظرفیت فقط هشت مسافر را دارد. شاید تک نفره بودن این ترن هوایی برای کسانی که دوست دارند این تجربه را با یک شخص دیگر شریک شوند خبر بدی باشد ولی از جهتی هم سبب خواهد شد که احساس تنهایی کرده و فکر کنید که فقط شما سوار ترن هوایی هستید پس قطعا بیشتر خواهید ترسید.

درست است که ظرفیت این ترن فقط هشت نفر است ولی ترن در حالیکه آرام روی ریل حرکت می‌کند تا مسافران در جای خود بنشینند بسیار سریع پر خواهد شد پس نگران این مسئله نباشید که وقت شما تلف خواهد شد.

ترن هوایی از داخل یک معدن و هم از داخل حوضچه‌ای به آرامی می‌گذرد. شاید سرعت خیلی بالا نباشد ولی چنان حسی به شما دست خواهد داد که گویی با سرعتی بسیار بالا در حرکت هستید. بعد از اولین سقوط ترن هوایی، سرعت اصلا کم نخواهد شد تا زمانی که به پیچ تند ۳۶۰ درجه‌ای می‌رسید. تجربه‌ی این ترن هوایی در شهربازی سیکس فلگز فیستا تگزاس (Six Flags Fiesta Texas) تجربه‌ای فراموش نشدنی خواهد بود.

۲. ترن هوایی مسافر زمان (Time Traveler)، برانسون (Branson)

ترن هوایی مسافر زمان

تمام مواردی که تا بحال در مورد ترن‌های هوایی شنیده‌اید را به یک باره در ترن هوایی مسافر زمان تجربه خواهید کرد. این ترن هوایی در واقع یک سرمایه‌گذاری عظیم (به مبلغ بیش از ۲۶ میلیون دلار) برای  پارک موضوعی سیلور دلار سیتی (Silver Dollar City) که در کوه‌های اوزارک (Ozark Mountains) قرار دارد است. این ترن هوایی رکورد سریع‌ترین ترن هوایی جهان، مرتفع‌ترین و بلند‌ترین سقوط و همچنین چرخش حول خود را در جهان شکسته است.

من شانس سوار شدن به این ترن هوایی را همراه با روزنامه‌نگاری به نام جادا یوان (Jada yuan) داشتم و در حالی که ترن داشت دور خود می‌چرخید از ارتفاعی بیش از ده طبقه سقوط می‌کرد.

ترن خیلی سریع حرکت می‌کرد و عجیب بود که با وجود این سرعت بالا همچنان توانایی تشخیص اینکه در کجا هستیم را داشتم. محفظه‌ای که مسافران در آن می‌نشستند چهار نفره بود. دو نفر در کنار هم و دو نفر هم پشت آنها و رو به سمت مخالف قرار داشتند. شرکت آلمانی سازنده‌ی این ترن، مک رایدز (Mack Rides)، ترن را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که با نیروی آهنربا حرکت می‌کند.

شاید این موضوع سبب ترس شما باشد ولی این ترن هوایی قطعا ارزش امتحان کردن را برای خانواده‌ها دارد. همان‌طور که ترن در حال حرکت است شما با سایر کسانی که سوار ترن هوایی هستند رو به رو خواهید شد که این امر در کمتر ترن‌های هوایی‌هایی ممکن است. من این ویژگی را بسیار دوست داشتم چون علاقمند بودم واکنش سایر مردم رو در چرخش‌ها و همین‌طور در سقوط  از ارتفاع زیاد ببینم.

این ترن هوایی ارزش چند بار سوار شدن را دارد و فکر می‌کنم اگر در انتها، ابتدا و وسط ترن بنشینید تجربه‌های متفاوتی را خواهید داشت زیرا هر کدام از این قسمت‌ها واقعا چرخش‌ها و واکنش‌های مختلفی دارند. انتهای ترن برای کسانی که شدت را می‌خواهند حس کنند مناسب‌تر است زیرا در انتها وزن تمامی ترن را حس خواهید کرد.

ترن هوایی انتقام فولادین (Steel Vengeance)

ترن هوایی انتقام فولادین

اگر یک دانشمند دیوانه تصمیم به طراحی یک ترن هوایی بگیرد و از تمام ابزارهایی که دارد استفاده کند تا ترن هوایی وحشتناکی طراحی کند، قطعا آن ترن هوایی، همان ترن هوایی انتقام فولادین در  شهربازی سدار پوینت (Cedar Point) خواهد بود. این ترن هوایی کمی شبیه به ترن فرانکنکوستر (Frankencoaster) که از چوب ساخته شده بود است. شرکت سازنده‌ی این ترن هوایی هم شرکت راکی ماونتن است. این شرکت در ساختن ترن‌های هوایی بسیار حرفه‌ای شده و این ترن هم رکورد بلندترین ترن هوایی جهان (۶۰ متر) و همین طور یک چرخش اولیه‌ی ۹۰ درجه را از آن خود کرده است.

سرعت این ترن به بیش از ۱۲۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد و فقط یک لحظه آرام خواهد شد تا شما نفسی تازه کنید. بالا و پایین‌ها و چرخش‌های عجیبی در انتظار شماست که شاید نفس کشیدن را هم فراموش کنید. چنان ترنی طراحی شده است که احساس خواهید کرد در یک چرخه‌ی بسته گرفتار شده‌اید.

من از لحظه‌های که حس بی‌وزنی می‌کردم و بدنم از صندلی جدا می‌شد بسیار لذت بردم. در ترن انتقام فولادین، ۲۷ ثانیه‌ی بسیار عجیب خواهید داشت و کل زمان سفر شما با ترن حدود دو و نیم دقیقه خواهد بود.

ترن هوایی هنگتایم (HangTime)، کالیفرنیا

ترن هوایی هنگتایم

ترن هوایی هنگتایم در پارک ناتز بری (Knott’s Berry Farm) به گونه‌ای شیطانی طراحی شده است. این ترن هوایی از آن نوع موارد شیطانی است که درست وقتی بالای ارتفاع هستید چند ثانیه شما را نگه می‌دارد تا با سرنوشت خود و سقوط رو به رو شوید و سپس شیرجه شروع می‌شود. این ترن‌های هوایی بی‌نظیر هستند و با رنگ‌های زیبایی که هنگتایم دارد جلوه‌ی زیبایی به پارک تانز بری در کالیفرنیا داده است.

ترن هوایی هنگتایم خوشامد گرمی به مسافران پارک ناتز بری می‌گوید. این ترن چهار ردیف و در هر ردیف چهار صندلی دارد. برای اینکه بهترین تجربه را داشته باشید توصیه می‌شود که در ردیف اول بنشینید. شروع حرکت شما اینگونه خواهد بود که پشت به زمین و رو به آسمان تا ارتفاع زیادی بالا برده خواهید شد.

سپس آن توقف شیطانی و پس از آن سقوط و چرخش‌های مکرر و تند که سبب سرگیجه‌ی جالبی در شما خواهد شد را تجربه خواهید کرد. این ترن هوایی به حرکتی که شرکت آلمانی سازنده‌ی آن،‌  گروستلور (Gerstlauer)، حرکت گرانش برعکس (negative-g stall loop) نامیده است معروف شده است. در این مرحله شما چند ثانیه به صورت واژگون آویزان خواهید بود.

شاید یکی از بهترین جنبه‌های این ترن هوایی، طراحی روشنایی آن در شب باشد. این نورها سبب درخش ترن در شب می‌شوند. به نظر من این ترن را هم در شب و هم در روز باید امتحان کرد.

منبع nytimes

دیدگاه