قدم به قدم تا یک سافاری! (قسمت اول)

شایان شفایی
سه شنبه، ۱۴ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۰
قدم به قدم تا یک سافاری! (قسمت اول)

برای برنامه‌ریزی سفر بعدی به آفریقا و تجربه یک سافاری، ۱۰ قدم وجود دارد که باید به‌ترتیب خاص خودشان طی شوند!

دیگر نیازی نیست تا از مزیت‌ها و جذابیت‌های تجربه یک سافاری و سفر به آفریقا چیزی بگوییم. این بار تمامی صحبت‌ها را در یک ضرب‌المثل قدیمی آفریقایی خلاصه می‌کنیم که می‌گوید:

«به تنها کسی که حسودی می‌کنم شخصی است که هنوز به آفریقا سفر نکرده است. چراکه چیزهای فوق‌العاده‌ای برای تجربه کردن پیش رو خواهد داشت!»

اگر شما هنوز به بزرگ‌ترین قاره این کره خاکی سفر نکرده‌اید، حال وقت آن است که خود را برای یک ماجراجویی آماده کنید و اگر تابه‌حال تجربه سفر به آفریقا را داشته‌اید، پس به احتمال بسیار زیاد نمی‌توانید بیش از این برای سفر بعدی خود به این قاره صبر کنید! اما یک سوال مهم وجود دارد و آن هم این است که «از کجا شروع کنیم؟» در این مقاله ۱۰ قدم برای برنامه‌ریزی سفر بعدی خود به آفریقا و تجربه یک سافاری را به‌ترتیب مطرح کرده و هرکدام را بررسی می‌کنیم.

قدم اول: تصمیم بگیرید کجا می‌خواهید بروید؟

سافاری آفریقا

با توجه به این مسئله که قاره آفریقا بیش از ۵۰ کشور را در خود جای داده است، شاید تصمیم گرفتن برای مقصد سفر خود به این قاره کار چندان آسانی نباشد. مهم‌ترین عاملی که در این زمینه شما را یاری خواهد کرد این است که ابتدا مشخص کنید برای چه هدفی می‌خواهید به آفریقا سفر کنید؟ کشورهای آفریقایی را می‌توان بر حسب هدف سفر به‌راحتی دسته‌بندی کرد و به همین دلیل اگر پیش از هر چیز هدف سفر از آفریقا مشخص شود، مقصد نهایی به‌راحتی انتخاب خواهد شد. اگر هدف از سفر به آفریقا شرکت کردن در یک سافاری باشد، بهترین گزینه‌های موجود کشورهای کنیا و تانزانیا خواهند بود.

قدم دوم: تصمیم بگیرید چه زمانی می‌خواهید بروید؟

سافاری آفریقا

فصول خشک بهترین زمان برای سافاری هستند!

زمانی که مقصد خود را مشخص کردید، قدم دوم این است که تصمیم بگیرید چه زمانی می‌خواهید به‌سمت آن مقصد سفر کنید! اکثر کشورها و مقاصد آفریقایی در فصل خاصی در بهترین شرایط خود قرار دارند و این مسئله در مورد مقاصد سافاری بیشتر از هر جای دیگری صادق است! معمولا فصول خشک برای مشاهده حیوانات و حیات وحش بهترین زمان است چراکه اوج فعالیت حیوانات و جانوران آفریقا را در طی این فصل شاهد هستیم. اگر هدفتان از سفر به آفریقا سافاری است، سعی کنید حتما فصول خشک را انتخاب کنید تا بتوانید بهترین تجربه از عالی‌ترین سافاری را کسب کنید.

قدم سوم: برای رزرو تور و محل اقامت خود اقدام کنید

سافاری آفریقا

قدم سوم این است که تصمیم بگیرید آیا می‌خواهد مستقل سفر کنید یا به کمک تورهای مسافرتی به‌سمت آفریقا سفر کنید؟ اگر هدف شما از سفر به آفریقا انجام یک سافاری مستقل است، پس باید مستقل اقدام به سفر کنید اما اگر یک سافاری معمولی را ترجیح می‌دهید، باید از میان کمپانی‌های خاص، بهترین پیشنهاد برای خودتان را پیدا کنید و نسبت به رزرو آن اقدام کنید. در کل اگر اولین باری است که می‌خواهید به آفریقا سفر کنید یا سافاری را تجربه کنید، پیشنهاد می‌شود که حتما با تور سفر کنید و راهنما داشته باشید و برای بار اول به‌سمت سافاری مستقل نروید.

قدم چهارم: پرواز خود را رزرو کنید

سافاری آفریقا

به‌طور کلی پرواز به‌سمت قاره آفریقا گران خواهد بود!

قیمت پرواز به‌سمت قاره آفریقا بسته به اینکه از چه کشوری قصد سفر به آن را دارید متغیر است اما به‌طور کلی پرواز به‌سمت این قاره گران خواهد بود! سعی کنید پیش از رزرو بلیط پرواز خود به‌طور کامل تحقیق کنید. از وب‌سایت‌هایی استفاده کنید که در آن‌ها بهترین و ارزان‌ترین پیشنهادها وجود داشته باشند. اگر چند مقصد دارید سعی کنید به‌گونه‌ای بلیط‌های خود را رزرو کنید که در صورت پیش آمدن تاخیرهای غیر منتظره با مشکل خاصی مواجه نشوید و پرواز بعدی خود را از دست ندهید. به‌طور کلی این قدم را باید با تحقیق و بررسی بسیار زیادی طی کنید!

قدم پنجم: بیمه سفر را خریداری کنید

سافاری آفریقا

تا اینجای کار شما مقدار زیادی پول را صرف رزرو تور، رزرو محل اقامت و پرواز کرده‌اید. اما با این وجود در نظر داشته باشید که بیمه سفر امری ضروری است. مخصوصا در آفریقا که بسیاری از پروازها می‌تواند بدون اخطار قبلی کنسل شود و همچنین مراکز درمانی در آنجا، به‌شکل محلی است و احتمالا در صورت بروز حادثه خاصی، دوست ندارید در آن‌ها بمانید! بیمه مسافرتی شما می‌تواند در کنار پوشش هزینه‌های درمانی موارد دیگری همچون کنسل شدن پروازها، از دست دادن وسایل با ارزش یا دزدی بار را هم پوشش دهد. اگر به نقطه خاصی از آفریقا سفر می‌کنید که بیماری‌های خاصی در آنجا شایع است، سعی کنید حتما نسبت به بیمه درمانی اقدام کنید.

در این مقاله ۵ مورد اول از قدم‌هایی که باید در راه برنامه‌ریزی برای سفر به آفریقا و شرکت در سافاری طی شوند را بررسی کردیم. نظر شما در مورد آن‌ها چیست؟ نظرات خود را با کجارو در میان بگذارید.

منبع tripsavvy

دیدگاه