تاثیر نوسات ارز بر گردشگری داخلی

طیبه فلاحتی
سه شنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۰
تاثیر نوسات ارز بر گردشگری داخلی

نوسانات ارز در سه حوزه گردشگری داخلی، ورودی و خروجی تاثیر منفی داشته است.

اتفاقات خوبی در حوزه گردشگری در طول چهارساله دولت یازدهم افتاد و صنعت گردشگری کشور تا حدودی بال و پر گرفت، ولی هنوز چند ماه از دولت دوازدهم سپری نشده بود که تنش‌های اقتصادی و سیاسی پیش آمده برای ایران هر چه در این حوزه رشته بود را پنبه کرد.

افت قابل توجه ارزش پول ملی و بالا رفتن لحظه‌ای نرخ ارز باعث شد در گردشگری داخلی و خارجی افت قابل توجهی به وجود آید. در شرایط فعلی گردشگران داخلی از پس هزینه‌های سفر به گوشه و کنار کشور هم برنمی‌آیند و هم گردشگران خارجی بلیط‌های خود را به خاطر تشنج‌های سیاسی ایران در روابط بین‌الملل کنسل می‌کنند.

سهیلا وکیلی، یکی از راهنمایان تورهای گردشگری البرز گفت:

پایه تمامی خدمات گردشگری حتی در سفرهای داخلی نرخ ارز در ایران است و نوسان آن تأثیر زیادی بر ارائه خدمات به گردشگران دارد. این نوسانات تأثیر به سزایی بر قیمت تور، نرخ بلیت پرواز، هتل‌ها و حتی دستمزد راهنمایان گذاشته و همین باعث شده طی ماه‌های گذشته به میزان قابل توجهی تعداد گردشگران داخلی کاهش یابد.

وی ادامه داد که متأسفانه نوسان دلار طی ماه‌های گذشته باعث شده که خدمات گردشگری گران شود و به تورهای داخلی لطمه زیادی وارد کرده است. هراس زیادی در دل صاحبان موسسات گردشگری با تنش‌های بازار ارز به وجود آمده و تا حد زیادی بازار آن‌ها را کساد کرده است.

این راهنمای تور گردشگری با اشاره به اینکه شرایط موجود باعث شده کیفیت خدمات تورها به میزان قابل توجهی کاهش یابد، بیان کرد که هر چند شأن مردم این نیست که به هر سفری تن بدهند، ولی افزایش چند برابری قیمت‌ها باعث شده چاره‌ای جز پایین آوردن کیفیت خدماتی که به مسافران ارائه می‌دهند برای موسسات گردشگری باقی نماند.

وکیلی با بیان اینکه شرایط فعلی تاثیر زیادی بر افت گردشگر ورودی داشته است، ادامه داد که عموم تصور می‌کنند با پایین آمدن ارزش پول ملی، سیل گردشگران خارجی به کشور روانه می‌شود، ولی این تصور درست نیست.

احمد ترکاشوند، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی البرز با اشاره به تأثیر نوسانات اقتصادی و سیاسی اخیر بر صنعت گردشگری بیان کرد: 

متأسفانه در سه حوزه گردشگری داخلی، ورودی و خروجی این نوسانات تاثیر منفی داشته است.

وی با بیان اینکه به‌طور طبیعی این نوسانات نباید روی گردشگری داخلی تأثیر می‌گذاشت، گفت گردشگری داخلی وابستگی چندانی به افزایش قیمت دلار ندارد، ولی طی چند ماه گذشته در کل تورهای داخلی شاهد افزایش غیر منطقی هزینه‌های اسکان، خورد و خوراک، حمل و نقل بوده‌ایم.

گردشگری داخلی در حال حاضر از این افزایش قیمت‌ها آسیب زیادی دیده و در اغلب شهرها به میزان قابل توجهی تعداد گردشگران کاهش یافته است.

به گفته این مقام مسئول بدون شک تا زمانی‌که سیستم عرضه و تقاضا ناکارآمد باقی بماند و عده‌ای صرفا به فکر این باشند که جیب‌های خود را با کوچک‌ترین نوسانی در قیمت ارز پرپول کنند، شرایط تغییر چندانی نخواهد کرد.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا

    دیدگاه