عجیب ترین بارهای هواپیما را بشناسید (قسمت اول)

علیرضا  طبیب زاده
دوشنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۰
عجیب ترین بارهای هواپیما را بشناسید (قسمت اول)

هواپیماها همواره به غیر از مسافران و چمدان‌های آنها بارهای دیگری هم انتقال می‌دهند. با کجارو همراه شوید تا با بعضی از عجیب‌ترین محموله‌های هواپیما آشنا شوید.

تصور کنید در حال خوردن بادام زمینی در ارتفاع ۳۵,۰۰۰ فوتی هستید، ناگهان بوی ضعیفی از علف به مشامتان می‌رسد. این تصور شما نیست؛ موضوع این است که درست در زیر پاهای شما صف شگفت‌انگیزی از موجودات نادر قرار دارند که هرگز انتظار نداشتید پرواز تجاری مشترکی با آن‌ها داشته باشید. جالب است بدانید که اسب‌ها و مرغ‌ها و ماشین‌های لوکس، اجساد و پاندای occasional از مسافران عادی سفرهای هوایی محسوب می‌شوند. در ادامه با موجودات عجیب و غریب دیگری که دائما در سفرهای هوایی منتقل می‌شوند آشنا خواهید شد. 

پانداهای عظیم الجثه

بار هواپیما

در سال ۲۰۱۵، انجمن حمایت از حیات وحش چین دو عدد پاندای عظیم الجثه را به باغ وحش Ouwehand در هلند قرض داد. به این مسافران خاص، بلیط فرست کلاس هواپیمایی Air France-KLM برای پرواز ۹ ساعته آن‌ها از چنگدو در چین، ارائه شد. به علاوه، برای پرواز در قفس‌های حمل و نقل سفارشی، پاندا‌ها یک سرپرست شخصی داشتند تا راحتی آنها را تامین کرده و برای آنها در پرواز، بامبو سرو کند.

حشرات

بار هواپیما

این بار که صدای وزوز خفیفی را در میانه پرواز شنیدید، ممکن است این صدا از موتور نباشد. منطقه‌ی Kailua-Kona در هاوایی در زمره‌ی بزرگ‌ترین تولیدکنندگان ملکه‌های زنبور عسل در آمریکا است و این حشرات اغلب ممکن است در باربندهای هواپیماهای خطوط هوایی هاوایی در مسیرشان به سمت تولیدکنندگان عسل در سرزمین اصلی، یافت شوند. این هواپیمایی همچنین کندوهای یخ زده را برای استفاده‌ی شرکت‌های دارویی در دارو‌های ایمنی درمانی حمل می‌کند.

اجساد

بار هواپیما

این موضوع که یک شخص از دنیا رفته است به آن معنا نیست که نمی‌تواند مانند بقیه‌ی ما سوار هواپیما شود. اگرچه دستورالعمل‌های صریحی درباره‌ی سایز تابوت و قوانین موجود برای پوشاندن افرادی که در اثر بیماری‌های عفونی درگذشته‌اند، وجود دارد، ممکن است شگفت‌انگیز باشد که بیشتر خطوط هوایی تجاری در جهان اجازه‌ی حمل اجساد در باربند‌های هواپیماهای مسافربری را می‌دهند.

اسب‌های اصیل

بار هواپیما

با در نظر گرفتن قیمت میانگین تقریبا ۹۰,۰۰۰ دلار برای اسب اصیل، تعجبی نیست که خطوط هوایی برای آنها بلیط فرست کلاس در نظر می‌گیرد. نه تنها آخور‌های ویژه‌ی اسب در محل بار تعبیه شده‌اند (و صندلی‌هایی برای مهتر در کنارشان)، بلکه تعداد زیادی از هواپیمایی‌ها از جمله امارات، قطر و لوفتهانزا سالن‌های استراحت اختصاصی برای حیوانات در شهر‌های مرکزی خود دارند که با محل‌های نرمش و دامپزشک‌ها تکمیل می شوند.

ماهی زنده

بار هواپیما

حمل و نقل ماهی تزئینی، تجارتی عظیم است، به طوری که لوفتهانزا به تنهایی بیش از ۸۰ میلیون موجود آبزی را در سال جابجا می‌کند. این شرکت هواپیمایی حتی متخصصانی را در استخدام دارد تا حیوانات را در هنگام بروز موقعیت‌های پزشکی اورژانسی درمان کنند. حمل برخی از موجودات دریایی برای مقاصد دیگری در نظر گرفته شده است.

ماشین‌های لوکس

بار هواپیما

همانگونه که مشخص است، ماشین‌های پرنده تنها یک ضمیمه‌ی مربوط به آینده در فیلم‌های علمی-تخیلی نیستند. در حقیقت، یک بویینگ ۷۴۷ ظرفیت حمل حداکثر ۴۶ وسیله‌ی نقلیه را دارد. اما از آنجا که آنها برای حمل و نقل هوایی بسیار گران هستند (به طور مثال، یک آستون مارتین ۴۵۰۰۰۰ دلاری حدودا ۱۰۰۰۰ دلار هزینه بر می‌دارد)، بیشتر ماشین‌هایی که شما در سالن بار تجاری متوسط خود خواهید یافت، ۲۰۰,۰۰۰ دلار یا بیشتر می‌ارزد. ضمنا وسایل نقلیه‌ی تولید انبوه عموما به صورت اکونومی کلاس منتقل می‌شوند (به عبارت دیگر از طریق خشکی یا دریا).

جوجه‌های کوچک

بار هواپیما

هواپیمایی‌ها فقط اجازه می دهند که جوجه‌های یک روزه (و نه بیشتر) حمل شوند. بلافاصله بعد از بیرون آمدن از تخم، جوجه‌ها می‌توانند تا سه روز بدون هیچ غذا یا آبی دوام بیاورند. پس از این بازه‌ی سه روزه، آن‌ها دیگر طاقت زنده ماندن در سفر هوایی را ندارند تا زمانی که عمرشان به شش هفته برسد.

اندام‌های انسان

بار هواپیما

حساسیت زمانی در اندام‌های به شدت حیاتی که به صورت هوایی حمل می‌شوند، به هیچ وجه تاخیر را تحمل نمی‌کنند زیرا می‌تواند آن‌ها را در زمره‌ی مرموزترین مسافران قرار دهد. کلیه، ریه، مردمک چشم، قرنیه، قلب و مغز استخوان نمونه‌ی کوچکی از مجموعه‌ی اندام‌های انسان هستند که به صورت روزانه جابجا می‌شوند (لوفتهانزا حمل چهار اندام در روز را گزارش می‌دهد).

واکسن‌ها

بار هواپیما

واکسن‌ها و ویروس‌ها در حال پیمودن مسیر‌های پروازی جهان عموما یافت می‌شوند. خوشبختانه بسته بندی دارو‌ها به شدت سخت گیرانه است و آن‌ها در مخازن پیشرفته و تنظیم کننده‌ی دما منتقل می‌شوند. امارات صاحب یک داروخانه‌ی واقعی در فرودگاه بین المللی دبی است که در آن ۴۳۰۰۰ فوت مربع تجهیزات دارویی به عنوان یک منطقه‌ی انتظار عمل می‌کند.

مواد منفجره و خطرناک

بار هواپیما

مسافران اجازه ندارند که با خود فندک، لپ تاپ یا حتی یک بطری آب بیاورند، اما مایعات شدیدا آتش گیر، مواد منفجره و مواد سمی، عفونی و رادیواکتیو عموما فضای سالن بار را درست زیر پای شما اشغال می‌کنند. در حقیقت، لوفتهانزا سالانه ۴۵۰۰۰ تن کالاهای خطرناک را جابجا می‌کند. دلیلی برای هشدار نیست زیرا مقررات ایمنی برای این موارد به شدت سفت و سخت هستند.

با کجارو همراه باشید تا در قسمت دوم مقاله با شمار دیگری از محموله‌های عجیب هواپیماها آشنا شوید.

منبع fodors

دیدگاه