راه اندازی موزه تاریخ عکاسی در کاشان

تیم  کجارو
یکشنبه، ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۰
راه اندازی موزه تاریخ عکاسی در کاشان

مدیر خانه‌ی عکاسان سیاه و سفید کاشان اعلام کرد که  هم‌زمان با ۲۸ مرداد، روز جهانی عکس، موزه تاریخ عکاسی در گالری سهراب سپهری این شهر راه‌اندازی شد.

امیر مقامی، مدیر خانه عکاسان سیاه و سفید کاشان از راه‌اندازی موزه‌ی تاریخ عکاسی در گالری سهراب سپهری در این شهر خبر داد. وی گفت:

این موزه در سه بخش طراحی شده است که در آن آثاری از تاریخ عکاسی جهان، ایران و کاشان به معرض نمایش عموم گذاشته شده تا مرجعی برای علاقه‌مندان هنر عکاسی باشد.

در بخش ایران این موزه، آثار عکاسی ناصر الدین شاه و دیگر شاهان قاجار عرضه شده است و در بخش کاشان نیز آثاری از میرزا عبدالها هاشم اف، اولین عکاس کاشانی و هم عصر با مظفرالدین به نمایش درآمده است.

مقامی در ادامه گفت:

از دیگر بخش‌های این موزه آثاری از همدم حقانی و سه بانوی عکاس کاشان مربوط به هفتاد سال قبل و قدیمی‌ترین دوربین متعلق به محمد هلال مقدس به نمایش گذاشته شده است.

به گفته‌ی وی،  تاریخ عکاسی در کاشان به اعتبار سفرنامه گردشگران خارجی، پیشینه‌ای به طول یک قرن دارد که بخشی از آثار و ابزارهای این دوره زمانی از صاحبان آن‌ها خریداری شده و در این موزه نگهداری می‌شود.

۱۹ اوت برابر با ۲۸ مرداد، به‌عنوان روز جهانی عکاسی نام‌گذاری شده است. قدیمی‌ترین عکس ثبت شده در تاریخ عکاسی تصویری است که نیسفور نیپس، اشراف‌زاده‌ فرانسوی در سال ۱۸۲۶ با فرایندی که خود آن را هلیوگرافی نامید از چشم‌انداز پنجره‌ی اتاقش گرفت. پس از آن، لوئی داگر در سال ۱۸۳۷ به فناوری‌ای دست یافت که تصویری مثبت، مستقیم و پایدار بر صفحه‌ی نقره‌اندود ثبت می‌کرد.

او فناوری خود را داگروتیپ نامید که در تاریخ عکاسی به‌عنوان نخستین شیوه‌ی عملی ثبت تصویر شناخته می‌شود. شورای عکاسی بین‌المللی هند در سال ۱۹۹۱ نخستین نهادی بود که این روز را رسما به‌عنوان روز جهانی عکاسی جشن گرفت و از آن هنگام تا امروز هر سال کشورهای بیشتری این تاریخ را به‌عنوان «روز جهانی عکاسی» در تقویم‌های خود ‌گنجانده‌اند.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا
    برچسب‌ها موزه عکاسی

    دیدگاه