سفر به فضا، از رویا تا واقعیت

علی  کماسی
دوشنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۰
سفر به فضا، از رویا تا واقعیت

سفر به فضا یکی از رویاهای کودکیمان بوده است. اما حالا با پیشرفت تکنولوژی این رویا به واقعیت تبدیل شده است. با کجارو همراه باشید تا با کمپانی‌های سفر به فضا آشنا شوید.

انسان در سال ۱۹۶۹ برای اولین بار پا بر ماه گذاشت. از آن زمان تا کنون دیگر در این زمینه کار زیادی انجام ندادیم. هرچند بعدها بازهم به ماه برگشتیم و چیزهایی فراتر از حد انتظار از حقایق فضا به دست آوردیم، اما تا زمانی که علاقه‌ای نسبت به سفر به ماه نشان داده نشد پیشرفت چشم‌گیری در زمینه سفر به ماه انجام نشد. با این وجود، در سال‌های اخیر تمامی شکرت‌های بزرگ و کوچک تصمیم گرفتند تا ثابت کنند که ناسا تنها سازمانی نیست که می‌تواند به این مهم دست بیابد و به کل طرز فکر را ما را در مورد سفر به فضا تغییر دادند.اگر می‌خواهید بیشتر با این ایده‌های خلاقانه در مورد سفر به فضا آشنا شوید پس با ما همراه باشید.

در حالی که شرکت‌های مجری سفرهای فضای شروع به تبلیغات خطوط خود کرده‌اند و در حال طراحی راکت‌های خود هستند، این شرکت‌ها قرار است آینده‌ی سفر‌های فضایی را رقم بزنند. به زودی سفرهای فضایی به راحتی خریدن یک بلیت خواهند شد، با این وجود فعلا این بلیت قرار است قیمت زیادی داشته باشد، اما این مورد هم در آینده حل خواهد شد.

۱. Elon Musk

Elon Musk

همان طور که انتطار می‌رود موسسان اسپیس ایکس (spaceX) در صدر این لیست قرار دارند. قبل از ورود ماسک (Musk) به این صنعت، سفرهای هوایی به شدت سخت بود و نیاز به تجهیزات بسیار گرانی داشت و در نهایت هم امیدی به بازگشت نبود. حالا به لطف راکت‌‌های نسل جدید این شرکت که قابلیت فرود اتوماتیک را دارد، ناسا و هرشخص دیگری که بخواهد می‌تواند بدون نیاز به هزینه‌های سنگین از جو زمین خارج شود. هرچند که هنوز هم گران است اما به لطف این مرد، از قبل ارزان‌تر است.

۲. Richard Branson

richard branson

در گذشته تنها راه برای رسیدن به آرزوی دیدن دنیای خارج از جو زمین، فضانورد شدن بود. حتی اگر در ریاضی هم حسابی تلاش می‌کردید و از فضای بسته متنفر بودید، بازهم تضمینی نبود که بتوانید به فضا بروید. اما حالا به لطف ریچارد برنسن (Richard branson) و کمپانی‌اش یعنی ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic)، سفر به ماه از رزور یک پرواز به استرالیا هم راحت‌تر خواهد شد.

۳. Jeff Bezos

Jeff Bezos

ریچارد برنسون، بشر دوست بریتانیایی تنها کسی نیست که قصد دارد سفر به فضا را بیش از پیش راحت کند. جف بسوز (Jeff Besoz) و کمپانی اش، بلو اوریجین (Blue Origin) نیز، به دنبال سفری مقرون به صرفه به فضا هستند. اگر رقابت سفر‌های فضای بین کمپانی‌ها تا الان داغ نبود، جف بسوز با دریافت اولین چک از مشتریانیش برای سفر به فضا، این رقابت را حسابی داغ کرده است. فردی که مالک کمپانی آمازون است.

۴. Naveen Jain

Naveen Jain

در حالی که بعضی از کمپانی‌ها سعی می‌کنند انسان‌ها را به فضا بفرستند، نیوین جین (Naveen Jain) و کمپانی‌اش مون اکسپرس (Moon Express)، قصد دارند تا اولین شرکت خصوصی باشند که خود پا به ماه می‌گذارند. جین به عنوان اولین کمپانی خصوصی که اجازه دارد به فضا برود، گام‌های بلندی در راستای سفر‌های تفریحی و تجاری به فضا برداشته است. به عنوان بخشی از رقابت با پروژه‌ی ایکس پرایز گوگل، مون اکسپرس قصد دارد زودتر از هر کمپانی دیگری پا به ماه بگذارد.

منبع Tech.co

دیدگاه