۱۰ محوطه پیش از تاریخ بریتانیا که باید ببینید

۱۰ محوطه پیش از تاریخ بریتانیا که باید ببینید

صدیقه شجاعی
| چهار شنبه, ۲۵ مهر ۹۷ ساعت ۱۸:۳۰

محوطه‌های پیش از تاریخ بریتانیا نظیر قبرستان سیاه در نورفولک، دایره سنگی کسلریگ در کومبریا و قلعه دختر در دورست از قدمت و اصالت این سرزمین حکایت دارند.

محوطه‌های تاریخی و فوق‌العاده جذاب بریتانیا، حس غرور و افتخار وصف‌ناشدنی به مردم این کشور می‌دهد. آثار پیش از تاریخ بریتانیا حدود ۴۰۰۰ سال قدمت دارند ( از زمانی که کشاورزان دوران نوسنگی با استفاده از چوب، خاک و سنگ این سازه‌های تاریخی را می‌ساختند تا زمان حمله رومی‌ها در ۴۳ سال قبل از میلاد). این آثار شامل سنگ‌های ایستاده تا دایره‌های سنگی بسیار بزرگ، کپه‌های تدفین تا قلعه‌های تپه‌ای است. در ادامه قصد داریم ۱۰ محوطه پیش از تاریخ در سراسر بریتانیا را به شما معرفی کنیم که ارزش دیدن دارند.

۱. ایوبری، ویلتشیر

محوطه های تاریخی بریتانیا

محوطه باستانی ایوبری (Avebury) یک محوطه باستانی متعلق به دوران نوسنگی در ویلتشیر است و عمارت تودور (Tudor manor) نیز در این محوطه قرار دارد. این محل از طریق یک دایره و گودال سنگی بزرگ، به دو بخش تقسیم شده است و امکان پیاده روی در آن وجود دارد. نقاط دیدنی و پیش از تاریخ که در بیرون این روستا قرار دارد عبارتند از محدوده پیاده‌ر‌وی ویندمیل هیل (Windmill Hill)، گذرگاه وست کنت (West Kennet Avenue) که در امتداد دو طرف آن تکه سنگ‌هایی‌ قرار دارد، وست کنت لانگ بارو (West Kennet Long Barrow) با حدود ۵,۶۵۰ سال قدمت، سیلبوری هیل (Silbury Hill) که تپه‌ای به بلندی ۳۷ متر است و بزرگ‌ترین تپه ساخت دست انسان در پیش از تاریخ اروپا به شمار می‌رود.

هزینه ورودی به ایوبری، ۱۰/۵۰ پوند برای بزرگسالان و ۵/۲۵ برای کودکان است و می‌توانید از ماه مه تا اکتبر از این محوطه تاریخی دیدن کنید.

۲. قبرستان سیاه، نورفک

محوطه های تاریخی بریتانیا

از حدود ۴۵۰۰ سال پیش (درست زمانی که سنگ‌های غول پیکر استون‌هیج روی هم قرار گرفت)، معدن‌چیان شروع به حفاری در منطقه برکلند کردند و سنگ‌های چخماق بسیار باکیفیتی برای ساخت ابزار، اسلحه و اشیای تزئینی استخراج کردند. یکی از ۱۰ معدن سنگ چخماق نوسنگی در انگلستان، قبرستان سیاه (Grime’s Graves) در نورفولک با بیش از ۴۰۰ چاله است. برای کاوش بیشتر می‌توانید یک کلاه ایمنی بر سر بگذارید و با کمک نردبان به داخل یکی از گودال‌ها بروید. تا در این منطقه هستید از ویرانه های صومعه تتفورد (Thetford Priory) قرن دوازدهمی و ویرانه‌ های صومعه مقبره مقدس (Church of the Holy Sepulchre) دیدن کنید.

هزینه ورودی برای بزرگسالان معادل ۴/۶۰ پوند و برای کودکان، ۲/۸۰ پوند است و از ماه مارس تا اکتبر به روی عموم باز است.

۳. دایره سنگی کسلریگ، کومبریا

محوطه های تاریخی بریتانیا

کسلریگ (Castlerigg) در کومبریا حدود ۳ هزار سال قبل از میلاد ساخته شده است و یکی از قدیمی‌ترین دایره‌های سنگی در بریتانیا محسوب می‌شود. این محوطه در بالای یک تپه‌ قرار دارد و منظره‌ای فوق‌العاده از محیط اطراف را پیشکش نگاه بازدیدکنندگان می‌کند. این دایره با استفاده از ۳۸ سنگ و به قطر ۳۰ متر ساخته شده است. هدف از ساخت این دایره مشخص نیست، اما احتمال می‌رود که به عنوان محل تجارت، محل ملاقات یا حتی رصدخانه نجومی (سنگ‌ها در راستای خورشید، ماه و ستارگان قرار دارند) به کار می‌رفته است. این محوطه در نزدیکی Keswick قرار دارد و با پیاده‌روی در یک مسیر دایره‌ای از میدان بازار شهر، می‌توانید به این محل برسید.

هزینه ورودی برای عموم رایگان است و امکان بازدید آن در کل سال وجود دارد.

۴. قلعه دختر، دورست

محوطه های تاریخی بریتانیا

در زمان عصر آهن (حدود ۸۰۰ سال قبل از میلاد)، بریتانیایی‌های باستان بر سر تصاحب زمین و امنیت، رقابت زیادی با هم داشتند و به همین دلیل اقدام به ساخت قلعه‌های تپه‌ای می‌کردند. بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین آنها، قلعه دختر دورست (Maiden Castle) در دورست است که ابعاد آن به بزرگی ۵۰ زمین فوتبال است و خندق‌های عمیق و دیوارهایی به بلندی ۶ متر دارد. در نزدیکی این قلعه، ناین استونز (Nine Stones) قرار دارد که یک دایره سنگی کوچک متعلق به پیش از تاریخ است. قبرستان وینتربورن پور لات باروز (Winterbourne Poor Lot Barrows) از عصر برنز با ۴۴ کپه تدفین را نیز از دست ندهید.

هزینه ورودی برای عموم رایگان است و امکان بازدید آن در کل سال وجود دارد.

۵. روستای باستانی کیسوستر، کورنوال

محوطه های تاریخی بریتانیا

روستای باستانی چایسوستر (Chysauster Ancient Village) در دامنه دره‌ای کم عمق و روبروی دریا قرار دارد و این اقامتگاه تاریخی با قدمت ۲ هزار سال، به خوبی زندگی روزمره در عصر آهن را نشان می‌دهد. به راحتی می‌توانید در خیابان اصلی و اطراف خانه‌های حیاط‌دار با دیوار سنگی قدم بزنید و از مسیر زیرزمینی که احتمالا برای انبار، پناهگاه یا مراسم مذهبی استفاده می‌شد نیز دیدن کنید. در اطراف حومه کورنوال، مسیرهای پیاده‌روی جذابی وجود دارد و می‌توان مسیرهای زیرزمینی در نزدیکی روستای باستانی کارن ایونی (Carn Euny Ancient Village) را نیز مشاهده کرد.

هزینه ورودی این محوطه برای بزرگسالان، ۴/۸۰ پوند و برای کودکان، ۲/۹۰ پوند است و از ماه آوریل تا اکتبر امکان بازدید وجود دارد.

۶. سنگ های ایستاده کالانیش، جزیره لوئیس

محوطه های تاریخی بریتانیا

سنگ‌ های کالانیش (Calanais Standing Stones) حدود ۵ هزار سال قبل در ساحل شمال‌غرب جزیره لوئیس کشف شدند و حدود ۵۰۰ سال قدیمی‌تر از دایره نوسنگی معروف انگلستان هستند. این محوطه از حدود ۵۰ سنگ تشکیل شده است که ارتفاعی معادل ۴ متر دارند و از قدیمی‌ترین سنگ‌های روی کره زمین به حساب می‌آیند.

سنگ‌های ایستاده کالانیش از قدیمی‌ترین سنگ‌های روی کره زمین هستند

این سنگ‌ها به شکل صلیب چیده شده‌اند و به نظر می‌رسد که با مدارهای خورشید و ماه همتراز باشند. می‌توانید در اطراف سنگ‌ها حرکت کنید و دید ۳۶۰ درجه‌ای به دریاچه و تپه‌های اطراف داشته باشید. علاوه بر این، یک مرکز بازدیدکننده، نمایشگاه و کافه نیز در این محل به چشم می‌خورد.

هزینه ورودی برای عموم رایگان است و امکان بازدید از آن در کل سال وجود دارد.

۷. مرکز نو سنگی اورکنی

محوطه های تاریخی بریتانیا

۴ بخش از مرکز نوسنگی اورکنی (Heart of Neolithic Orkney) به عنوان سایت میراث جهانی یونسکو مطرح است. از گور معبری میزهو و  سنگ های ایستاده استنس (Stenness) شروع کنید که ارتفاع سنگ‌های ایستاده آن به ۶ متر می‌رسد. سپس اگر کمی به سمت شمال بروید، حلقه برودگار (Ring of Brodgar) را خواهید دید که یک دایره سنگی به بزرگی ۱۳۰ متر در میان محوطه فو‌ق‌العاده‌ای از دریاچه‌ها و کوه‌ها قرار گرفته است. در ساحل غربی نیز اسکارا بری (Skara Brae) با دیوارهای سنگی، گذرگاه‌ها و حتی تخت‌های دوران نوسنگی قرار دارد.

هزینه ورودی به استن‌نس و برودگار رایگان است، ولی بازدید از اسکارا بری برای بزرگسالان، ۶/۵۰ پوند و برای کودکان ۳/۹۰ پوند تمام می‌شود. ورودی به مقبره  Maeshowe برای بزرگسالان ۶ پوند و برای کودکان ۳/۶۰ پوند است.

۸. برین کادر فانر، اسنوودیا

محوطه های تاریخی بریتانیا

سنگ قبر عصر برنزی برین کادر فانر (Bryn Cader Faner) در دشت وسیع و دنجی در نزدیکی روستای Gwynedd در Talsarnau قرار دارد. چیدمان دایره‌وار تخته سنگ‌ها به نحوی است که به شکل یک تاج بزرگ به نظر می‌رسد و در وسط آن یک قبر قرار دارد که گنجینه‌های آن دزدیده شده است. در دوران جنگ جهانی دوم، زمانی که ارتش از این محل برای تمرین‌های هدف‌گیری استفاده می‌کرد، آسیب‌های زیادی به آن وارد کرد. در ادامه می‌توانید از قلعه قرون وسطایی هارلش (Harlech Castle) دیدن کنید و بعد به سراغ قلعه تپه‌ای مول گودوگ (Moel Goedog) بروید.

هزینه ورودی برای عموم رایگان است و امکان بازدید از آن در کل سال وجود دارد.

۹. کارن گودوگ، پمبروک شایر

محوطه های تاریخی بریتانیا

محوطه‌های کارن گودوگ (Carn Goedog) و Craig Rhos. y. felin در پمبروک شایر در ۲۴۰ کیلومتری ویلتشیر قرار دارند و معادنی باستانی به حساب می‌آیند که بر اساس نظر برخی از باستان‌شناسان، سازندگان استون‌هیج از سنگ‌های این معادن برای ساخت استون‌هیج استفاده کرده‌اند. به عبارتی مشخص شده است که سنگ‌های دولریت و ریولیت استون‌هیج از این محوطه‌ها به دست آمده است. مسیر پیاده‌روی ۱۲ کیلومتری جاده طلایی (Golden Road) از مرکز تپه‌های پرسلی (Preseli Hills) عبور می‌کند و می‌توانید با پیاده‌روی در این مسیر شاهد قبرهای عصر برنز، افسانه‌های پادشاه آرتور، قلعه تپه‌ ای عصر آهن فوئل درایگارن (Foel Drygarn) و خود این معادن سنگ باشید.

هزینه ورودی برای عموم رایگان است و امکان بازدید از آن در کل سال وجود دارد.

۱۰. قلعه ناوان، آرماگ

محوطه های تاریخی بریتانیا

قلعه ناوان (Navan Fort) که به عنوان پایتخت افسانه‌ای آلستر شناخته شده، یکی از باشکوه‌ترین محوطه‌های باستانی در ایرلند شمالی است. این قلعه فوق‌العاده روی یک تپه ساخته شده است و شامل دو کپه می‌شود که با خندق و ساحل احاطه شده‌اند. اشیای این قلعه متعلق به دوران‌های مختلفی هستند از عصر برنز و آهن گرفته تا دوران اوایل مسیحیت را می‌توان در آنها دید. علاوه بر بازدید از قلعه، سری هم به ناوان سنتر (Navan Centre) بزنید که مشابه سکونتگاه‌های عصر آهن است و می‌توانید نحوه طبخ سوپ گزنه را یاد بگیرید و مبارزه‌ای مثل یک جنگجوی سلتیک را تجربه کنید.

هزینه ورودی به قلعه ناوان در طول سال رایگان است. برای بازدید از ناوان سنتر، افراد بزرگسال باید ۵/۶۰ پوند و کودکان، ۳/۴۰ پوند پرداخت کنند.

منبع telegraph

دیدگاه  

    تبلیغات