یزد اولین شهر پایدار در جهان شد

سیامک احدی
چهار شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۰۰
یزد اولین شهر پایدار در جهان شد

در هجدهمین اجلاس بنیاد جهانی انرژی، این اجلاس جایزه ویژه special prize خود را به یزد با عنوان شهر پایدار اختصاص داد.

ارزش‌های معماری و فرهنگی یزد یکبار در تیرماه امسال به تایید سازمان جهانی یونسکو رسید و در کمتر از ۶ ماه در هجدهمین اجلاس بنیاد جهانی انرژی جایزه ویژه special prize خود را به یزد با عنوان شهر پایدار اختصاص داد.

جایزه ویژه انرژی گلاب به عنوان مهم‌ترین جایزه جهانی محیط زیستی، در ۲۶ دی ماه ۱۳۹۶ به‌واسطه توانمندی‌های بالقوه شهر تاریخی یزد و همچنین برنامه‌های جامع شهرداری در قالب کار گروه شهر پایدار شهرداری یزد به شهردار یزد و رئیس شورای اسلامی شهر یزد اهدا شد.

بنیاد جهانی انرژی از سال ۱۹۹۹ فعالیت خود را با هدف معرفی و حمایت از پروژه‌های سازگار با محیط زیست و توسعه پایدار تاسیس شده است.

«کوفی عنان» دبیرکل سابق سازمان ملل و «مانکا گاندی» وزیر سابق محیط زیست هند از چهره‌های سرشناس بین‌المللی عضو هیئت رئیسه این بنیاد هستند.

این بنیاد سالانه جوایزی را در ۲ سطح ملی و بین‌المللی به پروژه‌های موثر در صرفه‌جویی انرژی و افراد تاثیرگذار در توسعه پایدار اهدا می‌کند.

برندگان این جوایز در یکی از مقوله‌های زمین، آتش، آب، هوا و جوانان، توسط پنلی از اعضای سازمان توسعه صنعتی سازمان ملل متحد، بانک جهانی و شورای انرژی‌های تجدید‌پذیر اروپا انتخاب می‌شوند.

مبتکر این جوایز «ولفگانگ نویمان»، مهندس اتریشی و طرفدار محیط زیست است. او معتقد است یزد قرن‌ها پیش بر اساس اصول سازگاری با محیط زیست و پایداری ساخته شده است. بادگیر‌های یزد نمادی خیره‌کننده از این معماری بی‌نظیر است و باید شهر یزد را اولین نمونه شهر پایدار در جهان نامید.

همچنین ریاست هیئت داوران جایزه جهانی انرژی را خانم «مانکا گاندی» عضو فعلی پارلمان و وزیر سابق هند در حوزه محیط زیست بر عهده دارد.

نزدیک به ۲۰۰۰ پروژه از ۱۷۸ کشور برای دریافت جوایز آن تحت عنوان «انرژی گلاب» به رقابت می‌پردازند. با این حساب یزد به عنوان اولین شهر پایدار در تاریخ ثبت شد.

مطالب مرتبط:

    منبع فارس

    دیدگاه