گشت جنگلی در رودخانه سنت جانز فلوریدا

مرتضی روحی
یکشنبه، ۵ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۰
گشت جنگلی در رودخانه سنت جانز فلوریدا

رود سنت جانز از آبراه‌های اصلی ایالت فلوریدای آمریکا است که از میانه جنگل های انبوه فلوریدا عبور می‌کند. برای آشنایی با این تجربه با کجارو همراه باشید.

تصور کنید اگر بخواهید یک گشت جنگل (jungle cruise) دیزنی لند را در جایی به جز خود دیزنی لند اجرا کنید، چه چیزی خواهید داشت؟ یک سفر آخر هفته بر روی قایق تفریحی در رودخانه سنت جانز (St. Johns River).

این رودخانه بزرگ‌ترین آبراه اصلی در ایالت فلوریدای آمریکا است؛ جایی که در آن نه فیل و کرگدن انیمیشنی، بلکه حیات وحش واقعی همچون گاو دریایی، تمساح و عقاب را تماشا خواهید کرد و این تفاوت بزرگ گشت جنگلی رودخانه سنت جانز با گشت جنگلی دیزنی لند است.

کروز جنگلی فلوریدا

می‌توانید انتخاب کنید که چه زمانی لنگر بیاندازید یا چه زمانی به شنا و ماهی‌‌گیری بپردازید و یا اینکه تنها در میان سبزه‌های انبوه نیمه گرمسیری استراحت کنید.

خواه یک سفر سه روزه خودگردان را انتخاب کنید، یا یک سفر کوتاه همراه تور؛ در هر صورت سفر در امتداد این رودخانه میراث آمریکایی، خاطرات ماندگاری را برایتان رقم خواهد زد.

 

روز اول: یادگرفتن قایق رانی و آغاز سفر

زمانی بسیاری از مناطق آبراه اصلی فلوریدا و جریان شمالی سنت جانز بکر و ناشناخته بود تا اینکه در سال ۱۷۶۳ توسط دو تن از طبیعت‌شناسان به نام‌های جان و ویلیام بارترام (John and William Bartram) کشف شد. کتاب راهنمای جذابی نیز به نام سفرها (Travels) از آن‌ها باقی مانده است.

در سمت غرب شهر دانشگاهی و زیبای دلند (DeLand) در شمال اورلاندو، رودخانه سنت جانز از میان پارک ایالتی جزیره هونتون (Hontoon Island State Park) عبور می‌کند.

در اینجا شما دو گزینه پیش روی خود دارید، اگر می‌خواهید در هدایت کشتی آزادی عمل داشته باشید به هالی بلاف مارینا (Holly Bluff Marina) بروید. جایی که می‌توانید قایق تفریحی کاملا مجهز برای دوازده مسافر را اجاره کنید. اما کسانی که جسارت کمتری دارند می‌توانند از هونتون (Hontoon Landing Resort & Marina) بازدید کنند و یک سفر دوساعته با قایق پانتونی داشته باشند.

قایق‌های تفریحی هالی بلاف به خصوص برای زمان تعطیلات مدارس و تعطیلات رسمی‌ باید از سه ماه قبل رزرو شوند. اما سایر قایق‌ها در تمام طول سال در دسترس قرار دارند. مایحتاج مورد نیاز خود را از دلند تهیه کنید زیرا هیچ گونه مواد خوراکی در طول رودخانه در دسترس قرار ندارد.

کروز جنگلی فلوریدا

پس از سوار شدن به قایق یکی از ناظران اسکله جلسه آموزشی کاملی را برایتان برگزار خواهد کرد. به گونه‌ای که حتی کم‌تجربه‌ترین قایق‌رانان هم می‌توانند به راحتی به راندن قایق تسلط پیدا کنند.

این قایق‌ها با سرعت متوسط ۹ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند. قایق‌ران‌ها باید حداقل ۲۵ سال سن داشته باشند و گواهی‌نامه معتبر رانندگی را هم اخذ کرده باشند. اما هیچ مجوز جداگانه دیگری برای راندن قایق در فلوریدا لازم نیست. راهنمای کشتی کروز حاوی تمامی ‌نمودارها و نقشه‌ها و اطلاعات مورد نیاز (موقعیت لنگرگاه‌ها و ...) خواهد بود.

با توجه به ترافیک تجاری محدود و نبود جزر و مد  و نیز جریان آرام آب، رودخانه یک فضای وسیع را برای تمرین شما فراهم می‌کند. اولین گشت و گذار یک سفر چهل و پنج دقیقه‌ای تا نزدیکی مکان زمستان گذرانی گاوهای دریایی (manatees) خواهد بود. 

گاو دریایی

دیدن گاوهای دریایی از بی‌نظیرترین اتفاقاتی است که ممکن است با آن رو به‌رو شوید. این موجودات کمیاب در این آخرین زیستگاه‌هایشان واقعا دوستداران طبیعت را هیجان‌زده می‌کند. اگر شما هم خوش‌شانس باشید، می‌توانید با کمی دقت این موجودات بی‌نظیر را در حال جستجو اطراف و زیر قایق‌تان ببینید.

هنگامی ‌که قایق به آرامی ‌در این قسمت رودخانه پهلو می‌گیرد بهترین زمان برای یک شنای طراوت بخش در آب سی و هفت درجه  زمردی است.

گاو دریایی

فراموش نکنید که این دره رود، زیستگاه  مارها و تمساح‌ها است؛ بنابراین در نزدیکی ساحل رود یا در هنگام غروب شنا نکنید. پس از حرکت به سمت به سمت لنگرگاه بعدی برای گذراندن شب می‌توانید ضمن لذت بردن از تماشای غروب خورشید و دسته‌های بزرگ مرغ‌های سفید ماهی‌خواری که در آسمان پرواز می‌کنند از صرف شام لذت ببرید.

شنیدن صدای دلنشین قورباغه‌ها، جغد ها و جیرجیرک‌ها  همراه با حرکت آرام آب رودخانه خوابی دلنشین را برایتان رقم خواهد زد.

کروکودیا های کنار رودخانه

روز دوم: نگاهی به زیبایی های طبیت

پس از صبحانه به چشمه آبی یا بلو اسپرینگ (Blue Spring) برگردید. با قایق درون تفرجگاه‌های مشهور این منطقه پرسه بزنید. در فصل زمستان خانواده‌های گاو های دریایی در این منطقه قابل مشاهده هستند. با حرکت به سمت پایین دست رودخانه، هالی بلاف مارینا را پشت سر می‌گذارید.

ماهی‌گیری در طول مسیر و رفتن به یکی از رستوران‌های کنار رودخانه برای خوردن خرچنگ آبی (blue crab) و خوراک دم سوسمار (gator tail) سرگرمی‌ خوشایندی خواهد بود.

کروز جنگلی فلوریدا

توصیه ناظر اسکله را فراموش نکنید: «در زمان تاریک شدن هوا قایق‌رانی نکنید و زمان کافی را برای رسیدن به مقصد بعدی یعنی کتفیش بند (Catfish Bend) در نظر بگیرید.»

روز سوم: پایان رودخانه آرام

پس از سپری کردن دو روز روی رودخانه برنامه روزمره تان توسط خورشید و سرعت ملایم قایق کنترل می‌شود. روز سوم روز استراحت است. این روز را می‌توانید همراه با یک صبحانه دیر وقت شروع کنید  و با شنا و اکتشاف رودخانه آن را ادامه دهید. در روز سوم فرصت کافی دارید که با فراغت خاطر در راه بازگشت به بندر گاه از مناظر زیبا استفاده کنید و خاطرات دو روز گذشته را مرور کنید.

کروز جنگلی فلوریدا

اگر برنامه شما با تعطیلات مدرسه هماهنگ می‌شود، باید زودتر قایق خود را رزرو کنید چرا که زمان شلوغی پیش رو دارید. اواخر پاییز، زمستان و اوایل بهار قیمت‌ها به مراتب ارزان‌تر، درجه حرارت ملایم‌تر ، پشه‌ها کمتر و رودخانه خلوت‌تر است.

بیشتر پروازها به اورلاندو از طریق یکی از این دو فرودگاه انجام می‌شود: فرودگاه بین‌المللی اورلاندو (Orlando International) در جنوب شهر و فرودگاه بین‌المللی اورلاندو سنفورد (Orlando Sanford International) در بیست مایلی شمال شهر. برای رسیدن به جزیره هونتون (Hontoon Island) در سی و پنج مایلی اورلاندو به ماشین نیاز خواهید داشت.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها جنگل

    دیدگاه