نکاتی برای عکاسی بهتر از حیوانات در سافاری

نکاتی برای عکاسی بهتر از حیوانات در سافاری

شایان شفایی
| شنبه, ۱ مهر ۹۶ ساعت ۱۷:۰۰

امکان ندارد کسی به سافاری برود و از حیوانات عکس نگیرد! عکس‌برداری از حیوانات در سافاری با در نظر گرفتن چند نکته ساده، بسیار بهتر خواهد شد.

ثبت خاطرات و تصاویر در سافاری گام مهمی است که تمامی گردشگران به دنبال آن هستند. عکاسی از حیوانات چالش‌های هیجان‌انگیز خاص خود را دارد. هنگامی که در سافاری هستید و گشت‌های مخصوص مشاهده حیوانات آغاز می‌شود، احساس عجیبی دارید. شما نمی‌دانید که قرار است چه حیواناتی را مشاهده کنید یا چه چیزی ممکن است پیش بیاید. عکاسی از حیوانات در آن لحظه چالش برانگیز خواهد بود و ما هم این مسئله را قبول داریم. شما باید به دقت همه چیز را بررسی کنید و بهترین لحظه برای ثبت تصویر را انتخاب کنید. در زمینه عکس‌برداری از حیوانات چند نکته مهم مطرح است که تمامی آن‌ها را بررسی خواهیم کرد اما ابتدا یک قانون کلی را به یاد داشته باشید.

حیوانات به هیچ وجه منتظر نمی‌مانند تا شما لنز دوربین خود را عوض کنید یا تنظیمات آن را عوض کنید! در نتیجه یک لنز کاربردی را به همراه داشته باشید. لنزی که بدانید اگر شرایط ناگهانی برای عکاسی از حیوانات پیش آمد کار شما را راه می‌اندازد. حال با نکات دیگر همراه باشید:

به یاد داشته باشید که شما مهمان هستید!

عکاسی حیوانات سافاری

یکی از بهترین اخلاق‌ها در زمینه عکاسی از حیوانات در سافاری این است که به عنوان یک مهمان رفتار کنید. همواره در نظر داشته باشید که شما مهمان آن‌ها هستید در نتیجه حیوانات هر حالتی که از خود نشان دهند، باید قدردان آن باشید و فقط تصاویر را ثبت کنید! جلب کردن توجه حیوانات و انجام هر کاری برای اینکه جانور حالت و ژستی از خود نشان دهد که شما خواستار آن هستید نه تنها بسیار خطرناک است بلکه کاملا با رعایت حقوق آن‌ها مغایرت دارد. 

زبان بدن حیوانات را بخوانید!

عکاسی حیوانات سافاری

حیوانات هم زبان بدن دارند!

حیوانات کلمه ندارند و مثل من و شما صحبت نمی‌کنند اما آن‌ها هم زبان بدن دارند و با یک سری علائم که بعضا واضح هم هستند با ما ارتباط برقرار می‌کنند. اگر در زمان عکاسی از جانوری مشاهده کردید که حیوان کمر خود را به شکل قوس مانندی درآورده یا غرغر می‌کند بدانید که به هیچ وجه از حضور شما راضی نیست و باید محل را ترک کنید (مجددا به یاد داشته باشید که شما مهمان هستید!) اگر زمانی در نزدیکی جانوری بودید و حس عجیبی در درون‌تان گفت که باید جانور را ترک کنید، پس بدانید که به احتمال بسیار زیاد حس‌تان درست است و جانور از خود علائمی مبنی بر نارضایتی نشان داده است.

آن‌ها می‌دانند که شما در محل حضور دارید!

عکاسی حیوانات سافاری

بسیاری از حیوانات حواس پنجگانه‌ای به مراتب قوی‌تر از ما انسان‌ها دارند و شک نکنید به محض حضورمان در نزدیکی‌شان آن را حس خواهند کرد. شاید حیوانات همیشه در این زمینه واکنشی از خود نشان ندهند اما شک نکنید متوجه حضورمان شده‌اند. در نتیجه هیچگاه این مسئله را نادیده نگیرید، هیچگاه فکر نکنید اگر حیوانات شما را نگاه نمی‌کنند پس هنوز متوجه شما نشده‌اند! همواره فاصله خود را حفظ کنید و بدانید که آن‌ها کامل مراقب تک تک رفتار و حرکات شما هستند.

خودتان حضورتان را اعلام کنید!

عکاسی حیوانات سافاری

اجازه دهید این مورد را با یک مثال ساده اعلام بررسی کنیم. تصویر بالا را مشاهده کنید. تصویر بزی که می‌بینید در حالی گرفته شده که جانور در مسیری قرار داشت که از راست به تپه و از چپ به سنگ منتهی می‌شد و تنها مسیر باریکی برای عبور وجود داشت که توسط بز اشغال شده بود. ثبت‌کننده‌ی این تصویر این گونه بیان می‌کند:

ما نمی‌خواستیم بز را بترسانیم یا به هر نحوی او را مجبور کنیم که مسیر خود را عوض کند. در نتیجه به سادگی با بز صحبت کردیم و حضور خود را اعلام کردیم. من حضور خود را با یک لحن آرام به طوری که جانور به هیچ وجه احساس خطر نکند اعلام کردم و جانور با خیالی راحت از کنار ما عبور کرد و در همین حین این تصویر ثبت شد!

لحظات خنده دار را ثبت کنید!

عکاسی حیوانات سافاری

لحظات جالب و خنده داری از رفتار طبیعی حیوانات ثبت کنید!

یکی از بهترین نکات در مورد حیوانات و عکس‌برداری از آن‌ها این است که حیوانات به هیچ وجه اهمیتی نمی‌دهند که شما نظاره‌گر آن‌ها هستید! آن‌ها آزادانه بدون هیچ تظاهری خودشان هستند و به هیچ وجه برایشان اهمیتی ندارد که گردشگری در حال عکس‌برداری از آن‌ها است! در نتیجه اگر کمی خوش‌شانس باشید، می‌توانید لحظات جالب و خنده‌داری از رفتار طبیعی حیوانات با یکدیگر ثبت کنید. درست مثل همین تصویر که دو گاومیش در حال شوخی و بازی با یکدیگر هستند و هر دو بر روی زمین در حال غلطیدن بودند که گردشگری تصویر بالا را ثبت کرد.

نظر شما در مورد عکاسی از حیوانات در سافاری چیست؟ آیا تاکنون تجربه عکس‌برداری از حیوانات را داشته‌اید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع tripsavvy
برچسب‌ها عکاسی سافاری

دیدگاه  

    تبلیغات