عربستان منطقه مستقل گردشگری می سازد

تیم  کجارو
چهار شنبه، ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۰
عربستان منطقه مستقل گردشگری می سازد

عربستان برای جذب گردشگر، قوانین اسلامی را دور می‌زند و منطقه‌ی مستقل گردشگری می‌سازد.

عربستان سعودی برای جذب حداکثر توریست‌های خارجی، به‌دنبال راه‌اندازی یک منطقه مستقل گردشگری است که برای قوانین و معیارهای اسلامی سختگیری نخواهد داشت.

دولت عربستان قصد دارد یک منطقه نیمه مستقل گردشگری و بدون نیاز به اخذ ویزا در سواحل شمال غربی دریای سرخ ایجاد کند و برای جذب حداکثر گردشگران خارجی، حتی حاضر است چشم روی برخی قوانین اسلامی که خود قویا بر اجرای آن‌ها سختگیری می‌کند، ببندد.

ساخت این منطقه سال آینده آغاز می‌شود و در آن  محدودیتی برای پوشش بانوان، تفکیک جنسیتی و حتی مصرف مشروبات الکلی وجود ندارد تا از این طریق این منطقه بین‌المللی به اقتصاد خود سر و سامانی دهد و وابستگی عربستان به درآمدهای نفتی کاهش یابد.

بر اساس اعلام رسمی مقامات سعودی، این پروژه گردشگری شامل ۵۰ جزیره است و مساحت ۲۴ هزار کیلومتر مربع بین‌ شهرهای املج والوجه (که بیش از مساحت کل کشور بلژیک خواهد بود) را در بر می‌گیرد و هدف آن جذب توریست‌های متمول از سراسر جهان است.

ساخت این منطقه که پیش‌بینی می‌شود دو سال به طول بیانجامد، توسط صندوق ثروت پادشاهی عربستان تامین می‌شود.

در این منطقه گردشگری که قوانین مستقل و چارچوب حقوقی خود را خواهد داشت، قوانینی که در سایر مناطق عربستان وجود دارند رعایت نمی‌شود و قوانینی چون منع استفاده از مشروبات الکلی، قوانین و هنجارهای مربوط به نوع پوشش، اختلاط جنسی و منع رانندگی بانوان وجود نخواهد داشت.

نگرانی‌ها درباره تاثیرپذیری مردم عربستان از رفتارهای گردشگران غربی در این منطقه آزاد، با بهانه دور بودن آن از شهرهای بزرگ عربستان توجیه شده است. گفته می‌شود این پروژه به ایجاد ۳۵ هزار فرصت شغلی کمک خواهد کرد و سهم ۴ میلیارد دلاری در تولید ناخالص ملی عربستان خواهد داشت.

آغاز ساخت این منطقه مستقل گردشگری برای سه ماه سوم سال ۲۰۱۹ میلادی برنامه‌ریزی شده و فاز اول آن شامل زیرساخت‌های لازم برای مراکز حمل و نقل هوایی، زمینی و دریایی در اواخر سال ۲۰۲۲ میلادی افتتاح خواهد شد.

منبع ایسنا

دیدگاه