بهترین موزه های پلوودیو؛ کهن‌ترین شهر بلغارستان

بهترین موزه های پلوودیو؛ کهن‌ترین شهر بلغارستان

محبوبه حسنی
| پنجشنبه, ۱۵ تیر ۹۶ ساعت ۱۴:۳۰

پلوودیو، یکی از کهن‌ترین و دومین شهر بزرگ کشور بلغارستان است که موزه‌های متعددی در آن قرار دارد. در سفر به پلوودیو، همراه کجارو باشید.

پلوودیو (Plovdiv)، یکی از کهن‌ترین شهرهای جهان است و آثاری از سده‌های سوم پیش از میلاد در این شهر تاریخی وجود دارد و به عنوان دومین شهر بزرگ بلغارستان شناخته شده و در مرکز این کشور قرار دارد، دارای شهرتی قابل توجه در بین گردشگران و توریست‌های سراسر جهان است. دلیل شهرت این شهر به خاطر باقیمانده‌های آثاری از روم باستان و کلیسا‌های تاریخی است هرچند که بسیاری از آثار این کشور به دست قاچقچیان آثار تاریخی به تاراج می‌رود.

البته نباید از بیان این نکته غافل شد که در کنار این آثار جالب و تاریخی، مردم جهان «پلوودیو» را به عنوان شهری آرام با پارک‌های فوق‌العاده نیز می‌شناسند که در آن اثری از شلوغی شهر‌های «صوفیه» و «ولیکو ترنوو» (Velinko Tranvovo) مشاهده نمی‌شود. اگر شما قصد دارید برای رفتن به بلغارستان، سفری را برنامه‌ریزی کنید و در این سفر به دنبال یافتن رد پا یا اثری از گذشته‌ی «پلوودیو»، این شهر بزرگ و کهن اروپایی هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که این مقاله را مطالعه کنید؛ چرا که بهترین موزه‌های موجود در «پلوودیو» را به شما معرفی خواهیم کرد که در هر کدام نشانه‌‌هایی از تاریخ، تمدن، فرهنگ و هویت بلغاری‌ها را به خوبی شرح داده است. 

۱. موزه قوم‌شناسی

موزه های پلوودیو

موزه قوم‌شناسی ، در یک ساختمانی قدیمی که دارای قدمتی بالغ بر ۱۵۰ سال است و در قلب شهر قدیمی پلوودیو، دایر است. عمارت موزه، نمونه‌ی بارزی از خانه‌ها و عمارات دوران رنسانس در بلغارستان است که نمای خارجی آن به رنگ آبی روشن است و پیرامون آن را باغی زیبا و رمانتیک که سایه‌‌بانی دلچسب و مطبوع را ایجاد کرده، فرا گرفته است.

در موزه‌ی قوم‌شناسی پلوودیو، می‌توان زندگی مردم را در ۲ قرن پیش، مشاهده کرد.

همچنین می‌توان در اتاق‌های این اثر کهن، تاریخچه‌ای از بلغارستان مشاهده کرد؛ به گونه‌ای که در آن‌ها به وضوح جنبه‌های مختلف زندگی در دو قرن پیش بلغارستان که شامل کشاورزی، صنایع دستی، لباس، مبلمان و تفریحات مردم آن زمان است، مشاهده می‌شود. 

۲. موزه‌ تاریخ طبیعی

موزه های پلموزه های پلوودیووودیو

موزه‌ی تاریخ طبیعی یکی دیگر از موزه‌های شهر پلوودیو است که به تازگی مورد بازسازی و تعمیر قرار گرفته است. اکنون این موزه‌ دارای یک آکواریوم بزرگ با بیش از ۲۰۰ ماهی از آب‌های شیرین و شور، یک تراریوم با مارماهی‌ها و مارمولک‌هایی که در آن زندگی می‌کنند، و یک پلاتاریوم دیجیتالی است؛ جایی که این امکان برای بازدیدکنندگان فراهم شده است تا بتوانند فیلم‌های آموزشی در مورد فضای بیرونی را تماشا کنند. همچنین حاضران می‌توانند حقایق جالب و حیرت‌انگیزی در مورد زندگی گیاهان، مواد معدنی، قارچ‌ها، دوزیستان، پرندگان و پستانداران کشف کنند.

۳. موزه باستان‌شناسی

موزه های پلوودیو

موزه‌ی باستان‌‌شناسی، یکی از موزه‌های تاریخی جذاب در بلغارستان است که نسبت به سایر موزه‌های شهر پلوودیو، دقت و اهمیت بیشتری برای دایر کردن آن، به کار برده شده است. در این موزه می‌توان بیش از ۱۰۰ هزار مجموعه‌ی تاریخی را مشاهده کرد که انواع سکه، اسناد و اقلام باستان‌شناسی از جمله‌ی آن‌ها است. از ویژگی‌های این موزه، شرح مفصلی از دوران زندگی مردم در شهر پلوودیو در دوران‌ روم باستان است که به خوبی در آثاری که در این بخش برای بازدید ارائه شده است، بیان می‌شود. جالب است بدانید که شهر پلوودیو در دوران روم به نام فیلوپوپولیز (Philipopolis)، شهرت داشته است.

۴. موزه و مرکز فرهنگی ترک‌آرت (TrakArt)

موزه های پلوودیو

به نظر می‌رسد که در گذشته‌های دور، پلوودیو مهد خانه‌های ویلایی مجلل رومی بوده است. ویلاهایی که کف آن‌ها را با موزاییک‌های رنگارنگ پوشانده و زیبایی چشم‌گیری را به آن بخشیده است. و اکنون و در حال حاضر، پس از گذشت ۱۷۰۰ سال، مسئولان و گردآورندگان بلغاری واقعیت گذشته را تکرار کرده و توانسته‌اند کاملا بی‌آلایش و به طور بی‌نظیر چهره‌ی آن شهر را همانگونه که بوده است، حفظ کنند و در موزه و مرکز فرهنگی ترک‌آرت که در یکی از شلوغ‌ترین زیرگذرهای شهر قرار دارد، در معرض نمایش قرار دهند.

خانه‌ی «Eirene»، یکی از بخش‌های قابل توجه در موزه و مرکز فرهنگی ترک‌آرت است. 

«خانه‌ی Eirene»، یکی از بخش‌های مشهور در این موزه است که شهرتش را به دلیل حضور کتیبه‌ای خطی بدست آورده است. کتیبه‌ای که روی زمین و در مرکز قرار گرفته است.

موزه های پلوودیو

در مجاروت کتیبه نیز روی زمین، تصویری از چهره‌ی زنی مشاهده می‌شود که طراح، آن را در مرکز قابی مربعی شکل که اطرافش را اشکال دیگری فرا گرفته است، کشیده است. چینش این خانه به گونه‌ای دقیق و ظریف صورت گرفته است که هر تماشاگر به خوبی بتواند تمام جزئیات هنر باستانی را مشاهده کند.

۵. موزه هوانوردی

موزه های پلوودیو

یکی دیگر از موزه‌های شهر پلوودیو، که نظر گردشگران و بازدیدکنندگان را به خود جلب ساخته است، موزه‌ی هوانوردی این شهر تاریخی است. جاذبه‌ی فرهنگی و تاریخی که تنها موزه‌ی هوانوردی بلغارستان است و به نظر می‌رسد که ایده‌ی دایر کردن آن، در سال‌های نخست شکوفایی صنعت هواپیما شکل گرفته است. هرچند تا سال ۱۹۹۱ میلادی، موفق به احداث و برپایی آن نشدند. موزه‌ی هوانوردی پلوودیو، درواقع مجموعه‌ای از هواپیماهای نظامی، ورزشی، کشاورزی، هلیکوپترها و مدل‌هایی از هواپیماهای جنگ جهانی دوم است. همچنین در ساختمان موزه، اطلاعات مفیدی از تاریخچه‌ی خلبانان برجسته و مهندسان و سازندگان بلغاری برای علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان ارائه شده است. در کنار این اطلاعات ارزنده، نکات و اخبار قابل توجهی از جزئیات سهم همکاری بلغارستان در علوم فضایی نیز در اختیار بازدیدکنندگان قرار داده شده است. البته محل برگزاری این موزه در جنوب و خارج از شهر پلوودیو، در نزدیکی روستایی به نام «Krumovo» (این روستا در ۱۲ کیلومتری جنوب پلوودیو و در ۲ کیلومتری رودخانه‌ی Maritsa قرار گرفته است)، قرار دارد که بهتر است توریست‌ها برای رفتن به این مکان، تاکسی یا ماشین کرایه‌ای را در اختیار بگیرند.

منبع theculturetrip

دیدگاه  

    تبلیغات