دیدنی های بوداپست، دانوب آبی مجارستان (قسمت دوم)

مینا رهبری
چهار شنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۰
دیدنی های بوداپست، دانوب آبی مجارستان (قسمت دوم)

بوداپست، پایتخت مجارستان، یکی از شهرهای زیبای اروپای مرکزی است و امروزه هموطنان ما نیز اشتیاق زیادی برای بازدید از دیدنی‌های این شهر دارند. برای آشنایی با جاذبه‌های گردشگری بوداپست همراه کجارو باشید.

بوداپست مرکز اقتصادی، علمی، فرهنگی و سیاسی مجارستان است و یکی از مقاصد گردشگری محبوب اروپای مرکزی نیز محسوب می‌شود. بوداپست با رودخانه‌ی دانوب، به دو قسمت تقسیم می‌شود که در گذشته شهرهای جدایی بودند و بعدها باهم ترکیب شده و این شهر زیبا را به وجود آورده‌اند. در این شهر آثار سبک‌های مختلف معماری، شکوه و حتی ویرانی‌های جنگ را می‌توانید به تماشا بنشینید. اگر اهل تفریح و سرگرمی هستید، نگران نباشید، چون بوداپست برای هر کسی، چیزهای مختلفی دارد تا رضایت همه را جلب کند. اگر شما هم دوست دارید در مورد این شهر بیشتر بدانید، ادامه‌ی مقاله را دنبال کنید تا دیدنی‌های آن را به شما معرفی کنیم:

(Andrassy ut)، شلوغ ترین بلوار بوداپست

بلوار Andrassy ut بوداپست

Andrassy ut ۲/۴ کیلومتر امتداد دارد و شلوغ‌ترین خیابان بوداپست هم برای عابران پیاده و هم برای وسایل نقلیه است. این بلوار شگفت‌انگیز که در سال ۱۸۷۶ بنا شده، از میدان Erzsebet تا بنای یادبود هزاره در Varosliget کشیده شده است. کاخ‌های باشکوه، ساختمان‌های فرهنگی مهم مثل ساختمان اپرا و آکادمی موسیقی، موزه‌ی هنرهای آسیایی Ferenc Hopp و موزه‌ی یادبود Zoltan Kodaly (که در فضای آزاد قرار دارد و به احترام نویسنده‌ی بزرگ مجارستانی ساخته شده و در اطراف آن مجسمه‌های مبارزان آزادی این کشور قرار دارد) در این خیابان قرار دارند. Andrassy ut همچنین محل پرطرفداری برای خرید است و بوتیک‌هایی با اجناس نفیس، کافه‌ها، رستوران‌ها و تئاترهای عالی دارد. 

جزیره مارگارت (Margaret Island)

جزیره مارگارت بوداپست

جزیره‌ی مارگارت که تقریبا ۲/۴ کیلومتر طول و ۵۰۳ متر عرض دارد، اصلی‌ترین مرکز تفریحی و گردشگری برای بسیاری از اهالی بوداپست است

جزیره‌ی مارگارت که تقریبا ۲/۴ کیلومتر طول و ۵۰۳ متر عرض دارد، اصلی‌ترین مرکز تفریحی و گردشگری برای بسیاری از اهالی بوداپست است. حمام‌های درمانی و آب‌های معدنی، باغ‌ها و مسیرهایی که به دقت به آن‌ها رسیدگی می‌شود، همچنین ویرانه‌های بسیاری از ساختمان‌های تاریخی، همگی از عوامل جذب گردشگرانی هستند که به بوداپست سفر می‌کنند. یکی از مهم‌ترین بخش‌های جزیره که باید از آن بازدید کرد، حمام Palatinus  است؛ این حمام یک مجموعه‌ی آب معدنی بزرگ است که مساحتی بیش از ۱۷ هکتار دارد و شامل حمام با امواج مصنوعی با استخرهای درمانی، استخر شنا و استخر مخصوص کودکان می‌شود و می‌تواند در آن واحد میزبان ۲۰ هزار نفر باشد. 

از دیگر جاذبه‌های زیبا و دیدنی این جزیره‌ی فوق‌العاده می‌توان به باغ رز (Rozsakert)، بنای یادبود اتحاد که مجسمه‌ای فلزی است که Istvan Kiss در سال ۱۹۷۲ به شکل گل ساخته است، ویرانه‌های صومعه‌ی دومینیکن که زمانی اقامتگاه شاهزاده مارگارت، دختر پادشاه Bela چهارم بود، برج مخزن آب ۵۱ متری که در سال ۱۹۱۱ ساخته شده و رصدخانه‌ای فوق‌العاده زیبا دارد و یک تئاتر بزرگ روباز اشاره کرد.

منطقه‌ی Inner Ring بوداپست

منطقه Inner Ring بوداپست

 علاوه بر موزه‌ی ملی مجارستان، کلیسای دانشگاه که متعلق به قرن ۱۸ میلادی و یکی از بهترین کلیساهای باروک شهر است در این مکان قراردارد

منطقه‌ی Inner Ring (حلقه‌ی درونی) بوداپست مرکز شهر قدیمی پست را دربرمی‌گیرد که دیوارهای شهر سابق نیز در آن قرار دارد. اینجا علاوه بر موزه‌ی ملی مجارستان، می‌توانید کلیسای دانشگاه را که متعلق به قرن ۱۸ میلادی و یکی از بهترین کلیساهای باروک شهر است، بیابید. موزه‌ی ادبی پتوفی (Petofi Literary Museum) نیز با مجموعه‌ای از آثار شاعران و نویسندگان برجسته‌ی این کشور، در منطقه‌ی Inner Ring قرار دارد.

اولین ترجمه‌ی کامل کتاب مقدس به زبان مجارستانی و اولین نسخه‌ی انجیل عهد جدید یونانی در موزه‌ی کتاب مقدس به نمایش گذاشته شده که در این خیابان قرار دارد

کنیسه‌ی پست و موزه‌ی یهودیان نیز از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه محصوب می‌شود که در سال ۱۸۵۹، بر اساس طرح معمار اهل وین، Ludwig Forster، به سبک موری-بیزانسی ساخته شده است. این معبد شکلی بسیار چشم‌نواز دارد و داخلش نیز مانند نمای آن، بسیار زیبا است. کلیسای Reformed  که کلیسایی با یک راهرو است، بین سال‌های ۱۸۱۶ تا ۱۸۵۹ به سبک کلاسیک ساخته شده و از دیگر بناهای تاریخی و دیدنی Inner Ring است. موزه‌ی کتاب مقدس (Bible Museum) که اولین ترجمه‌ی کامل کتاب مقدس به زبان مجارستانی و اولین نسخه‌ی انجیل عهد جدید یونانی در آن به نمایش گذاشته شده است، از دیگر جاهایی است که در بازدید از این منطقه باید به آن سر بزنید. اینجا بازاری متعلق به قرن ۱۹ میلادی وجود دارد که به دلیل فروش محصولات تازه، گوشت و گل مشهور است و طرفداران زیادی دارد. 

خیابان Outer Ring

خیابان Outer Ring بوداپست

خیابان Outer Ring در سال ۱۸۹۶ افتتاح شد و بسیاری از ساختمان‌های تاریخی که قدمت آن‌ها به اواخر قرن گذشته می‌رسد، در آن قرار دارد

Outer Ring (حلقه‌ی بیرونی) که خیابانی به طول ۴ کیلومتر است، از انتهای شرقی پل مارگارت آغاز شده و به شکل نیم‌دایره و به موازات ٰInner Ring، به دور شهر قدیمی پست تا انتهای شرقی پل تپوفی ادامه می‌یابد. خیابان Outer Ring در سال ۱۸۹۶ افتتاح شد و بسیاری از ساختمان‌های تاریخی که قدمت آن‌ها به اواخر قرن گذشته می‌رسد، در آن قرار دارد. از مهم‌ترین این بناها می‌توان به ایستگاه غربی (West Station) که در دهه‌ی ۱۸۷۰ توسط یک شرکت پاریسی به نام ایفل ساخته شده و بزرگ‌ترین مرکز خرید در اروپای مرکزی به نام WestEnd City Center با ۴۰۰ مغازه اشاره کرد. 

کلیسای St. Stephen's Ring، تئاتر کمدی بوداپست (که در دهه‌ی ۱۸۹۰ ساخته شده) و الیزابت رینگ که در آن می ةوانید هتل باشکوه رویال که در قرن ۱۹ ساخته شده است را ببینید، تئاتر Madach با موزائیک‌های دیواری چشمگیر و کافه‌ی مشهور نیویورک که محل رفت و آمد و ملاقات‌های نویسندگان و دیگر شخصیت‌های مشهور بود، از دیگر بناهای مهم گردشگری این خیابان محسوب می‌شوند. کلیسایی  مقدس Joseph Town با دو برج دوقلو که در اواخر قرن ۱۸ میلادی، به سبک باروک ساخته شده است، از دیگر جاهایی است که در بازدید از این منطقه باید از آن دیدن کنید. 

بودا رینگ (The Buda Ring)

بودا رینگ بوداپست

این مسیر، از انتهای غربی پل الیزابت شروع شده و با قوسی بلند، به سمت شمال، یعنی انتهای غربی پل مارگارت امتداد پیدا می‌کند

بودا رینگ که به شکل نیم‌دایره است، تپه‌ی قلعه (Castle Hill) را مانند هلال ماه احاطه کرده است. این مسیر، از انتهای غربی پل الیزابت شروع شده و با قوسی بلند، به سمت شمال، یعنی انتهای غربی پل مارگارت امتداد پیدا می‌کند. مهم‌ترین مسیرهای بودا رینگ Krisztina körut/Attila ut و Margit körut است. تپه‌ی رز (Rose Hil) یکی از مناطق مسکونی بوداپست با خانه‌های ویلایی بسیار زیبا، باغ‌های بزرگ، خیابان‌ها و پیاده‌روهای شگفت‌انگیز از دیدنی‌های جذاب بودا رینگ محسوب می‌شود. موزه‌ی مسلمانان Turbe of Gul Baba، موزه‌ درویش مسلمان بین سال‌های ۱۵۴۳ تا ۱۵۴۸ ساخته شده و از دیگر موزه‌های جذاب بوداپست است. پارک Varosmajor یک پارک شهری ۲۰۰ ساله است که زمانی به عنوان شکارگاه مورد استفاده قرار می‌گرفت. کسانی هم که عاشق جمع کردن تمبر هستند، می‌توانند سری به موزه‌ی تمبر پستی بزنند که در آن مجموعه‌ی نفیسی از تمبرها، از سراسر دنیا به نمایش گذاشته شده است. 

کلیسای دانشگاه (The University Church)

کلیسای دانشگاه بوداپست

زیباترین کلیسای به سبک باروک در بوداپست، کلیسای دانشگاه است که می‌توان گفت تا حدودی پنهان مانده است

زیباترین کلیسای به سبک باروک در بوداپست، کلیسای دانشگاه است که می‌توان گفت تا حدودی پنهان مانده است چون در جنوب شهر قدیمی پست و به دور از خیابان‌های اصلی خرید قرار دارد. نمای اصلی آن، رو به یک خیابان باریک است، به همین دلیل کمتر به چشم می‌خورد و گردشگران کمتر متوجه آن می‌شوند. این کلیسا بین سال‌های ۱۷۲۵ تا ۱۷۴۲ ساخته شده (البته دو برج بزرگ آن در سال ۱۷۷۱ تکمیل شد) و در نمای آن، شخصیت‌های معروف مذهبی حکاکی شده است. این کلیسا یک شبستان با ستون‌های چسبیده به دیوار و کلیساهای کوچک دیگری دارد. دیوارهای این کلیسا از جنس مرمر مصنوعی است. از مهم‌ترین بخش‌های این کلیسا می‌توان به نقاشی‌های روی سقف از زندگی مریم مقدس (۱۷۷۶) و مجسمه‌های سنت پل و سنت آنتونی در محراب بالا (۱۷۴۶) اشاره کرد. در نزدیکی این کلیسا صومعه‌ی پائولین قرار دارد که بازدید از آن خالی از لطف نیست. 

پل مارگارت و حمام های آب گرم آن

پل مارگارت

این پل در سال ۱۸۷۶ ساخته شده و دومین پل قدیمی روی دانوب است؛ در طول جنگ جهانی دوم نیز تخریب شد اما در سال ۱۹۴۸ بازسازی شد

پل مارگارت از دو بخش تشکیل شده است: بخش اول بودا رینگ را به بخش جنوبی جزیره‌ی مارگارت وصل می‌کند؛ و بخش دوم با Outer Ring اتصال برقرار می‌کند. این پل در سال ۱۸۷۶ ساخته شده و دومین پل قدیمی روی دانوب است؛ در طول جنگ جهانی دوم نیز تخریب شد اما در سال ۱۹۴۸ بازسازی شد. در نزدیکی این پل حمام Lukacs  قرار دارد، آب معدنی که قدمت آن به قرن ۱۲ می‌رسد. از دیگر چشمه‌های آب معدنی این منطقه حمام مشهور Csaszar Thermal است که قدیمی‌ترین حمام گرم بوداپست که هنوز هم کار می‌کند و بخشی از موسسه‌ی ملی روماتولوژی و فیزیوتراپی این کشور است. تالاب Mill  نیز یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی است که در نزدیکی پل مارگارت قرار دارد و سطح آب آن، به آب چشمه‌های آب گرم اطرافش بستگی دارد. 

منبع planetware

دیدگاه