خانه بازی دوران کودکی ملکه الیزابت

خانه بازی دوران کودکی ملکه الیزابت

شاهین قربانعلی نیا
| سه شنبه, ۱۷ مهر ۹۷ ساعت ۱۳:۱۵

یک خانه‌ی مینیاتوری محل بازی دوران کودکی ملکه الیزابت بوده است.

در باغ «منزل سلطنتی» در «پارک بزرگ ویندسور» در شهرستان «بارکشر» (Berkshire) انگلستان و به دور از دید عموم، کلبه‌ای کوچک با سقف کاهگلی و دیوارهای سفید وجود دارد. طی هشت دهه‌ی گذشته، این کلبه که به نام «خانه‌ی کوچک» (the Little House) شناخته می‌شود، محلی برای بازی کردن «شاهدخت الیزابت» و چند نسل از بچه‌های سلطنتی بوده است.

این خانه‌ی بازی در ماه مارس سال ۱۹۳۲ از طرف مردم ویلز به مناسبت تولد شش سالگی «شاهدخت الیزابت»، به او و خواهرش «شاهدخت مارگارت» اهدا شد. در آن زمان پدر و مادر «الیزابت»، دوک و دوشس «یورک» (York) بودند که هرگز در خط رسیدن به تخت پادشاهی قرار نداشتند. اما وقتی برادر بزرگ‌تر «شاهزاده آلبرت» تخت پادشاهی را رد کرد، «آلبرت» با بی‌میلی اجازه داد که او را به‌عنوان شاه انگلستان، تاج‌گذاری کنند که این مهری بر سرنوشت «الیزابت» کوچک بود.

خانه کوچک

این خانه‌ی مینیاتوری توسط معماری به نام «ادموند ویلمات» (Edmund Willmott) طراحی شده بود که دارای یک آشپزخانه، یک اتاق نشیمن، یک اتاق خواب و یک حمام با تمام امکانات رفاهی آن زمان مانند آب شیر سرد و گرم، برق و حتی یک حوله خشک‌کن برقی بود. اما همه چیز دو سوم سایز خانه بود. در اتاق نشیمن مبل، یک کمد از جنس چوب بلوط، یک رادیوی کوچک، یک ست چینی مینیاتوری به رنگ آبی و طلایی، یک قفسه کتاب پر از کتاب‌های «بیترکس پاتر» (Beatrix Potter)، پرده‌های کوچک و فرش‌های آبی رنگ وجود داشت که همگی به سفارش و در مقیاس ساخته شده بودند. درون آشپزخانه یک چراغ خوراک‌پزی، یک یخچال کوچک و قابلمه‌ها و تابه‎های کوچک وجود داشت. حتی تلفن مینیاتوری هم کار می‌کرد. این خانه باغچه‎ی جلویی مخصوص خود با بوته‌های مقیاس کوچک و مرزبندی گل هم داشت.

الیزابت خانه کوچک

«شاهزاده الیزابت» و خواهرش ساعت‌ها را صرف نظافت و مرتب کردن «خانه‌ی کوچک» خود کردند. به‌خصوص «الیزابت» که گزارش شده شهرتی برای تمیز بودن استثنایی پیدا کرد. بعد از آن بچه‌های او و سپس نوه‌هایش نیز از بازی در «خانه‎ی کوچک» لذت بردند.

در سال ۲۰۰۴، زمانی که «شاهزاده اندرو» و خانواده‌اش به «منزل سلطنتی» نقل مکان کردند، «خانه‌ی کوچک» زیر نظر دختر او یعنی «شاهدخت بئاتریس» مورد بازسازی قرار گرفت.

خانه ملکه

در این عکس «پادشاه جورج ششم» با دخترهایش به همراه سگ‌هایشان بیرون «خانه‌ی کوچک» مشاهده می‌شوند. «شاهدخت الیزابت» کنار پنجره و «شاهدخت مارگارت» روی جدول نشسته است.

انتقال خانه کوچک

«خانه‌ی کوچک» در حال انتقال از کاردیف به لندن در اوایل دهه ۱۹۳۰ مشاهده می‌شود.

منبع amusingplanet
برچسب‌ها توریسم

دیدگاه  

    تبلیغات