صندلی شیطان، جاذبه طبیعی کالیفرنیا

مژگان هراتیان
چهار شنبه، ۱ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۳۰
صندلی شیطان، جاذبه طبیعی کالیفرنیا

اگر علاقه­­‌مند به کوهنوردی در مسیرهای سخت باشید صندلی شیطان از مکان­‌هایی است که می­‌تواند مقصد بعدی شما باشد. با کجارو همراه باشید.

از جاذبه­‌های دیدنی کالیفرنیا، کوهستان سن گابریل است. صندلی شیطان (Devil’s Chair) در این کوهستان قرار دارد، از آن دست مناطقی که با یک مسافت کم به نسبت شهر لس انجلس  می­‌توان به این مکان زیبا رسید. حتی مسیر پرشیب این منطقه‌­ی جغرافیایی هم نمی­‌تواند مانع این شود که از رفتن به آن پشیمان شوید.

سفر به این منطقه یک پیاده‌روی آرام در اطراف یکی از جذاب­‌ترین جاذبه­‌های طبیعی در منطقه است که به شما تصوری می­‌دهد که چه تغییراتی بر روی زمین­‌های اطراف مناطق زلزله‌­خیز رخ می­‌دهد. اگر زمستان را برای رفتن به این منطقه­ زیبا انتخاب کرده‌­اید، با وسایل درست این یک سفر زمستانی خاطره‌­انگیز برای شما خواهد‌شد به خصوص که روی کوهستان پانچ‌بول (Punchbowl) و سن گابریل برف می­‌نشیند.

منطقه‌ی طبیعی پانچ‌بول یکی از پرطرفدارترین پارک­‌های سن گابریل است که در محدوده شمال شرقی سن گابریل پنهان شده است، به گونه­‌ای که بیابان مسطح به آرامی شکافته شده و با شکافته شدن گسل­‌های سن آندریاس (San Andreas) و پانچ‌بول به صورت زاویه‌­های عجیب در­آمده‌است که دره‌­هایی با ارتفاع ۲۵۰۰ متر به وجود آمده­‌اند که توسط باد و آب فرسوده‌شده و به سمت جنوب تیز شده‌­اند. شاید همین نکته بوده که نام این منطقه را صندلی شیطان گذاشته‌اند.

کوهستان سن گبریل

چشم‌انداز‌های کم نظیری در این منطقه مشاهده خواهید کرد. حتی ممکن است در اولین نگاه به سنگ‌­ها و صخره‌­ها وحشت زده شوید، اما نترسید قرار است سفر خاطره‌­انگیزی داشته باشید. اگر روز خاصی را برای سفر در نظر گرفته‌­اید بهتر است روزی باشد که برف اندک اندک و به صورت غیر مداوم می‌­بارد، تا پانچ‌بول از برف اندکی پوشیده شده باشد طوری که سایه روشنی روی تخته سنگ­‌ها دیده ­شود و از هوای تازه لذت ببرید.

کوهستان سن گبریل

با یک پیاده‌روی طولانی نیچر سنتر (Nature Center) را ترک کنید و به سمت کوهستان پانچ‌بول حرکت کنید  اما در صورتی که قصد سفر به صندلی شیطان را دارید (صخره‌‌ای که به سمت پانچ‌بول شرقی خیره شده‌است) باید از گوشه شرقی پارکینگ خارج شده و وارد مسیر بروک‌­هارد (Burkhart) شوید.  

بعد از طی حدود یک و نیم کیلومتر می­‌توان گفت که تاکنون بیشترین شیب مسیر را گذر کرده­‌اید. شما چندین شانس دارید تا لبه‌­ی پانچ‌بول را بنگرید و همزمان دره­‌ی بسیار مسطح آنتلوپ (Antelope) را در سمت شمال خود مشاهده کنید. بعد از این یک ونیم کیلومتر به یک تقاطع  می‌­رسید که به ۴ مسیر بروک‌­هارد سدل (Burkhart Saddle) ، کمپ بوک‌هورن (Buckhorn Camp)، صندلی شیطان و کمپ فورک جنوبی (South Fork Camp) تقسیم شده­ است.

تقاطع سن گابریل

مسیری  را انتخاب کنید که به سمت صندلی شیطان می‌­رود. سعی کنید به ارتفاع کنونی­‌تان از زمین فکر نکنید ممکن است ترسناک به نظر بیاید اما مطمئن باشید که قطعا ارزشش را دارد.

کوهستان سن گابریل

به جای ترس از ارتفاع بهتر است که در حالی که مرز بین جنگل دامنه کوهستان و دشت مرتفع را طی می‌­کنید به تغییرات پوشش­‌های گیاهی فکر کنید، یا اینکه تنها از جاده یک طرفه مسیرتان لذت ببرید و یا به این فکر کنید که چقدر عالی است که با یک رانندگی کوتاه از مرکز شهر لس انجلس می‌­توان به این­‌جا رسید.

کوهستان سن گابریل

قدم زدن روی برف‌­های کوهستان به شما این شانس را می‌­دهد که از سمت چپ‌­تان به دشت­‌های پانچ‌بول نگاه کنید و مطمئن باشید که هربار که به این‌­جا بیایید دیدن زوایای مختلف این منظره لذت­‌بخش می­‌باشد. همینطور که مسیر ادامه می­‌یابد به نظر می‌­رسد هر بار که به ارتفاعی بالاتر می­‌رسید، به سرعت با کاهش ارتفاع مواجه می‌­شوید.

کوهستان سن گابریل

بعد از رد کردن چندین قله کوچک به نظر می­‌آید که به انتهای مسیر نزدیک شده­‌اید، که مسیر اصلی مقابل دره‌­ی هولکومب (Holcomb) ظاهر می‌­شود. از این‌جا، شما به تنهایی قادر به دیدن صندلی شیطان نیستید اما چشم‌­اندازهای پهناوری از هلوکومب در پشت سرتان و مناظر پانچ‌بول در مقابل شما وجود دارند. مناظر بی­‌بدیل در مسیر شما کم نیستند مثل همین درخت قدیمی زیبا، با اینکه بدون برگ است اما پیچ و خم شاخه­‌هایش شما را وادار می‌­کند که حتما از آن عکسی بگیرید.

درختی در مسیر کوهستان سن گابریل

قسمتی از مسیر سراشیبی ملایمی به همراه پیچ و خم‌های کوتاه و تپه‌های کوچک دارد. وقتی که مسیر «های دیزرت نشنال ریکریشن» (High Desert National Recreation) به سمت کمپ فورک جنوبی ادامه می­‌یابد، شما با صخره‌ای روبه‌­رو می­‌شوید و برای اولین بار صندلی شیطان را می­‌بینید. یک صخره‌ی کوچک برآمده که عمیقا به سمت دره رفته‌است و شما به سمت آن پیش می­‌روید.

تصویر دور از صندلی شیطان جاذبه ای در کالیفرنیا

خوشبختانه کل این منطقه حفاظ­‌گذاری شده‌است و کاملا ایمن است که قطعا این راه باریک و پرپیچ  بدون این محافظ‌ها، غیرقابل کوهنوردی بود و نمی‌توانست بدون وجود این حفاظ‌ها مسیری ایمن برای گردشگران باشد.

منظقه حفاظ کذاری شده ی صندلی شیطان جاذبه ای در کالیفرنیا

در این مکان فوق العاده‌، می‌توانید در مناظر چشم‌­نواز پانچ‌بول غرق شوید و همینطور اگر به زمین‌شناسی علاقه دارید مکان خوبی برای مطالعات این چنینی است. هر جایی از این مسیر که قرار دارید هر از گاهی متوقف شوید و به پایین نگاه کنید تا منظره پانچ‌بول را ببینید به لطف حفاظ‌ها نگران چیزی نباشید و تنها از این چشم‌­انداز زیبا لذت ببرید، چرا که شما هیچ وقت نمی‌­دانید دوباره چه زمانی و در کجا می‌توانید این چنین زوایای زیبایی را ببینید.

منطقه کوهستانی صندلی شیطان در کالیفرنیا

احتمالا برگشت شما نزدیک غروب آفتاب باشد به پشت سرتان نگاه کنید تا از دیدن تلالو نور خورشید از پشت دره ی هولکومب عقب نمانید و لذت سفرتان را دو چندان کنید.

دره هولکومب و تلالو نور خورشید در کوهستان سن گابریل

در حالی که اطراف‌تان پوشیده از ابرهای طوسی پر برف است قسمتی از جنوب دره، به خاطر درخشش اشعه­‌های خورشید از میان ابرها خیره‌کننده‌ است.

غروب افتاب در سن گابریل

برای لحظاتی بایستید و از غروب آفتاب لذت ببرید، شاید در ابتدای سفر کم شدن ساعت­‌های روزانه خوشایند نباشد ولی اگر دیدن این غرو‌‌‌ب‌­های زیبا در آخر کوهنوردی‌هایتان در نظر بگیرید قطعا عاشق پیاده‌­روی­ ‌های زمستانه خواهید شد.

منطقه طبیعی پانچ‌بول

مطالب مرتبط:

    منبع modernhiker
    برچسب‌ها کوهستان

    دیدگاه