سفر به داخل آتشفشان مرده

علیرضا  طبیب زاده
پنجشنبه، ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۵
سفر به داخل آتشفشان مرده

مکزیک کشوری پرجمعیت در آمریکای شمالی است که جاذبه‌های طبیعی و گردشگری بسیاری برای مسافران دارد. همراه کجارو باشید تا با یکی از این جاذبه‌های شگفت‌انگیز مکزیک آشنا شوید.

در محله La Libertad واقع در شهر Puebla مکزیک، مخروط رسوبی بزرگی به نام Cuexcomate وجود دارد که برای قرن‌ها به اشتباه به عنوان کوچکترین آتشفشان جهان توسط مردم محلی توصیف می شده است. اما در واقع Cuexcomate یک چشمه آب گرم خاموش است و شاید یک شبه آتشفشان که از انفجار ماگما و آب سولفوری فوران آتشفشانی «پوپوکاتپتل» (Popocatépetl ) که بزرگترین آتشفشان فعال و دومین قله ی بلند مکزیک است در سال ۱۰۶۴ ایجاد شده باشد.

مکزیک

در واقع فوران آتشفشان سبب شده است که جریانات چشمه ای زمین-گرمایی فعال شود و آنها باعث شکستن لایه های سنگ آهکی مربوط به دوران مزوزوئیک شده اند، در این حال رسوب گذاری ترکیبات کربنات کلسیم و سیلیکات منجر به تشکیل پشته ای مخروطی شکل و عظیم به ارتفاع حدود ۱۳ متر و عرضی حدود ۲۳ مترشده است که در واقع شبیه به نوک مخروطی یک آتشفشان کوچک است. مخروط رسوبی توخالی است که دهانه‌ای به پهنای حدود ۷ متر دارد. در داخل این حفره برای سهولت رفت‌و‌آمد گردشگران و بازدید از داخل این پدیده منحصر به فرد پلکانی فلزی و به شکل مارپیچ نصب شده است .

مکزیک

در سال ۱۹۷۰ یک لوح کوچک خارج از مخروط نصب شده است که نقل قولی از یک ناظر در سال ۱۵۸۵ را نشان می دهد . این فرد Cuexcomate را چنین توصیف می کند: تخته سنگی بسیار بزرگ با ارتفاعی محدود که در بالای آن دهانه‌ای بزرگ وجود دارد به گونه ای که فکر می کنید این تخته سنگ، ایجاد شده است تا چاهی را در خود نگه دارد. داخل آن بسیار عمیق است و در انتهای آن بوی بد آب راکد استشمام می شود.

آتشفشان

در حال حاضر Cuexcomateکه تنها نقطه عطف در این منطقه است با توسعه شهری محصور شده اما همچنان جذابیت توریستی محبوب در Puebl است.

آتشفشان خاموش

منبع amusingplanet

دیدگاه