ثبت نخستین پمپ بنزین کشور در فهرست آثار ملی

ثبت نخستین پمپ بنزین کشور در فهرست آثار ملی

تیم  کجارو
| چهار شنبه, ۱۴ تیر ۹۶ ساعت ۱۳:۱۷

موزه بنزین خانه آبادان به عنوان نخستین پمپ بنزین کشور با شماره ۳۱۷۱۳ در فهرست آثار ملی ثبت شد.

«سجاد پاکگهر» رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان های آبادان و خرمشهر امروز از ثبت نخستین بنزین خانه آبادان که در دوره پهلوی اول ساخته شده است، در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

پمپ بنزین آبادان

وی گفت:

پمپ بنزین خانه آبادان که در سال ۱۳۰۶ شمسی مطابق با ۱۹۲۷ میلادی در مرکز شهر آبادان توسط کمپانی بریتیش پترولیوم احداث شده بود، اول خرداد ماه امسال به ثبت ملی رسید.

ثبت پمپ بنزین

پمپ بنزین آبادان

پاکگهر افزود که این پمپ بنزین ابتدا به منظور توزیع و فروش نفت سفید مورد استفاده قرار گرفت، سپس حلب‌های پر شده از مواد نفتی در آن به فروش می‌رسید که با گذشت زمان و با ورود اتومبیل به پمپ بنزین تبدیل شد.

پمپ بنزین آبادان

با مرمت و بازسازی این جایگاه به عنوان یکی از مکان‌ها برای ایجاد موزه نفت در شهر آبادان مورد نظر قرار گرفت که در این موزه نحوه توزیع فرآورده‌های نفتی، تجهیزات مربوط به همراه تصاویر و مستندات قدیمی به نمایش گذاشته شده است.

پمپ بنزین آبادان

پس از موافقت وزیر نفت و با راه اندازی موزه‌های صنعت نفت در آبادان اواخر سال ۱۳۹۲، پنج نقطه از اماکن تاریخی و قدیمی صنعت نفت شامل نیروگاه شماره ۱، اسکله، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای، خانه‌های تحت نام خانه‌های شاه‌نشین و جایگاه پمپ بنزین در دستور کار وزارت نفت برای موزه شدن قرار گرفت.

در نهایت بنزین خانه آبادان به عنوان نخستین موزه از طرح موزه‌های صنعت نفت ایران در دیماه ۱۳۹۵ افتتاح شد و تمبر یادبود «موزه بنزین خانه آبادان» نیز در همان زمان منتشر شد.

شرایط و حال هوای ۹۰ سال گذشته در موزه بنزین خانه آبادان به عنوان نخستین مرکز توزیع سوخت و نخستین پمپ بنزین کشور ، به تصویر کشیده شده است.

تجهیزات مورد استفاده سوخت‌رسانی و گرمایش ، انواع دستگاه‌های پمپ بنزین همراه با تاریخچه استفاده از این دستگاه‌ها در کشور، خودروهای قدیمی سوخت‌رسان، پمپ بنزین و خودروهای قدیمی در حال سوختگیری؛ فضای شعبه‌های قدیمی نفت، مخازن قدیمی پرچی، مجموعه تانکرهای سوخت‌رسان و اسناد و مستندات تاریخی مربوط به توزیع فرآورده‌های نفتی از بخش‌های تشکیل‌دهنده موزه بنزین خانه آبادان است.

اسکناس‌های منتشر شده در کشور با موضوع پالایشگاه آبادان و تاسیسات نفتی، مکتوبات صنعت نفت، اتاق هدایای موزه‌ای از دیگر قابلیت‌های این موزه است.

منبع ایرنا

دیدگاه  

    تبلیغات