تلاش برای ثبت روز جهانی چپ دست ها در تقویم ملی ایران

تیم  کجارو
پنجشنبه، ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۸
تلاش برای ثبت روز جهانی چپ دست ها در تقویم ملی ایران

انجمن چپ دست‌های ایران در تلاش است که روز ۱۳ آگوست (۲۲ مرداد) به عنوان روز جهانی چپ دست‌ها در تقویم ملی کشورمان ثبت شود.

«فرزانه معصومیان» دبیر انجمن چپ دست‌های ایران گفت:

بر اساس مصوبه سازمان ملل متحد از سال ۱۳۵۵ یک روز در تقویم جهانی به چپ دست‌ها اختصاص داده شده است.

او دلیل نامگذاری این روز را انتقاد از این دانست که تمام ابزارها و امکانات برای راست دست‌ها طراحی شده‌اند ( مانند صندلی های یک دسته، صندلی راننده در خودروها، قانون‌های راهنمایی رانندگی، میزهای پر کردن فرم در بانک‌ها و اداره‌ها و...) و چپ دست‌ها را مجبور به کاربرد از دست راست می‌کنند.

معصومیان یکی از اهداف این روز را مبارزه با باورهای خرافاتی درباره چپ دست‌ها برشمرد و گفت:

خوشبختانه در ایران برخوردهای خرافی و غلط با چپ دست‌ها بسیار محدود است و عموم جامعه به چپ دست‌ها نگرش مثبتی دارند با این حال این قشر مجبورند مثل اغلب مناطق جهان با ابزارهای راست دستی کار کنند.

این مسئول بیان کرد که مرکز آمار ایران نامه فرستاده‌ایم و از آنها خواسته‌ایم که پرسشنامه برای سرشماری تعداد چپ دست‌ها در سال ۱۴۰۰ را تهیه کنند که در این باره مسئولان قول مساعد داده‌اند.

دبیر انجمن چپ دست‌های ایران ادامه داد:

همچنین با توجه به اینکه همه ساله تعداد زیادی از شرکت‌کنندگان در آزمون‌های مختلف از جمله کنکور، چپ دست‌ها هستند و این در پرسشنامه نیز از آنان سوال می‌شود اما متاسفانه صندلی مناسب در اختیار آنان قرار نمی‌گیرد که باید در این باره اقدام مناسب صورت بگیرد.

معصومیان با اشاره به اینکه در وب سایت انجمن چپ دست‌ها تا کنون ۲۰ هزار نفر ثبت نام کرده‌اند، گفت:

با بررسی توانمندی‌های آنان در نظر داریم برای هم‌افزایی و شتاب‌دهی به روند پیشرفت دیگر اعضای انجمن استفاده کنیم.

به گفته دبیر انجمن چپ دست‌های ایران عصر روز یکشنبه ۲۲ مرداد همزمان با روز جهانی چپ دست‌ها اولین گردهمایی برای این افراد خاص در پردیس سینمایی ملت تهران برگزار خواهد شد.

دیدگاه