مازندران دارای بیشترین جنگل های هیرکانی از میان سه استان شمالی جهت ثبت در یونسکو

فرناز رهبران رنجبر
دوشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۵
مازندران دارای بیشترین جنگل های هیرکانی از میان سه استان شمالی جهت ثبت در یونسکو

استان مازندران دارای بیشترین لکه‌های جنگل های هیرکانی در سه استان شمالی جهت ثبت در یونسکو است.

سیف‌الله فرزانه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت:

مناطقی چون حوزه ۴۶ کجور، منطقه حفاظت‌شده خشکه داران، سری تولیدی غیر چوبی شورآب، منطقه جنگلی دمبان، منطقه جنگلی سری ۱و۲ لنگر، سنگده، اشک، جنگل‌های حوزه فریم الندان-ایلال-بولا، جنگل‌های واز، جنگل‌های الیمستان آمل و جنگل‌های تیرتاش و چناربن از جمله جنگل‌های هیرکانی است که توسط سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور معرفی شده است.

وی تصریح کرد:

در مجموع تعداد ۱۲ سایت در سه استان گیلان، مازندران و گلستان با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان محیط زیست، سازمان جنگل‌ها و مراتع و دانشگاه تربیت مدرس برای ثبت در لیست میراث جهانی یونسکو پیشنهاد شده که از این تعداد ۶ منطقه در استان مازندران قرار دارد.

فرزانه با اشاره به انتخاب ۶ منطقه بولا، الیمستان، واز، کجور، خشکه داران و چهار باغ جهت ثبت در یونسکو افزود:

سایت بولا نمونه بارزی از جنگل‌های راش هیرکانی است که تحت تاثیر مستقیم اقلیم نیمه مرطوب هیرکانی و نیمه خشک ایران و تورانی قرار دارد؛ شیب‌های تند، جنگل‌های بکر و مناطق دست‌نخورده و دور از دسترس این سایت زیستگاه مناسبی است که طبق نظر کارشناسی قابلیت ثبت در آثار ملی جهانی را دارد.

عواملی نظیر وجود پستی بلندی‌های فراوان، منابع آبی متنوع، پوشش گیاهی انبوه، جنگل‌های راش از میانبند تا ارتفاعات جنگل‌های هیرکانی، شناسایی حدود ۲۳۷ گونه گیاهی و وجود گونه‌های هیرکانی و جانوری در الیمستان از شاخص‌های منطقه بوده و آن را ردیف  ثبت در یونسکو قرار داده است.

در رابطه با منطقه کجور و خشگداران نیز باید گفت سایت چهارباغ دارای مناطق بکر و دست‌نخورده و گونه‌های گیاهی و جانوری نادر است. این منطقه محل تقاطع دو رویشگاه هیرکانی و ایران و تورانی است و به دلیل تنوع ارتفاعی، پوشش گیاهی منطقه تنوع وسیعی از گونه‌های درختی، درختچه‌ای و علفی را تشکیل می‌دهند.

لازم به ذکر است جنگل‌های هیرکانی یکی از منحصربه ‌فردترین نوع جنگل‌ها در دنیا هستند که مانند نوار سبزی به طول ۸۵۰ کیلومتر از جلگه گرگان تا قسمتی از کشور آذربایجان کشیده شده‌اند. تنها جنگل‌های باقیمانده از دوران ژوراسیک (عصر دایناسورها) در کره زمین این جنگل‌ها بوده و شمال ایران دارای ۹۸ درصد میزان پوشش آن است، 

منبع ایسنا
برچسب‌ها جنگل یونسکو

دیدگاه