۱۳ تفریح هیجان انگیز برای به اوج رساندن آدرنالین (قسمت دوم)

احمدرضا فرهبد
شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۰
۱۳ تفریح هیجان انگیز برای به اوج رساندن آدرنالین (قسمت دوم)

برخی از تفریح‌ها به‌معنای واقعی کلمه هیجان‌انگیز هستند و باعث می‌شوند انسان احساسی آمیخته از هیجان، ترس و لذت را در  فضایی کاملا متفاوت با دنیای پیرامون خود، تجربه کند. 

برای برخی از افراد ترس هیچ معنایی ندارد و هیجان را جزو جدایی‌ناپذیر زندگی خود می‌دانند؛ اگر شما همچنین شخصیتی دارید، این مطلب می‌تواند برای شما جالب و خواندنی باشد؛ زیرا در ادامه شما را چند تفریح آشنا می‌کنیم که با انجام برخی از آن‌ها قدرت حقیقی طبیعت را با تمام وجود احساس می‌کنید و یکی از آن‌ها هم چهره کاملا متفاوتی از این کره خاکی را برای شما آشکار می‌کند. در ادامه با ما همراه باشید.

ایستاده پارو زدن در آب‌های خروشان (Whitewater SUP)

قایق سواری

اگر این مهارت را دارید که روی یک تخته به‌صورت ایستاده و بدون هیچ‌ مشکلی پارو بزنید، وقت آن است که خود را در آب‌های خروشان که با قدرت و سرعت بالایی حرکت می‌کنند، نیز  امتحان کنید. افرادی که می‌خواهند نشسته پارو زدند و ضربات سنگین آب‌های خروشان به بدن خود را حس کنند، نیز می‌توانند ورزش «رفتینگ» (که در فارسی به آن رودگردی نیز گفته می‌شود) را امتحان کنند.

 البته رفتینگ یک ورزش کاملا گروهی است و افرادی که سوار یک قایق می‌شوند، باید هماهنگی کاملی با یکدیگر داشته باشند؛ البته در برخی از کشورها مانند آمریکا، هنوز همان ورزش ایستاده پارو زدن روی یک تخته بیشتر از رفتینگ رواج دارد.

رودگری

در ایران هم می‌توانید رفتینگ را در رودخانه ارمند در استان چهارمحال و بختیاری، رودخانه سفیدرود در گیلان، رودخانه سزار در استان لرستان، رودخانه کرج در استان تهران، رودخانه سیروان در استان کردستان و رودخانه زاینده‌رود (در محدوده پل زمان خان) است.

بیشتر بخوانید:

شنا در استخر Devil Pool

استخر Devil

این استخر ساخته دست بشر نیست و طبیعت خالق آن است. استخر Devil Pool در لبه آبشار  ویکتوریا واقع شده است و می‌توانید با شیرجه زدن در این استخر طبیعی اجازه دهید آب شما را با لبه آبشار ببرد؛ البته اصلا نباید نگران باشید، زیرا برآمدگی‌های صخره‌های لبه استخر، مانع سقوط شما می‌شود. شنا در استخر Devil Pool تنها در فصل خشک سال (از اواسط اوت تا اواسط ژانویه) کاملا بی‌خطر است. در ضمن برای شنا کردن از این استخر، تنها باید از تورهای شرکت‌های دارای مجوز استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:

راه رفتن روی لبه ساختمان‌های مرتفع

ساختمان های مرتفع

بسیاری از فعالیت‌های هیجان‌انگیز که آدرنالین بدن شما را به اوج خود می‌رسانند، به دور از نقاط شهری و در طبیعت بکر انجام می‌شوند؛ اما بسیاری از افراد به ماجراجویی در شهر هم علاقه بسیار زیادی دارند، امروز در بسیاری از شهرهای مدرن جهان ساختمان‌های مرتفعی وجود دارد که بازدیدکنندگان می‌توانند با متصل کردن خود به سیم‌هایی با ایمنی بالا، با امنیت کامل روی لبه این ساختمان راه بروند.

این تفریح واقعا وحشتناک را می‌توانید در برج آسمان در اوکلند نیوزلند با ارتفاع ۳۲۸ متر، برج C.N در تورنتو، پرجمعیت‌ترین شهر کانادا با ارتفاع ۵۵۳٫۳ متر (سومین ساختمان بلند دنیا) و برج دیده‌بانی «یورو ماست» (Euromast) در روتردام هلند تجربه کنید.

بیشتر بخوانید:

پیاده‌روی در لبه صخره‌ها

پیاده روی در لبه صخره ها

این نوع از پیاده‌روی، مرگبارترین پیاده‌روی دنیا نامیده شده است. قدم گذاشتن مسیر پیاده‌روی کوهستانی ایجاد شده در کوه خوآ در استان شاآنشین چین برای بیماران قلبی توصیه نمی‌شود. البته این مسیر که با متصل کردن تخته‌های چوبی به صخره‌ها ایجاد شده، کاملا ایمن است. گردشگران پس از رد شدن از روی این تخته‌های چوبی و عبور از لبه صخره‌ها، به دورافتاده‌ترین چایخانه جهان با ارتفاع ۲۰۰ متر از سطح زمین می‌رسند.

البته مسیرهای این‌چنینی دیگری نیز وجود دارند که خطر کمتری نسبت به این مسیر دارند که یکی از آن‌ها مسیر «کامینیتو دل ری» (Caminito del Rey) در اسپانیا است که در سال ۲۰۱۵ با هزینه زیادی بازسازی و ترمین شد.

بیشتر بخوانید:

سفر با موتور سه پاچه (Rickshaw run)

سفر با موتور سه پاچه

موتور سه پاچه یکی از وسایل نقلیه ارزان‌قیمت در هند است. سفر با این وسیله‌ نقلیه منحصر‌به‌فرد می‌تواند تجربه جالبی می‌تواند. Rickshaw Run یکی از رویدادهای جالب هند است که در آن رانندگان موتورهای سه پاچه، مسیری به طول ۳۵۰۰ کیلومتر را طی می‌کنند که در حدود دو هفته طول می‌کشد.

غواصی در  غارهای دارای دیگ‌جن‌

غواصی

دیگ‌جن‌ها سوراخ‌هایی هستند که به‌صورت طبیعی در غارهای دریایی که دارای حفره در نزدیکی سطح دریا هستند، ایجاد می‌شوند و هنگامی که آب دریا بر اثر پدیده مد پایین می‌آید، هوا (و در برخی از موارد آب) با فشار زیادی از آن‌ها خارج می‌شود.

دیگ جن

نمونه‌ای از دیگ‌جن‌ها

غواصان و کسانی که با نگه داشتن نفس خود در آب شیرجه می‌زنند، به غارهای دارای به دیگ‌جن‌ علاقه زیادی دارند؛ زیرا از یک سو ساختار  این غارها به‌گونه‌ای است که جریان معمولی آب به موج‌های پرفشاری تبدیل می‌شوند که شما را در غارها با قدرت به جلو می‌رانند و از سوی دیگر این غارها از حیات وحش منحصربه‌فردی برخوردار هستند.  

یکی از بهترین غارهای دارای دیگ‌جن‌ برای غواصی، در جزیره «لیدی الیوت» (Lady Elliot) در استرالیا و دیگری در منطقه «کاردو» (Corridor) در جزیره «کابو سن لوکاس» (Cabo San Lucas) واقع در مکزیک، قرار گرفته است. غارهای دریایی شکل متفاوتی از سیاره زمین را به انسان‌ها نشان می‌دهند.

بیشتر بخوانید:

تماشای طوفان

طوفان

بسیاری از افراد از طوفان‌های سهمگین و گردبادها فراری هستند؛ اما برخی از مردم دوست دارند درست در مرکز  آن‌ها قرار گیرند. برخی از شرکت‌های ارائه‌دهنده تورهای تخصصی،گردشگران را به مناطقی می‌برند که بتوانند پدیده‌های شگفت‌انگیز آب و‌ هوایی مانند گردبادها یا طوفان‌های چرخشی (طوفان‌هایی که به‌طور مداوم در جریان رو به بالای هوا در چرخش هستند) همراه با رعد‌ و‌ برق را بدون هیچ‌گونه خطری مشاهده کنند.

ناحیه‌ای در بخش میانه غرب آمریکا که با نام «تُورنِیدو الِی» (Tornado Alley) شناخته می‌شود، به‌دلیل طوفان‌های زیادی که در آن رخ می‌دهد،  برای علاقه‌مندان به تماشای این پدیده طبیعی، منطقه شناخته‌شده‌ای است.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط:

    دیدگاه