گردشگری؛ منبع مهم درآمد برای کشورهای مختلف به ویژه هندی ها

زینب موحدی
سه شنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۵
گردشگری؛ منبع مهم درآمد برای کشورهای مختلف به ویژه هندی ها

همگام با توسعه‌ی گردشگری در جهان و مهم‌تر شدن جنبه‌ی مالی آن برای کشورهای مختلف جهان، هند نیز در پی دو برابر کردن درآمدهای خود از این منبع عظیم اقتصادی است. 

در حال حاضر، گردشگری منبع مهمی برای کسب درآمد در خیلی از کشورها محسوب می‌شود و ۳۰ درصد از کل تجارت جهانی در زمینه‌ی خدمات و ۶ درصد از کل صادرات کالاها و خدمات را به خود اختصاص می‌دهد.

گردشگری بر اقتصاد کشورهای منبع و کشورهای میزبان، به یک اندازه تاثیر می‌گذارد و از اهمیتی حیاتی برخوردار است. این صنعت، درآمد زیادی برای اقتصاد محلی به شکل دریافتی‌های حاصل از خرید کالاها و خدمات موردنیاز توسط گردشگران با خود به ارمغان می‌آورد؛ همچنین، فرصتی برای اشتغال در بخش خدمات اقتصادی مرتبط با گردشگری فراهم می‌کند.

صنایع خدماتی که از گردشگری بهره می‌برند شامل خدمات حمل و نقل مانند خطوط هوایی، کشتی‌های کروز و تاکسی‌ها؛ خدمات مهمان‌نوازی مانند بخش اقامت مسافران، از جمله هتل‌ها، رستوران‌ها، استراحتگاه‌ها، ویلاها و محل‌های سرگرمی مانند پارک‌های تفریحی، مرکزهای خرید، سالن‌های موسیقی و تئاتر هستند. این‌ها، علاوه بر کالاهایی هستند که گردشگران خرید می‌کنند، مانند سوغاتی‌ها، لباس‌ها و لوازم دیگری که از خرده‌فروشان تهیه می‌کنند.

هند

۱۰٬۱۷۷٬۰۰۰ (۱۰ میلیون و ۱۷۷ هزار) گردشگر خارجی در سال ۲۰۱۷ وارد هند شدند و این آمار در سال ۲۰۱۸ به ۱۲ میلیون نفر رسید. گردشگران خارجی که در ماه فوریه‌ی امسال وارد این کشور شدند، ۱ میلیون و ۵۰ هزار نفر بودند؛ در حالی‌ که در همین ماه در سال ۲۰۱۶ تنها ۸۴۹ هزار نفر به هند آمدند. دولت هند، جذب بیش از ۲۰ میلیون گردشگر تا سال ۲۰۲۰ و افزایش دو برابری درآمدهای ارز خارجی خود را در صدر اهداف خود قرار داده است.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها توریسم

    دیدگاه