در سفر به باشت از کجا دیدن کنیم؟

محبوبه حسنی
یکشنبه، ۳۰ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۲
در سفر به باشت از کجا دیدن کنیم؟

باشت، شهری زیبا و باستانی در استان کهگیلویه و بویراحمد با پیشینه‌ای متعلق به دوران هخامنشیان است. در سفر به باشت، همراه ما باشید.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۶/۰۶/۰۷ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۲۸ به‌روزرسانی شده است.

باشت، شهرستانی است تاریخی و باستانی در استان کهگیلویه و بویراحمد که باستان‌شناسان معتقدند قدمت این شهر به دوران حکومت هخامنشیان بازمی‌شود. بنابراین حضور آثار تاریخی و دیدنی‌های باستانی در این منطقه از جنوب کشور، امری بدیهی است که خود از دلایل جذب گردشگر و توریست به این سرزمین خواهد بود. «بست» یا «بشت»، نامی است که در سفرنامه‌ ناصر خسرو در مورد این شهر ثبت شده است. از ویژگی‌های باشت، آب و هوای مناسب آن در ایام مختلف سال به‌ویژه روزهای نوروز است که همه ساله مسافران بسیاری در این روزهای پرطراوت، به این شهرستان جنوبی کشور سفر می‌کنند.

۱. دو گور دو پا

ستون های سنگی دو گور دو پا در باشت

عکس‌ از وب‌سایت جاذبه‌ها

از جاهای دیدنی استان کهگیوله و بویر احمد در شهرستان باشت، می‌توان به دو ستون سنگی متعلق به دوران ساسانیان اشاره کرد که به «دو گور دو پا»، شهرت یافته است. این اثر تاریخی منحصربه‌فرد و جالب در فاصله‌ کمی از دو روستا به نام «شوش» و «ده‌کند»، در هفت کیلومتری شهرستان باشت و در مسیر جاده‌ گچساران به بابامیدان قرار گرفته است. متاسفانه تا به امروز اطلاعات قابل‌توجهی در مورد این میراث ایران باستان به دست نیامده است ولی با توجه به اظهارات برخی از کارشناسان، این ستون‌ها در فاصله‌ نیم متری از یکدیگر قرار گرفته و از جنس سنگ آهک، شیری رنگ و به‌صورت یکسان تراشیده شده است.

احتمالا در گذشته اثر تاریخی دو گور دو پا، به‌عنوان آتشدان مورد استفاده قرار می‌گرفت

ایشان معتقدند که احتمالا این دو میل به‌عنوان آتشدان استفاده می‌شد و وسیله‌ای برای راهنمایی کاروانیان و مسافران راه گم کرده در شب، بوده است. جالب است بدانید که پس از کاوش‌های نخستین بر این دو میل باستانی، به نظر می‌رسد که فضا و شکل عمومی آن‌ها تا حدودی مشابه ستون‌های سنگی معابد مهری و میترائیسم مانند ستون‌های خورهه است.

 • آدرس: جاده اصلی گچساران به شیراز، حدود ۶ کیلومتری شهر باشت، روستای شوش

۲. پل تاریخی پریم (پرین)

پل سنگی و تاریخی پریم باشت

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

در مسیر موصلاتی استان خوزستان به فارس، یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی استان کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته است که به «پل پرین»، نام‌گذاری شده است. «بریم»، نام دیگر این سازه‌ ارزشمند تاریخی است که در هشت کیلومتری شرق شهرستان باشت و در نزدیکی روستای «چم بلبل» روی رودخانه‌ «پریم»، ساخته شده است. امروزه می‌توان‌بخش‌هایی از این پل قدیمی را مشاهده کرد که از زمان تاسیس تا دوران اسلامی از آن استفاده شده است. اثری که به همت مسئولان استان، قسمت‌هایی از آن بازسازی و تعمیر شده و به‌عنوان میراث ملی به ثبت رسیده است. این منطقه از باشت، هم به‌دلیل وجود پل و هم به‌دلیل حضور تفرجگاه چشمه انجیری که در مجاورت آن قرار دارد، به یکی از مکان‌های گردشگری تبدیل شده است.

۳. آبشار خامی باشت

آب های خروشان آبشار خامی باشت

عکس‌ از وب‌سایت خبرگزاری فارس

یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی در شهرستان باشت، آبشاری است خروشان به نام «آبشار خامی باشت»، که در نزدیکی این شهرستان و در روستای «تل چگاه» قرار دارد. این آبشار از یکی از رشته‌کوه‌های زاگرس سرچشمه گرفته و زیبایی چشم‌گیر و طبیعتی دلربا را در این منطقه ایجاد کرده است. آبشاری دائمی که پیرامون آن را درختانی از بلوط، چمشه‌های متعدد، رودخانه‌های پرخروش و بیشه‌زارهای مورد فراگرفته است. در واقع آبشار در تنگه‌ای به نام «تنگ برا» واقع شده است که پس از سه ساعت پیاده‌روی و کوه‌پیمایی می‌توان آن را مشاهده کرد. از ویژگی‌های این منطقه، بکر و دست‌نخورده بودن آن است که با حضور چشمه‌های مشهور «دو پیردل» و «چشمه سرد»، محبوبیتی شگرف را در بین گردشگران و مسافران به‌دست آورده است.

۴. راه باستانی گردنه الله اکبر

طبیعت زیبا در راه باستانی گردنه الله اکبر باشت

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

در فاصله‌ ۱۵ کیلومتری از شهرستان باشت، می‌توان آثاری از یک راه سنگ‌فرش را مشاهده کرد که در مسیر جاده‌ قدیم باشت به گچساران در محلی به نام گردنه‌ الله اکبر، قرار گرفت است. این اثر تاریخی که به «راه باستانی گردنه الله اکبر»، شهرت یافته، طبق اظهارات مورخان یونان، راه شاهی هخامنشیان است که در دوران حکومت این پادشاهان ایرانی پررونق بوده است. پهنای جاده بین ۲ متر تا ۵ متر است و دارای جهت شمالی-جنوبی است. این راه قدیمی که امروزه تنها مقدار کمی از آن باقی مانده، این منطقه از استان کهگیلویه و بویراحمد را به یکی از مناطق محبوب گردشگری تبدیل کرده است که بسیاری از گردشگران خارجی و داخلی برای مشاهده‌ آن، به این استان سفر می‌کنند.

۵. منطقه‌ گردشگری رود رونه

مزرعه های پلکانی در منطقه گردشگرب رود رونه باشت

عکس‌ از وب‌سایت سیری در ایران

حقیقتا یکی از زیباترین مناطق گردشگری در استان کهگیلویه و بویراحمد، منطقه‌ «رود ردونه»، در ۱۰ کیلومتری شهرستان باشت است که به بهشت گمشده‌ جنوب ایران، شهرت یافته است. مکانی بسیار فوق‌العاده برای طبیعت‌گردان، علاقه‌مندان به پیاده‌روی و تماشای دیدنی‌های بکر و دست‌نخورده است. مناظر تماشایی و کم‌نظیر در دامنه‌ کوه‌های رفیع و دیدنی «خامی» که همواره محل تراوش آبشارها و چشمه‌های گوارا است که به‌دلیل آب شدن برف‌هایش، جاذبه‌ای طبیعی و تحسین‌برانگیز به نام رود زیبای «رود رونه» و نیز آبشارهایی تماشایی را ایجاد کرده است. این منطقه از استان کهگیلویه و بویراحمد امروزه پرطرفدارترین تفریحگاهی است که جمع زیادی از مسافران و گردشگران در آن حضور می‌یابند.

 • آدرس: دامنه‌های کوه خامی

۶. منطقه‌ گردشگری شاه بهرام باشت

عکس هوایی از منطقه گردشگری شاه بهرام باشت

عکس‌ از وب‌سایت سیری در ایران

یکی دیگر از مناطق زیبا و دیدنی استان کهگیلویه و بویراحمد، «منطقه‌ گردشگری شاه بهرام» است که در ۴۵ کیلومتری از شهرستان باشت، قرار گرفته است. در واقع، شاه بهرام نام روستایی است کوهستانی که پیش از تبدیل شدن باشت به شهرستان، از دهستان‌های کوهمره خامی بخش باشت، محسوب می‌شد. آنچه که توجه بسیاری از گردشگران و مسافران را هنگام حضور در این روستا به خود جلب می‌سازد، طبیعت بکر، فوق‌العاده و بسیار زیبای این منطقه است که آن را به یکی از زیباترین نقاط تفریحی و دیدنی شهرستان باشت، تبدیل ساخته است.

جالب است بدانید که برخی از محلی‌های قدیمی معتقدند که نزدیک به چهل بارگاه امامزاده در این روستا وجود داشت که امروزه تنها چند آرامگاه باقی ‌مانده است. این منطقه با قرارگیری در مسیر باشت به چرام و دهدشت و نیز احاطه شدن از چهار جهت به پنج روستای فتح، شادگان، لار، چرام و نیمدور، از منظره‌ای چشم‌نواز با پوششی از گیاهان متنوع و زیبا، بهره‌مند است. همچنین آب و هوای مطبوع و حضور رودخانه‌ای دائمی، حضور گردشگران و مسافران را در این منطقه، پررنگ‌تر ساخته است.

 • آدرس: شهرستان باشت، ۴۵ کیلومتری شمال غرب باشت، جاده ارتباطی باشت به چرام و کوهدشت، روستای شاه بهرام (مشاهده در نقشه)

۷. مجموعه تاریخی خان احمد باشت

از دیگر جاذبه‌های گردشگری در شهرستان باشت، مجموعه‌ای است تاریخی که در ۲۰ کیلومتری از این شهرستان قرار گرفته و به «مجموعه‌ خان احمد»، شهرت یافته است. گردشگران می‌توانند محوطه‌ای تاریخی را که در جاده‌ اصلی و در مجاورت روستای زیردو خان احمد تا مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد که بالغ بر ۱۲۰ کیلومتر است، مشاهده کنند.

باستان‌شناسان از وجود شهری متعلق به سده‌های میانی اسلامی در منطقه خان احمد خبر داده‌اند

در واقع، در منطقه‌ای به مساحت ۴ هکتار، مجموعه‌ ارزشمند تاریخی قرار گرفته است که با همت مسئولان استان کهگیلویه و بویراحمد به ثبت ملی رسیده است. داخل این منطقه‌ تاریخی، ساختمانی قدیمی قرار دارد که به «چهار صفه‌ خان احمد»، شناخته می‌شود. با توجه به ساخت این بنای قدیمی، آثار باقی‌مانده‌ معماری‌ در این منطقه و نیز سفال‌های کشف شده در آن، باستان‌شناسان معتقدند که شهری باستانی در این منطقه و در قرون میانی اسلامی، وجود داشته است.

 • آدرس: شهرستان گچساران، روستای زیردوخان احمد

۸. درخت سرو باشت

درخت سرو باشت در کنار بانای آجری

عکس‌ از وب‌سایت تیشینه

یکی از قدیمی‌ترین جاذبه‌های گردشگری در شهرستان باشت، درختی است کهنسال که به آن «درخت سرو باشت»، گفته می‌شود. مورخان معتقدند که این درخت قدیمی با ۴۰ متر طول و ۷ متر عرض، عمری بالغ بر ۲۷۰۰ سال را گذرانده و در این روزگار به یکی از دیدنی‌های جالب و معروف شهرستان باشت، تبدیل شده است. این درخت در ۵۰ کیلومتری از باشت و در نزدیکی روستای درگ، در مجاورت امامزاده سید محمد (ع) دشت لار، قرار دارد. جالب است بدانید که این درخت ۲۰۰ سال از درخت کهنسال و معروف ابرقوی یزد، قدیمی‌تر است که باعث شگفتی بسیاری از مسافران و گردشگران شده است.

 • آدرس:  ۴۰ کیلومتری جنوب‌غربی شهرستان باشت، روستای لار

۹. روستای قدیمی لار

دامنه های سرسبز و روستای لار در باشت

عکس‌ از وب‌سایت تیشینه

«روستای لار»، یکی از قدیمی‌ترین روستاهای استان کهگیلویه و بویراحمد است که برخی از تاریخ‌نویسان، این روستا را به‌عنوان پایتخت ییلاق و قشلاق هخامنشیان، معرفی کرده‌اند. در این روستا هم آثار تاریخی ارزشمندی وجود دارد و هم می‌توان دیدنی‌های طبیعی شگفت‌انگیز را مشاهده کرد.

روستای لار یکی از تاریخی‌ترین مناطق باشت است که آثاری همچون آتشکده کوه لار و قبرستانی از ایران باستان، در آن قرار دارد

از معروف‌ترین دیدنی‌های طبیعی در روستا می‌توان به درخت ۲۷۰۰ ساله‌ سرو اشاره کرد که در کنار آتشکده‌ کوه لار که به گنبد لار نیز شهرت دارد، قبرستانی برجای مانده از دوران ایران باستان و نیز بقعه‌ متبرکه‌ امامزاده سید محمد (ع)، یکی از مناطق پرطرفدار گردشگری شناخته می‌شود. فصل بهار، یکی از بهترین زمان‌ها برای سفر به این منطقه از جنوب کشور است؛ چراکه در این ایام این ناحیه از ایران، طبیعتی ناب و چشم‌نواز را به میهمانان خود، پیشکش می‌کند.

 • آدرس: ۴۰ کیلومتری جنوب‌غربی شهرستان باشت

۱۰. اشکفت شاه پیچاب

آثار سنگی اشکفت شاه پیچاب باشت

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

در فاصله‌ ۵۰ کیلومتری از بخش شمالی باشت، یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی این شهرستان قرار دارد که به «اشکفت شاه پیچاب»، شناخته می‌شود. اشکفت یکی از جالب‌ترین آثار تاریخی برجای مانده از ایران است که در دل خود آثاری همچون چندین کتیبه، سنگ‌نوشته و عمارات تاریخی متعددی را جای داده است. مجموعه‌ای که برای دسترسی به اطلاعات جامع و دقیق در مورد قدمت و پیشینه‌ هر یک از آن‌ها، نیازمند کاوش‌های باستان‌شناسی و تحقیقات متعددی است. این اشکفت (غار)، در منطقه‌ سردسیری پیچاب و در امتداد رشته‌کوه البرز قرار گرفته که برای وارد شدن به آن، باید راهی سخت و نفس‌گیر را پیمود. اما آنچه که نظر هر بازدیدکننده‌ای را هنگام حضور در این اثر جذاب به خود جلب می‌سازد، حضور رودی بسیار زیبا و خروشان به نام «سور» یا «شور» است که از قلل سرآستانه سرچشمه گرفته و منظره‌ای زیبا و مثال‌زدنی را ایجاد کرده است.

 • آدرس: ۵۰ کیلومتری شمال شهرستان باشت

آبشارهای زیبا در باشت

عکس‌ از وب‌سایت رهبال آسمان

باشت، شهری است باستانی که باستان‌شناسان قدمتی برابر با حکومت هخامنشیان را بر آن عنوان کرده‌‌اند. از دیگر مکان‌های دیدنی در این منطقه‌ تاریخی کشور می‌توان به قلعه‌ تاریخی بانو گشسنب یا بانوگشه، منطقه گردشگری شلال دون، کلگه امیرشیخی، کوه خامی، رود شاه بهرام، قلعه گر، اشکفت برج یا اشکفت میر محمد ظاهری، آسیاب‌ رود ورنه، تنگ انارستان، گنجگان، سعادت‌آباد، اشکفت‌های خان احمد و قنات‌های شیخ حسن اشاره کرد.  تجربیات و نظرهای خود را در خصوص جاذبه‌های گردشگری باشت با ما و سایر کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

عکس‌ کاور  از وب‌سایت سیری در ایران

مطالب مرتبط:

  برچسب‌ها کجا بریم دیدنی ها

  دیدگاه