ارائه تجارب مشترک حفاظت و مرمت ایرانا-ایتالیا در قالب نشست تخصصی

فرناز رهبران رنجبر
سه شنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۰
ارائه تجارب مشترک حفاظت و مرمت ایرانا-ایتالیا در قالب نشست تخصصی

نشست تخصصی تجارب مشترک حفاظت و مرمت ایران-ایتالیا در تهران برگزار شد.

پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی‌ فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، نشست تخصصی «تجارب مشترک حفاظت و مرمت ایران-ایتالیا» را با حضور مائورو کونچتوری، سفیر ایتالیا در تهران و تعدادی از اندیشمندان و مرمتگران ایرانی و ایتالیایی برگزار کرد.

عملکرد پایگاه میراث جهانی پاسارگاد در ابتدای این نشست توسط حمید فدایی، مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد مرور شد.

او ابتدا به مستندنگاری آرامگاه کوروش بزرگ با لیزر اسکن و اسکن نوری اشاره کرد و در ادامه از مستندنگاری و نقشه‌برداری کاخ اختصاصی و نقوش برجسته سنگی با استفاده از تکنیک لیزر اسکن و اسکن نوری خبر داد.

به گفته وی از جمله برنامه‌هایی که با همکاری موسسه عالی حفاظت و مرمت رم انجام شد عبارت‌اند از: «ساخت و تجهیز آزمایشگاه و کارگاه حفاظت»، «حفاظت، مرمت و استحکام بخشی ماسه سنگ‌های کف کاخ اختصاصی» و «مرمت سنگ در پاسارگاد و نیز حفاظت و نگهداری پایه ستون‌های سنگ سیاه کاخ اختصاصی».

او در ادامه از «طراحی و نصب یک‌پارچه مدولار شفاف روی درگاه‌های کاخ اختصاصی»، «پایش عوامل محیطی در مجموعه میراث جهانی پاسارگاد»، «طراحی سیستم دیتابانک و توسعه مرکز اسناد پایگاه میراث جهانی پاسارگاد» و «طراحی سیستم دیتابانک و توسعه مرکز اسناد پایگاه میراث جهانی پاسارگاد» با همکاری این موسسه خبر داد.

همچنین توضیحاتی درباره برنامه‌های باستان شناسی و فعالیت‌های عمرانی و معماری برای ساماندهی محوطه توسط فدایی ارائه شد.

او به برگزاری کارگاه‌هایی از جمله «دوره آموزشی مدیریت ریسک و تاثیرات آلودگی محیطی روی آثار هنری» توسط موسسه عالی حفاظت و مرمت رم-ایتالیا برای کارشناسان پایگاه میراث جهانی پاسارگاد اشاره کرد و گفت:

از فعالیت‌های معرفی و فرهنگی پایگاه نیز می‌توان به انتشار مجموعه مقالات، طراحی و انتشار ۷ شماره خبرنامه و طراحی و راه‌اندازی وبگاه پایگاه میراث جهانی پاسارگاد پایگاه میراث جهانی پارسه پاسارگاد اشاره کرد.

در ادامه نشست کلودیا پروسپری پورتا، معمار متخصص در حفاظت و مرمت و سرپرست و هماهنگ کننده اعضای هیئت ایتالیایی با عنوان «چشم‌انداز و اهداف تفاهمنامه همکاری موسسه عالی حفاظت و مرمت رم-ایتالیا با ایران» به ایراد سخنرانی پرداخت.

او با اشاره به امضای تفاهمنامه مشترک ۵ ساله علمی، آموزشی، تحقیقی و تکنولوژی ایران-ایتالیا در زمینه حفاظت و مرمت آثار تاریخی بین پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و موسسه عالی حفاظت و مرمت رم گفت:

در این تفاهمنامه مواردی همچون مستندنگاری، تحقیق، حفاظت و مرمت آثار تاریخی با تمرکز بر دیوار نگاره های سنگی، اشیا چوبی، باستان شناسی زیرآب، محوطه‌های مدفون، توسعه سیستم دیتابانک و دوره‌های آموزشی لحاظ شده است.

از دیگر سخنرانان کارلو یوسائی، مرمت‌گر موسسه عالی حفاظت و مرمت رم بود که با عنوان «تجارب حفاظت و مرمت سنگ، فلز و تزیینات وابسته به معماری» صحبت کرد.

این مرمتگر آثار تاریخی همچنین تصاویری از مرمت‌هایی که توسط او و گروهش در طی سالیان دراز انجام شده بود را به نمایش گذاشت که نمونه‌هایی از ترکیبات سیستم‌های مکانیکی برای جلوگیری از استفاده از چسب، مرمت برخی از مجسمه های برنزی فضای ‌‌باز با توجه ویژه به حفظ پاتین های طبیعی، مرمت برخی اشیا سنگی باستانی، مرمت بخش‌های بیرونی موزه لوور و مرمت مجسمه‌های گالیری اپولو در موزه لوور از جمله این تصاویر است.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها ایتالیا

    دیدگاه