کایاک سواری و تجربه لذت‌بخش ماجراجویی در قاره آمریکا

کایاک سواری و تجربه لذت‌بخش ماجراجویی در قاره آمریکا

علیرضا شفیعی
| دوشنبه, ۱۳ شهریور ۹۶ ساعت ۱۳:۳۰

دلتان هیجان بخواهد یا آرامش، هر‌ دو را می‌توان در کایاک‌سواری پیدا کرد. در این مقاله کجارو، به معرفی بهترین مقاصد کایاک‌سواری در قاره‌ آمریکا می‌پردازیم. 

کایاک‌سواری می‌تواند هیجان‌انگیز باشد. هیجان حاصل از موج رودخانه، موجی که گویا به قلب‌تان وصل می‌شود و ضربان قلب را افزایش می‌دهد. اما همه‌ی کایاک‌سوارن هم تشنه‌ی آدرنالین نیستند. گاهی به آب‌های آرام می‌زنند تا آرام شوند. تنها جریان آرام آب نیست که آرامش می‌دهد. منظره‌ی اطراف، طبیعت ساکت، این‌ها آرامش درونی‌شان را به تو هم هدیه می‌کنند. در این مقاله قصد داریم به معرفی مقاصد مناسب کایاک سواری بپردازیم که آمیزه‌ای از ماجراجویی و زیبایی طبیعت را به ما عرضه می‌کنند.

پارک ملی یلو استون (Yellowstone National Park)، آمریکا

کایاک سواری در پارک ملی یلو استون آمریکا

نخستین پارک ملی جهان شگفتی‌های طبیعی زیاد و متنوعی برای عرضه دارد، به خصوص اگر از داخل کابین کایاک تماشاچی این زیبایی‌ها باشید. در دریاچه‌ی «یلو ‌استون» می‌توان روی منطقه‌ی فعال آبفشانی کایاک‌سواری کرد. روی آبفشان‌های زیرآبی پارو بزنید. دستی به آب بزنید. آب سرد دریاچه با آب گرم آبفشان‌ها در هم آمیخته شده است. هیچ جای دیگری از زمین حس این چنینی به کایاک‌سواران نمی‌دهد.

دورنمای دریاچه‌ی زیر پایتان خیره‌کننده خواهد بود؛ حیات‌وحش غنی، مراتع گل‌های وحشی، کوه‌های پوشیده از برف و جنگل‌های سبز و خرم دست به دست هم داده‌اند تا به شما القا کنند این پارک از زیباترین مقاصد کایاک‌سواری است.

اگر به دنبال تجربه‌ای بی‌نقص هستید، در تورهای روزانه‌ی کایاک‌سواری شرکت کنید؛ در این تورها در قالب گروه‌های کوچک روی دو آبفشان مجزا پارو می‌زنید و در مورد حیوانات، پیشینه و مباحث زمین‌شناسی مخروط آتشفشانی «یلو ‌استون» مطالبی یاد می‌گیرید. یکی از آبفشان‌های منطقه از طریق خشکی قابل دسترس نیست. اینجا است که نقش این تور در داشتن تجربه‌ای متفاوت‌تر از دیگر بازدید‌کنندگان پررنگ‌تر می‌شود. سابقه‌ی برگزاری این تورها به ۲۰ سال می‌رسد.

در «یلو استون» امکان دیدن عقاب، سمور آبی، گوزن شمالی و گاومیش کوهان‌دار چندان نامحتمل نیست.

تنگه‌ پرنس ویلیام (Prince William)، آلاسکا

تنگه پرنس ویلیام آلاسکا

اگر به دنبال آمیزه‌ای از چشم‌انداز ساحل، منظره‌ی زمستانی و سرزمین کوهستانی هستید، مقاصد گردشگری کمی هستند که به گیرایی تنگه‌ی «پرنس ویلیام» باشند. ارمغان اصلی کایاک‌سواری در این تنگه آرامش است. مگر می‌شود ترکیب زیبای آبدره‌ها، یخچال‌های نزدیک به ساحل، تعداد زیاد آبزیان و «عقاب‌های گر» ساکن خط ساحلی شما را آرام نکند؟ در سراسر دنیا که بگردید، مناظر دریایی کمی شبیه به این تنگه پیدا می‌شود.

رودخانه کلرادو (Colorado)، آمریکا

کایاک سواری در رودخانه کلرادو آمریکا

رودخانه‌ی «کلرادو» در دو چیز تنوع دارد؛‌ مناظر حیرت‌انگیز و درجه‌ی تلاطم آب. در اینجا اندازه یا نوع کایاک مهم نیست چون با هر کایاکی می‌توان تجربه‌ای کامل از ماجراجویی داشت. طول ۲,۳۰۰ کیلومتری این رود از پارک ملی کوهستان «راکی» (Rocky) تا خلیج مکزیک را شامل می‌شود. این فاصله آنقدر طولانی است که مناظر متنوعی را در بر گیرد؛ درختان سبز کاج، کوه‌های پوشیده از برف و صخره‌های پر‌شیب و ماسه‌های «گرند کنیون» (Grand Canyon) مثال‌هایی بارز از این تنوع هستند.

اگر دنبال ماجراجویی سرعتی هستید، ماه‌های می و جون (۱۱ اردیبهشت تا ۹ تیر) بهترین زمان برای سفر هستند و اگر دنبال تجربه‌ای آرام‌تر هستید، ماه اوت (۱۰ مرداد تا ۹ شهریور) بهترین وقت است.

برج های آبی (Torres del Paine)، پاتاگونیا (Patagonia)، شیلی

تورس دل پن پاتاگونیا شیلی

چشم‌انداز متمایز این منطقه هم چیزی نیست که بتوان به راحتی در هر گوشه‌ی دنیا پیدا کرد. برج‌های عظیم گرانیتی از دیدنی‌های این منطقه‌ هستند. دریاچه‌های نیلگون و زمین‌های صخره‌ای از دیگر جاذبه‌های طبیعی منطقه هستند.

«گواناکو»هایی (guanacos) که در مراتع می‌چرند و بیش از ۱۱۵ گونه پرنده، دیدنی‌های حیات‌وحش این منطقه را تشکیل می‌دهند. بازدید در هر فصلی ماجراجویی غیرمنتظره‌ای به همراه دارد، اما فصل بهار به خاطر خلوت بودن و نمود بیش‌تر طبیعت و حیات‌وحش زمان بهتری به نظر می‌رسد.

ساحل ناپالی (Na pali)، هاوایی

ساحل ناپالی هاوایی

در زبان هاوایی، «ناپالی» به معنی «صخره‌های زیاد» است. ساحل «ناپالی» مجموعه‌ای از زیبایی‌های طبیعت را به نمایش می‌گذارد. نواری ۱۷ کیلومتری از صخره‌های مرتفع پوشیده از شاخ و برگ به همراه غارهای جادویی، تونل‌ها و آبشارهایی که به دریا ختم می‌شوند، اجزای این مجموعه هستند.

هنگام کایاک‌سواری می‌توان از حیات‌وحش مختص هاوایی لذت برد. هیچ جای دیگری نمی‌توان به اندازه‌ی هاوایی لاک‌پشت‌ دریایی، «دلفین‌ فرفره»، «فک‌ راهب» در معرض انقراض و «نهنگ گوژپشت» را از نزدیک دید. پارو می‌زنید و چشم‌انداز صخره‌های دلربا و آسمان آبی، اطراف‌تان را در برگرفته است؛ احتمالا تابلوهای نقاشی این چنینی کم ندیده‌اید.

یوکان (Yukon)، کانادا

یوکن کانادا

شک نکنید یوکان از پر‌هیجان‌ترین و دور‌دست‌ترین مقاصد کایاک‌سواری است. «یوکان» در غربی‌ترین منطقه کانادا واقع شده است. ۷۰ رودخانه که هرکدام حیات‌وحش، ساختار زمین‌شناسی، منظره و پیشینه مختص به خود را دارند در سراسر «یوکان» گسترده شده‌اند.

بزرگ‌ترین یخچال کوهستانی دنیا در «یوکان» واقع شده و به همین خاطر ممکن است هنگام کایاک‌سواری از کنار کوه‌های یخ هم عبور کنید. انتظار کایاک‌سواری میان تندآب‌هایی در کنار کاج‌های ضخیم را هم داشته باشید. در این اقلیم زیرشمالگانی بزکوهی، گوزن شمالی، «گوسفند دال» و دیگر گونه‌های جانوری میان دشت‌های احاطه شده با کوه‌های بزرگ پوشیده از برف زندگی می‌کنند. عطر سدری که در هوا پخش شده را تنفس کنید، در سکون قایق خود آرام بگیرید و بعدها «یوکان» را به کایاک‌سواران دیگر پیشنهاد بدهید.  

منبع Ecophiles
برچسب‌ها ماجراجویی

دیدگاه  

    تبلیغات