تسهیل ورود گردشگران ایرانی به جمهوری آذربایجان

تیم  کجارو
شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۰۰
تسهیل ورود گردشگران ایرانی به جمهوری آذربایجان

وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان در دیدار رسمی با استاندار اردبیل، از انجام اقداماتی برای صادر شدن ویزای این کشور در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای ایرانیان خبر داد.

ابوالفضل قارایف، وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان در دیداری که با استان اردبیل داشت، اعلام کرد:

کارهای رسمی مربوط به ورود اتباع ایرانی به جمهوری آذربایجان تسهیل شده و مسافران این کشور می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن ویزای این جمهوری را دریافت کنند.

به گفته‌ی قارایف، آذربایجان با توجه به افزایش سفر مسافران ایرانی به جمهوری آذربایجان در ماه‌های اخیر سامانه‌ای را تدارک دیده که براساس آن هر ایرانی که قصد سفر به جمهوری آذربایجان را دارد، می‌تواند مشخصات و مدارک لازم را از طریق سامانه اینترنتی ارایه و در زمانی حدود یک ساعت ویزای خود را در مرز دریافت کند.

تسهیل ورود گردشگران ایرانی به آذربایجان

وی در ادامه افزود:

البته پیش از این، دولت ایران اقدام‌های سازنده‌ای برای ورود آسان آذری‌ها به ایران و تسهیل صدور ویزا انجام داده که مراتب تشکر خود را از این اقدام جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌کنم.

او معتقد است که با توجه به وابستگی‌ها، علایق دیرینه، عمیق و مشترکات دینی و زبانی بین مردم جمهوری آذربایجان و مردم ایران از جمله شهروندان استان اردبیل، لازم است روابط دوستانه و سفرهای دوجانبه با اهداف فرهنگی، هنری، گردشگری، تجاری، درمانی و ... بیش از پیش افزایش یابد. 

قارایف اعلام کرد:

ما بسیار علاقه‌مندیم ایرانیانی که برای اهداف تجاری به جمهوری آذربایجان سفر می‌کنند در کنار آن، آثار تاریخی و نقاط طبیعی، دیدنی، سیاحتی و مراکز مذهبی این کشور را ببینند و بیش از پیش با شخصیت‌های برجسته دینی، تاریخی، هنری و فرهنگی این سرزمین آشنا شوند.

بنا به گفته‌های این وزیر، دولت آذربایجان از ورود اتباع ایرانی به جمهوری آذربایجان با اهداف مختلف سیاحتی و تجاری استقبال می‌کند، البته شواهد نشان می‌دهند که مردم جمهوری آذربایجان نیز علاقه زیادی به دیدار از نقاط سیاحتی و تاریخی ایران و به خصوص استان اردبیل داشته و در سفرهایی که با اهداف تجاری و یا درمانی به اردبیل انجام می‌دهند به این نقاط نیز می‌روند.

قارایف در نهایت گفت:

در هفت روز تعطیلات عید نوروز بیش از ۶۱ هزار نفر از شهروندان ایرانی به ویژه اهالی استان اردبیل از طریق مرز بیله سوار وارد جمهوری آذربایجان شده و از شهرها و نقاط مختلف این جمهوری دیدن کرده و در آن اقامت داشته‌اند. باید مناسبات فرهنگی و هنری بین مردم دو کشور دوست ایران و آذربایجان بیش از پیش عمیق‌تر شود، پس از بازگشت به کشورم تعداد هشت حلقه از فیلم‌های تاثیرگذار و دارای محتوای معنوی در جمهوری آذربایجان را برای نمایش در سینماهای استان اردبیل و سایر نقاط آذری زبان ایران ارسال خواهیم کرد.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا
    برچسب‌ها توریسم

    دیدگاه