مهاجرت بزرگ حیات وحش آفریقا، شگفتی بی‌نظیر خلقت

بهاره غنچه
چهار شنبه، ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۵
مهاجرت بزرگ حیات وحش آفریقا، شگفتی بی‌نظیر خلقت

مهاجرت دسته‌جمعی و سالانه بیش از ۲ میلیون از حیوانات قاره آفریقا بدون شک یکی از تماشایی‌ترین‌های خلقت آفرینش است.

حیوانات در هر گوشه‌ای از زمین سالانه سفرهای منظم و غریزی را با عنوان مهاجرت انجام می‌دهند. این مهاجرت‌ها اغلب با توجه به تغییر فصل یا برای پیدا کردن غذا صورت می‌گیرد. عموما حیوانات به صورت گله‌ای در زمان و در مسیر خاصی مهاجرت خود را آغاز می‌کنند و دوباره بعد از مدتی از همان مسیر به محل اولیه‌شان باز می‌گردند. حرکت گله‌ای این حیوانات در این سفر پر از خطر به آن‌ها کمک می‌کند، چرا که در کنار هم زندگی کردن و حرکت کردن به آن‌ها در پیدا کردن سریع غذا و حفاظت در برابر دشمنان کمک می‌کند. برخی از این حیوانات کیلومترها برای یافتن محل جدیدی سفر می‌کنند و در طول مسیر عموما برای یافتن غذا توقف می‌کنند که در همین مسیر و توقف‌ها ممکن است مورد حمله‌ی سایر حیوانات قرار بگیرند یا توسط طبیعت آسیب ببینند. در این مقاله نگاهی به مهاجرت بزرگ حیات‌وحش آفریقا خواهیم داشت.

مهاجرت آفریقا

آفریقا یکی از نفس‌گیرترین مکان‌ها در زمین است که حیات‌وحش منحصربه‌فردی دارد و زیستگاه حیوانات متنوعی است. تماشای تک‌تک این حیوانات بسیار لذت‌بخش خواهد بود، حال فرض کنید که بتوانید تمامی این حیوانات را در کنار هم ببینید که با چه شکوه بزرگی با هم مهاجرت می‌کنند و هم‌زیستی دارند. سالانه یک مهاجرت عظیم در میان حیوانات این قاره هم‌چون گورخرها، زرافه‌ها، شیرها، گوزن‌ها و فیل‌ها جریان دارد.

مهاجرت آفریقا

مهاجرت بزرگ چیست؟

مهاجرت بزرگ حیات‌وحش آفریقا سفری است سالانه که بیش از ۲ میلیون از حیوانات منطقه از سرنگتی در تانزانیا به سمت ماسی‌مارا در کنیا حرکت می‌کنند و دوباره به مبدا اولیه بازمی‌گردند، این مهاجرت یک چرخه ثابت سالانه دارد. در این چرخه حیواناتی کشته می‌شوند و برخی دیگر نیز متولد می‌شوند. از این مهاجرت در آفریقا با عنوان مهاجرت بزرگ یاد می‌شود. غریزه این حیوانات و بوی باران آن‌ها را به سمت زمین‌های حاصل‌خیز ماسی‌مارا می‌کشاند تا بتوانند غذا پیدا کنند.

مهاجرت آفریقا

چطور این مهاجرت بزرگ را ببینیم؟

هرساله گردشگران بسیاری برای دیدن حرکت‌های گله‌ای این حیوانات و دیدن شکوه و عظمت خلقت خدا برای سافاری‌ و تورهای مهاجرت ثبت نام می‌کنند. برای سافاری‌ها راهنماهای محلی حرفه‌ای تعیین شده است تا بتوانند بهترین مسیر را به گردشگران نشان دهند. با این حال اگر قرار باشد مکان مطمئنی برای دیدن این مهاجرت تعیین کرد، این مکان اطراف رودخانه مارا از اواخر تیر تا اواسط مرداد خواهد بود. گذر این حیوانات وحشی از رودخانه هیجان‌انگیز و البته خطرناک خواهد بود. گله‌ها عموما الگوی خاصی را دنبال نمی‌کنند و در مسیرهای مختلفی قرار می‌گیرند.

مهاجرت آفریقا

کجا اقامت کنیم؟

کمپ‌های موبایل در حقیقت اقامت‌گاه‌های راحتی هستند که در کانتینرها قرار دارند و این کانتینرها در نزدیکی مسیر مهاجرت قرار گرفته‌اند و کاملا در دل حیات‌وحش آفریقا هستند. این کمپ‌ها شامل ۸ تا ۱۰ تخت، محل غذاخوری و سرویس‌های بهداشتی هستند. رودخانه مارا که از بین کنیا و تانزانیا می‌گذرد، محل اصلی مهاجرت بزرگ در تابستان است و به همین دلیل اغلب کمپ‌ها در نزدیکی این مکان واقع شده‌اند.

مهاجرت آفریقا

چه زمانی مهاجرت بزرگ را ببینیم؟

دی تا اسفند

عموما گله‌ها در زمین‌های جنوبی سرنگتی حضور دارند. این زمان فصل زایش این حیوانات نیز است و ماده‌ها نوزادانی را به دنیا می‌آورند. تعداد حیوانات متولد شده به میلیون می‌رسد. کم‌کم در اواخر بهمن حیوانات از زمین‌های جنوبی به سمت شمال و مرکز سرنگتی حرکت می‌کنند.

فروردین تا خرداد

این زمان فصل بارش‌های طولانی است به همین دلیل حیوانات از رودخانه عبور می‌کنند. در اردیبهشت ماه اکثر حیوانات از رودخانه گرومتی عبور می‌کنند. اولین گله‌هایی که وارد رودخانه می‌شوند عموما در معرض خطر حمله کروکودیل‌های رودخانه قرار می‌گیرند یا طعمه سیلاب‌هایی می‌شوند که به خاطر بارش در رودخانه ایجاد شده است.

مهاجرت آفریقا

تیر

در این ماه حیوانات به رودخانه مارا می‌رسند که مرز بین سرنگتی در تانزانیا و ماسی‌مارا در کنیا است. عبور حیوانات از این رودخانه بهترین زمان برای تماشای آن‌ها است. گورخرها، غزال‌ها و گوزن‌های یالدار برای پیدا کردن علف‌های تازه همچنان به جلو حرکت می‌کنند و برای امنیت از گربه‌سانان دوری می‌کنند.

مرداد تا مهر

گله‌ها همچنان در اطراف رودخانه مارا و شمال سرنگتی می‌مانند تا دسته‌ای از رودخانه مارا عبور کنند و دوباره بازگردند.

آبان تا آذر

در این دوران که نزدیک فصل زایش می‌شوند و علف‌ها تقریبا از بین رفته‌اند، حیوانات برای آخرین بار از رودخانه مارا عبور می‌کنند تا به محل اولیه‌شان جنوب سرنگتی بازگردند.

مهاجرت آفریقا

مطالب مرتبط:

    منبع audleytravel
    برچسب‌ها آفریقا

    دیدگاه