پل فردیس آزاردهنده ترین‌ مکان از نظر آلودگی صوتی است

تیم  کجارو
پنجشنبه، ۲۳ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۰
پل فردیس آزاردهنده ترین‌ مکان از نظر آلودگی صوتی است

پل فردیس در آزادراه تهران- کرج با ۹۱ دسی بل بیشترین آلودگی صوتی را دارد. در حالی که ۶۰ دسی بل حداکثر میزان آلودگی است که برای انسان قابل‌تحمل است!

«محمد درویش» مدیر کل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت از محیط زیست کشور گفت:

بحران آب و آلودگی هوا برای استان البرز جدی است.

آلودگی‌های صوتی منشا بسیاری از بیماری‌های اعصاب و روان در کودکان و بزرگسالان بوده و عامل پرخاشگری و کاهش آستانه صبر مردم در تعاملات اجتماعی است.

درویش با تاکید بر لزوم ارتقای دانایی مردم نسبت به اهمیت محیط زیست، گفت:

این آگاهی در گذشته تاریخی و دینی ما به کرات مشهود بوده چراکه پیامبر اسلام (ص) شکستن یک شاخه درخت را با شکستن بال فرشته در یک حد دانسته است.

وی افزود که برخلاف چنین فرهنگی غنی، در ۲ دهه اخیر شاهد از بین رفتن ۱۸ میلیون درخت بلوط در زاگرس و ۴ میلیون شمشاد هیرکانی ظرف ۵ سال بوده‌ایم.

درویش کرج را ایران کوچک نامید و گفت:

این تنوع قومیتی دارای مزایا و چالش‌های متعددی است. جنوب شرق و جنوب غرب استان البرز به‌شدت در معرض جریان‌های بیابان‌زایی بوده و پیوسته به حجم تکرار انتشار ذرات کوچک‌تر از ۲/۵ میکرون در البرز و کرج اضافه می‌شود‌.

وی بیان کرد که مردم باید به این آگاهی برسند که سرمایه‌گذاری در محیط زیست به اقتصاد پایدار و کیفیت درخور زندگی کمک می‌کند ازاین‌رو البرز به نسلی فرهیخته و آگاه در این حوزه نیاز دارد.

مدیر کل دفتر مشارکت‌های مردمی محیط زیست کشور گفت:

مدرسه طبیعت تاثیر بسزایی در افزایش آگاهی‌های زیست محیطی مردم دارد که تنها یک مدرسه با این عنوان در این استان حائز اهمیت وجود دارد.

به گفته وی تعداد تشکل های مردم نهاد در حوزه محیط زیست با جمعیت استان مناسبتی ندارد و تعداد اعضای فعال در تشکل‌ها نیز گواه عدم استقبال از این پویش است.

درویش ادامه داد که با برگزاری همایش‌های تخصصی با موضوع رسانه و محیط زیست درصدد تربیت خبرنگاران متخصص در این حوزه به‌خصوص برای استان البرز هستیم چراکه بر این باوریم که در این رابطه استان با ضعف جدی مواجه بوده و رسانه‌ای تخصصی برای دفاع از حقوق زیست محیطی در مجامع ملی و بین‌المللی ندارد.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها پل

    دیدگاه