تاثیر سوء حمله کاتالونیا بر سهام گردشگری اروپا از دید روزنامه ایندیپندنت

تیم  کجارو
دوشنبه، ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۳
تاثیر سوء حمله کاتالونیا بر سهام گردشگری اروپا از دید روزنامه ایندیپندنت

حملات تروریستی اسپانیا باعث شده سهام خطوط هوایی، هتل‌ها و سازمان‌های مسافرتی سقوط کند.

ایندیپندنت نوشت:

ترس سهامداران وارد شاخص سهام بلو چیپ لندن هم شد که کاهشی ۰/۸۶ درصدی یا ۶۳.۸۹ واحد به ۷.۳۲۳.۹۸ واحد داشت.

«دیوید مدن» تحلیلگر بازار از کمپانی سی ام سی مارکتس، می‌گوید:

رخداد تراژیک بارسلونا سهام‌ مرتبط با توریسم را هم لرزانده است.

او در ادامه می‌گوید که وقتی رخدادهایی مثل این به وقوع می‌پیوندند، سهامداران به این فکر می‌کنند که آیا تاثیری منفی روی توریسم هم خواهد گذاشت یا خیر و همین مسئله باعث می‌شود کمپانی‌های فعال در عرصه سفر و اقامت فشار این مسئله را حس کنند.

حمله کاتالونیا

کمپانی ای‌آی‌جی که صاحب بریتیش ایرویز است، یکی از بدترین موقعیت‌های سهام را داشت که با کاهشی قابل توجه مواجه شد و سازمان سفر تی‌یوآی و ایزی‌جیت که یک خط هوایی کم‌هزینه است هم شاهد سقوط ارزش سهامشان بودند.

بریتیش ایرویز

این تراژدی در عین حال روی قیمت سهام هتل‌های اینترکانتیننتال تاثیرگذار بود. سهام کمپانی مرلین انترتینمنت با سقوط ۳.۹ واحدی به ۴۶۰.۵ واحد رسید و این به خاطر ترس از کاهش تعداد بازدیدکنندگان از جاذبه‌های توریستی اصلی این کمپانی از جمله آلتون تاورز و لاندن‌ای بود.

حامل‌های سراسر قاره هم کاهش شاخص‌های اروپایی‌شان را به ثبت رساندند و این باعث شد سی‌ای‌سی۴۰ فرانسه ۰/۶۴ درصد، دکس آلمان ۰/۳۱ درصد و‌ای‌بکس اسپانیا ۰/۵۶ درصد کم شود. سهام‌های دیگر در اف‌تی‌اس‌ای ۲۵۰ از جمله توماس کوک و ویز ایر هم شاهد کاهش‌های به ترتیب ۰.۶ امتیازی و ۱۶ امتیازی بودند. شاخص دسته دو لندن هم روز خود را با کاهش ۱۴۶.۶۲ امتیازی به پایان برد. این در حالی است که در بازار ارز، پوند تقریبا ۰/۲ درصد مقابل دلار سقوط کرد و به ۱.۲۸۴ دلار رسید و کاهشی۰/۳ درصدی مقابل یورو داشت و با ۱.۰۹۳ ثبت شد.

در همین حال، داده‌های به ثبت رسیده در روز جمعه توسط فدراسیون غذا و نوشیدنی بریتانیا نشان می‌دهد سقوط استرلینگ باعث شده کمبود تجارت غذا و نوشیدنی بریتانیا در نیمه نخست سال‌جاری بسیار شدید‌تر شود و این در حالی است که فروش صادرات ماهی و چند نوشیدنی افزایش داشت و باعث شد صادرات کل به رکوردی ۱۰.۲ میلیارد پوندی دست پیدا کند.

مطالب مرتبط:

    دیدگاه