نجات جان هزار فلامینگو در تالاب بختگان فارس

تیم  کجارو
چهار شنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۰
نجات جان هزار فلامینگو در تالاب بختگان فارس

۱۰۰۰ جوجه فلامینگو نابالغ که در تالاب بختگان به دام افتاده بودند، با کمک روستاییان منطقه نجات یافتند.

«نبی‌الله مرادی» سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست فارس گفت:

اوایل مرداد محیط‌بانان پارک ملی بختگان در حین پایش منطقه متوجه حضور بیش از ۱۰۰۰ قطعه جوجه فلامینگو شدند که در پهنه خشک تالاب بختگان به دام افتاده بودند.

او افزود پس از بازدید کارشناسان از منطقه مشخص شد در پی بارندگی‌های سال زراعی گذشته و جمع شدن آب در سمت شرقی تالاب بختگان در فصل بهار فلامینگوها در این منطقه جوجه‌آوری کرده‌اند، اما با گرمای هوا و خشک شدن آب تالاب، جوجه‌ها که هنوز آمادگی پرواز را نداشتند در نمکزار به دام افتادند.

مرادی ادامه داد که برای نجات جوجه‌های فلامینگو راهکارهایی از زنده‌گیری و انتقال پرندگان به تالاب طشک مطرح شد اما با توجه به ایجاد استرس، احتمال آسیب به پرندگان حین زنده‌گیری و حمل بر اساس تجربیات گذشته، کنار گذاشته شد.

فلامینگو

سرپرست اداره کل محیط زیست فارس گفت:

با توجه به اینکه بافت اسفنجی خاک تالاب مقداری ذخیره آب داشت تصمیم بر آن شد تا با حفر کانال‌ها و برکه‌هایی به نگهداشت آب در محل کلنی فلامینگوها کمک شود تا بدین طریق زیستگاه موقتی برای جوجه‌ها تا زمان توانایی پرواز، فراهم شد.

مرادی ادامه داد طی جلساتی که کارشناسان و محیط‌بانان با اهالی روستای بستر برگزار کردند، حدود ۵۰ نفر از اهالی روستا در عملیات نجات جوجه‌های فلامینگو مشارکت و شبانه اقدام به حفر کانال و گودال‌هایی در محل تجمع فلامینگوها کردند.

تالاب بختگان

مرادی گفت که در پایش‌های بعد مشخص شد آب در این منطقه بالا آمده و وضعیت بحرانی تا حدی مرتفع شده است این اقدام مشارکتی موجب شد از تلفات جوجه‌های ناتوان جلوگیری شود.

وی همچنین گفت:

تالاب بختگان سال‌هاست که با مشکل بحران آب مواجه است. خشکسالی، عدم تخصیص حق آبه از رودخانه کر، گسترش کشاورزی ناپایدار و برداشت بی‌رویه آب در حوضه کر و سیوند، تالاب بختگان و زیست‌مندان آن را بشدت تهدید می‌کند. در سال‌های گذشته نیز به دفعات مشکلاتی از این دست برای پرندگان در تالاب به وجود آمد که موجب تلفات پرندگان شد.

مرادی اضافه کرد که تالاب بختگان از تالاب‌های بین‌المللی ثبت شده در کنوانسیون رامسر است که به دلیل تغییرات گسترده و روند رو به تخریب در لیست سیاه مونترو قرار گرفته و این امر ایران و استان فارس را متعهد می‌کند تا تمام توان فنی، علمی و مالی خود را برای خروج این تالاب از لیست مذکور انجام دهد.

به نظر کارشناسان، وجود سه سد در بالادست تالاب بختگان بر روی رودخانه «کر» که منبع اصلی تأمین آب این دریاچه است، موجب خشک شدن این حوضه آبی شده است.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا
    برچسب‌ها محیط زیست

    دیدگاه