برج چینی نانجینگ؛ از عجایب هفت‌ گانه‌ قرون وسطی

محبوبه حسنی
شنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۰
برج چینی نانجینگ؛ از عجایب هفت‌ گانه‌ قرون وسطی

«برج چینی نانجینگ»، یکی از عجایب هفت‌گانه در قرون وسطی است که پس از نابودی کامل در ۱۵۰ سال پیش، دوباره قد برافراشته است. در ادامه همراه کجارو باشید.

چین، کشوری است کهن با تمدنی چندهزار ساله با هزاران شگفتی و زیبایی طبیعی و تاریخی که سفر به آن و بازدید از آثار تاریخی و جاذبه‌های طبیعی‌اش، آرزوی هر مسافر و گردشگری است. در این سرزمین که از پرجمعیت‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود، بناها و آثار تاریخی شگفت‌انگیز متعددی وجود دارد که هر کدام در سینه‌ی خود، رازهایی را به ثبت رسانده و شاهد وقایع و رخدادهای تلخ و شیرین بسیاری است.

«برج چینی نانجینگ» (Nanjing)، که به نام «برج پورسلین نانجینگ» نیز شناخته می‌شود، بنایی است کهن در چین که از آن به عنوان یکی از عجائب هفت‌گانه در جهان یاد می‌شود و باستان‌شناسان پیشینه‌ی آن را متعلق به قرون وسطی معرفی کرده‌اند.

این برج که یکی از مشهورترین ساختمان‌های چین محسوب می‌شود، بیش از ۱۵۰ سال پیش نابود شده است و طی آخرین خبرها، دوباره به نانجینگ بازخواهد گشت. این عمارت شگفت‌انگیز و مشهور، در قرن ۱۵ میلادی به دستور «یونگ» از امپراطوران سلسله‌ی «مینگ»، به افتخار مادر مرحومش بنا شد. در واقع این برج بخشی از مجموعه‌ی بزرگ «معبد بائوئِن» (Bao'en)، بوده است که امروزه نه اثری از معبد اصلی باقی‌مانده است و نه می‌توان بقایایی از برج را یافت.

<div class="larticle"> <h4>مقاله‌های مرتبط</h4> <ul class="zebra"> <li>مقاله ۱</li> <li>مقاله ۲</li> </ul> </div>

بتکده‌ی چینی؛ همان طور که در «طرح معماری مدنی و تاریخی» (۱۷۲۱) فیشر فون ارلاچ نشان داده شده است

برج نانجینگ، با استفاده از آجرهای چینی سفید رنگ و لعابی ساخته شده بود که با تابش نور خورشید، بسیار درخشان جلوه می‌کرد. این برج در طول روز نور خورشید را داخل خود بازتاب و در شب نیز تصاویر رنگارنگی را نمایش می‌داد. جالب است بدانید که چینی‌های کارشده بر دیوارهای برج، ترکیبی از لعاب‌های سبز، زرد، قهوه‌ای، سفید و همچنین حجاری‌هایی مزین به نقوش حیوانات، گل، بامبو، مناظر و تصاویر بودایی بوده است.

برج نانجینگ

تصویر اولیه از برج چینی؛ از یوهان نیهوف «سفارتخانه شرکت هند شرقی» (۱۶۶۵)

جالب است بدانید که «یوهان نیهوف» (Johan Nieuhof)، یکی از گردشگران مشهور هلند در قرن ۱۷ میلادی، برای نخستین بار، این برج جالب و شگفت‌انگیز را مشاهده کرد و در مورد آن مطالبی نوشت. به گونه‌ای که وی با ثبت زیبایی‌ها و نکات جالب برج در خاطرات سفرش، ذهن و تصورات مردم اروپا را بارها به چالش کشید.

تا پیش از قرن ۱۸ میلادی، آجرهای چینی، تنها در کشور چین ساخته می‌شد و هیچ اروپایی طرز ساخت آن‌ها را نمی‌دانست

چرا که تا آن زمان یعنی درست پیش از قرن ۱۸ میلادی، هیچ غیر چینی طرز ساخت این کالای ارزشمند و گران‌قیمت را نمی‌دانست. آجرهای چینی، در آن زمان یکی از گران‌ترین کالاها بود و تنها از کشور چین وارد دیگر سرزمین‌ها می‌شد. در واقع می‌توان این برج قرون وسطی‌ را یکی از مشهورترین آثار فرهنگی مردم این کشور آسیای شرقی در خارج از مرزهای آن در نظر گرفت که امروزه به عنوان یک گنجینه‌ی ملی برای این سرزمین کهن محسوب می‌شود.

برج نانجینگ

برج چینی، از یوهان نیهوف «سفارتخانه شرکت هند شرقی» (۱۶۶۵)

سازندگان، این برج تاریخی را با ارتفاعی بالغ بر ۱۰۰ متر، در ۹ طبقه و با راه‌پله‌هایی مارپیچ در مرکز آن، طراحی و ساخته‌اند. در هر طبقه سقف منحنی که به سمت بالا بوده، وجود داشت که برج را احاطه کرده بود. یکی از نکات مخصوص طراحی شده برای لبه‌های برجسته‌ی این سقف‌ها، زنگ‌های معلق یا ناقوس‌های آویزان تعبیه شده بر آن‌ها بود که اندازه‌های آن‌ها با توجه به ارتفاع برج در هر طبقه، تغییر می‌کرد و کاهش می‌یافت. همچنین در بالای برج، یک آناناس طلایی قرار داشته است.

برج نانجینگ

برج چینی بازسازی شده در  پارک نانجینگ، پایتخت جیانگسو شرق چین

جالب است بدانید که تا پس از ساخت برج نانجینگ، این عمارت به یکی از بزرگ‌ترین ساختمان‌های موجود در چین، تبدیل شد. به نظر می‌رسد که این اثر ملی کشور چین، به مدت زمان ۴ قرن تا سال ۱۸۰۱ میلادی، درست زمانی که یک رعد و برقی ویرانگر به برج برخورد کرد و باعث ویران شدن و از بین رفتن چهار طبقه‌ی بالایی آن شد، همچنان پابرجا بود و مورد استفاده قرار می‌گرفت. پس از تخریب این طبقات از برج، بلافاصله آن را دوباره تعمیر و بازسازی کردند ولی در دهه‌ی ۱۸۵۰ میلادی، جنگی داخلی در چین صورت گرفت. در جنگ داخلی «تاپینگ» (Taiping)، کنترل شهر نانجینگ به دست شورشیان افتاد. آن‌ها در ابتدا شروع به از بین بردن و شکستن تصاویر بودایی کردند و پس از آن نیز به تخریب راه‌پله‌های داخلی برج پرداختند. با این عمل، مانع از ورود دشمن و دیگر افراد مخالف خود به داخل برج شدند. سرانجام مابقی قسمت‌های برج که در طی رعد و برق سالم مانده بود، توسط شورشیان به کلی تخریب شد و از بین رفت.

برج نانجینگ

تصاویری از درب طاقدار برج نانجینگ

در سال ۲۰۰۸ میلادی، تحقیقات و کاوش‌هایی بر این منطقه که برج در آن قرار داشت، انجام شد و طی آن‌ تحقیقات، آثار متعددی که متعلق به برج بود، کشف شد. این امر سبب شد تا انگیزه و علاقه‌ی شدیدی در مردم چین برای بازسازی و احیای دوباره‌ی برج ایجاد شود.

برج نانجینگ، یکی از شگفتی‌های هفت‌گانه از قرون وسطی است که ۱۵۰ سال پیش به طول کامل نابود شد و در عصر حاضر، مسئولان چینی دوباره آن را احیا کردند

تا اینکه در سال ۲۰۱۰ میلادی، تاجری چینی، سرمایه‌ای ۱۵۶ میلیون دلاری (یک میلیارد یوان و حدود ۵۵۰ میلیارد تومان) را برای بازسازی و تعمیر برج نانجینگ به این شهر، اهدا کرد. خبرها حاکی از آن است که این سرمایه‌گذاری، بزرگ‌ترین کمک مالی شخصی است که تا به امروز برای بازسازی یا ساخت عمارات در چین، در نظر گرفته شده است. گفته می‌شود که برج نانجینگ در ابتدا توسط اروپاییان کشف شد و آن را به عنوان یکی از هفت شگفتی جهان، معرفی کردند.

برج نانجینگ

بلوک‌های اصلی درب کرکره‌ای برج نانجینگ، در نمایشگاه Park Heritage Park

در ماه دسامبر سال گذشته، پارک موروثی برج پورسلین (Porcelain)، که البته به پارک مقدس برج پورسلین نیز شهرت دارد، رسما این برج بازسازی شده را برای بازدید عمومی، بازگشایی کرد. از نکات جالب و قابل توجه در مورد این پارک، احیا و نوسازی معبد بودایی است که به طور کاملا مشخص و برجسته، نمایش دهنده‌ی پاگودا (pagoda: بتکده‌ای به سبک مخصوص چین و ژاپن)، است. همچنین این پارک همانند یک محافظ آثار هنری، آثار تاریخی بودایی و اکتشافات باستان‌شناسی را در معرض نمایش قرار داده است.

منبع amusingplanet

دیدگاه