رشد گردشگری در ایسلند تا پایان سال ۲۰۱۷

سیامک احدی
سه شنبه، ۱۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۵
رشد گردشگری در ایسلند تا پایان سال ۲۰۱۷

ایسلند با جمعیت ۳۴۷ هزار نفری، تا پایان ۲۰۱۷ میزبان ۶ تا ۷ هزار گردشگر در یک روز بوده است.

ایسلند که تا قرن بیستم از فقیرترین کشورهای جهان بود، در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم با صنعتی کردن ماهی‌گیری خود و دریافت کمک از طرح مارشال به رفاه دست یافت و توانست در دهه‌ی ۱۹۹۰ تبدیل به یکی از مرفه‌ترین کشورهای جهان شود و حتی از لحاظ شاخص توسعه انسانی در سال ۲۰۰۵ رتبه‌ی اول را در میان کشورهای جهان به‌دست آورد.

ایسلند

افزایش جمعیت گردشگران در سال ۲۰۱۷ در ایسلند، معنادارترین افزایش از سال ۲۰۱۶ است که ۱٫۸ میلیون نفر بازدیدکننده راهی این کشور شده بودند و بیش از سه برابر جمعیتی است که سال ۲۰۱۰ به این کشور رفته بودند.

اکنون این جزیره شمالی با چشم‌انداز زیبای آتش‌فشان‌ها، امکانات غواصی، چشمه‌های آب گرم و گدازه‌ها سعی دارد ببیند آیا می‌تواند یا باید سعی کند جمعیت بیشتری را به این کشور جلب کند یا خیر؟

وزیر توریسم ایسلند گفته است:

این بخش در حال رسیدن به بلوغ است و دارد به یک صنعت واقعی ایسلند بدل می‌شود و به این ترتیب طبیعتا چالش‌هایی نیز ایجاد می‌شود که باید آمادگی مقابله با آن‌ها را داشت.

در عین حال چشمه آب گرم ایسلند که خیلی‌ها معتقد هستند برای پوست بسیار مفید است، اکنون به یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری بدل شده و شمار گردشگرانی که برای استفاده از این منبع وارد کشور می‌شوند، از ۵۰ هزار نفر در سال ۱۹۹۴ به ۱٫۳ میلیون نفر در سال ۲۰۱۷ بدل شد.

با وجود همه چالش‌های منطقی این آمار نشان‌دهنده منافع مالی قابل توجه است.

صنعت توریسم دارد به بزرگ‌ترین صادرات ایسلند بدل می‌شود و حتی جای تجارت خرد را که اکنون دومین صنعت بزرگ این کشور است، می‌گیرد.

تنها یک سال پیش گردشگری به حدود ۸٫۴ درصد از تولید ناخالص داخلی ایسلند رسید. در چنین موقعیتی مردم و مقامات ایسلند بسیار مراقب هستند تا اشتباه دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ خود را تکرار نکنند. در آن دوره صید بی‌رویه ماهی، نسل ماهی‌های این جزیره را به مرز انقراض کشانده بود.

به گفته بانک مرکزی این کشور، توریسم اکنون آنقدر اهمیت دارد که هر تغییری در این صنعت می‌تواند شوکی اساسی به اقتصاد این کشور وارد کند. در همین حال صنعت توریسم در حال وارد آوردن فشار بر بازار مسکن داخلی است و موجب افزایش کوتاه‌مدت اجاره‌بها می‌شود.

به همین دلیل راه‌حل‌های مختلفی در نظر گرفته شده که مانع محدودیت ورود مسافران نشود و در عین حال بتواند موجب بهتر شدن تجربه دیدار از این کشور شود. به گفته وزیر گردشگری باید نقشه‌ای برای بالا بردن تحمل پیدا کرد.

ایسلند

وی افزود:

گاهی این کار از طریق تقویت زیرساخت‌ها عملی می‌شود و گاهی می‌تواند دسترسی به مناطق خاصی را تسریع کند. در نهایت تصمیم ما است که تعیین می‌کند این بخش چگونه تکامل پیدا کند.

مطالب مرتبط:

    منبع مهرنیوز
    برچسب‌ها توریسم

    دیدگاه