خانه پسر مظفرالدین شاه به مزایده گذاشته می شود

خانه پسر مظفرالدین شاه به مزایده گذاشته می شود

تیم  کجارو
| شنبه, ۱۰ تیر ۹۶ ساعت ۱۸:۰۰

عمارت تاریخی ناصرالدین میرزا در تهران پس از پایان عملیات مرمت، توسط صندوق بازنشستگی کشور برای فروش به مزایده عمومی گذاشته شد.

صندوق بازنشستگی کشور، خانه‌ی تاریخی ناصرالدین میرزا ذا به مزایده‌ی عمومی گذاشت.

براساس فراخوان مزایده‌ای که امروز شنبه، دهم تیرماه منتشر شده است، صندوق بازنشستگی کشوری فراخوان مزایده فروش عمارت تاریخی ناصرالدین میرزا در محدوده ارگ سلطنتی تهران و حریم کاخ جهانی گلستان را منتشر کرده است.

عمارت تاریخی ناصرالدین میرزا سی‌ام تیرماه ۱۳۸۴ به شماره ۱۲۲۱۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و جزو معدود خانه‌های باقی‌مانده ارزشمند در محدوده ارگ سلطنتی تهران محسوب می‌شود.

مزایده خانه پسر مظفرالدین شاه

براساس آنچه در دفتر معرفی اسناد مزایده در ارتباط با احیای این بنا آمده، فرآیند اخذ موافقت اصولی  از اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، با عنوان  موافقت اصولی تاسیسات گردشگری  برای عملکرد «پذیرایی» طی شده است. پیش‌بینی می‌شود برنده مزایده بلافاصله بتواند با تجهیز این بنا، مقدمات احیاء و بهره‌برداری از آنرا آغاز کند. 

در حال حاضر نیز صندوق بازنشستگی کشوری به عنوان مالک بنا و در مسیر برنامه‌های سازمانی خود، این اثر تاریخی را برای فروش به مزایده عمومی گذاشته است.

امروز دهم تیرماه نخستین فراخوان مزایده فروش این خانه تاریخی منتشر شده و قیمت پایه ان ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعلام شده است.

براساس قوانین موجودِ حفاظت از بناهای تاریخی، هر چند خرید و فروش بناهای تاریخی هیچ خللی در حفاظت از این بناهای تاریخی وارد نمی‌کند، اما اعلام تاریخی بودن آن‌ها به مالکان بعدی در زمان فروش و قوانین و مقرراتی که هر مالک را موظف به حفاظت از این بناهای تاریخی می‌کند، نکته‌ای است که متولیاتن میراث فرهنگی همیشه نسبت به آن اذعان داشته‌اند.

مزایده خانه پسر مظفرالدین شاه

خانه تاریخی ناصرالدین میرزا، فرزند مظفرالدین شاه در سال ۱۲۸۵ قمری به فرمان وی ساخته است و از ویژگی‌های بارز آن می‌توان به چهار صفه بودن، تزئینات ارزشمند و گنبد کلاه‌فرنگی آن اشاره کرد. همچنین این عمارت یکی از دو بنای گنبدی‌شکل تهران و با معماری منحصر به فرد کویری در قلب پایتخت در خیابان ناصرخسرو، خیابان صوراسرافیل، کوچه ناصرالدین میرزا، پلاک ۱۶ است.

منبع ایسنا

دیدگاه  

    تبلیغات